آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ , Monday 1 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111956
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اقتصادی
 •   

  افتتاح خط تولید نیمه‌صنعتی جلبک در مازندران

  رئیس جهاد دانشگاهی مازندران گفت: خط تولید نیمه صنعتی جلبک اسپیرولینا روز سه‌شنبه یکم بهمن ماه امسال با حضور مسؤولان کشوری و استانی در مجتمع تحقیقاتی تولیدی شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی افتتاح می‌شود.

  آوای شمال/ واحد عبداللهیان اظهار کرد: خط تولید نیمه صنعتی جلبک اسپیرولینا روز سه‌شنبه یکم بهمن ماه امسال باحضور مسؤولان کشوری و استانی در مجتمع تحقیقاتی تولیدی شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی افتتاح می‌شود.

  وی با بیان اینکه مطالعه روی تولید جلبک اسپیرولینا از سال ۹۳ در جهاد دانشگاهی مازندران شروع شده است، افزود: از سال ۹۶ تولید جلبک از فاز مطالعاتی خارج شده و تاکنون پایلوت فاز نیمه‌صنعتی آن در حال اجرا است.

  رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با اشاره به اینکه این نهاد توانست به دانش تولید اسپیرولینای با کیفیت و با پروتئین بالای ۷۰ درصد دست یابد، تصریح کرد: این پروژه دارای ویژگی خاصی است به این دلیل که تولید جلبک در فضای آزمایشگاهی بوده ولی جهاد دانشگاهی مازندران توانسته به دانش  بهینه سازی کشت جلبک در استخرهای خارج از ازمایشگاه برسد.

  این مسؤول بیان کرد: در حال حاضر تولید جلبک در ۱۰ استخر در متراژ ۶۰۰ متر در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی مازندران در حال اجرا است.

  عبداللهیان ادامه داد: برای نخستین‌بار است در کشور که به دانش فنی سازگاری جلبک با محیط به میزان۶۰ کیلوگرم ماده خشک در ماه رسیدیم و اگر تولیدی است در محیط غیراستاندارد است.

  وی درباره کاربرد جلبک، خاطرنشان کرد: جلبک موجب حذف آنتی‌بیوتیک و افزودن به خوراک دام و آبزیان برای تولید غذای سالم و ارگانیک، استفاده در مواد آرایشی، بهداشتی، به‌عنوان مکمل بهداشتی و غذایی و همچنین به‌عنوان رنگدانه طبیعی کاربرد دارد.

  رئیس جهاد دانشگاهی مازندران با اعلام اینکه امکان پیاده‌سازی فاز صنعتی این پروژه را داریم، خاطرنشان کرد: درصورت تحقق این مهم هم زمینه تولید آن در داخل کشور و همچنین زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان نیز فراهم می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات