آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111919
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  توصیه‌ نماینده سازمان ملل به بغداد هم‌زمان با تشدید خرابکاری‌ها در حاشیه اعتراضات

  نماینده ویژه سازمان ملل در عراق دولت این کشور را به عملی کردن «اصلاحات» فرا خواند و درباره تاثیرات تنش‌ها بین آمریکا و ایران بر تحولات عراق ابراز نگرانی کرد.

  توصیه‌ نماینده سازمان ملل به بغداد هم‌زمان با تشدید خرابکاری‌ها در حاشیه اعتراضات

  آوای شمال/ همزمان با آغاز دور تازه اعتراضات در عراق که بشدت با خرابکاری همراه است، «جانین هینیس پلاسخائرت» نماینده سازمان ملل در عراق امروز دوشنبه در سخنانی از دولت عراق خواست برای انجام اصلاحات در این کشور تلاش کند.

  نماینده سازمان ملل در بغداد، همچنین درباره بروز خشونت‌ها در جریان اعتراضات در عراق ابراز نگرانی کرد.

  پلاسخائرت در سخنان امروز خود گفت: «کشتن و زخمی کردن معترضان مسالت‌آمیز به همراه سال‌های طولانی از وعده‌های عملی نشده، به ایجاد یک بحران بزرگ اعتماد (در عراق) منجر شده است».

  به گفته او، «در حالی که همه بازیگران به صورت علنی بر ضرورت انجام اصلاحات فوری تاکید کرده‌اند اکنون زمان آن است که این حمایت‌های لفظی عملی شود».

  شبکه «روداوو» که رسانه منطقه کردستان عراق است، در گزارش خود درباره اظهارات نماینده سازمان ملل در عراق مدعی شده که «در اعتراضات چهار ماه گذشته در عراق، بیش از ۴۵۰ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند البته آمارهای غیررسمی از کشته شدن ۶۰۰ تن از معترضان حکایت دارند».

  نماینده سازمان ملل در عراق تصریح کرد: «اگر اتخاذ هر گونه اقداماتی برای رفع نگرانی‌های مردم به صورت کامل انجام نشود، این اقدامات توخالی باقی خواهند ماند».

  وی به تشدید تنش‌ها بین آمریکا و ایران در نتیجه عملیات تروریستی واشنگتن در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی و حمله موشکی ایران به مواضع آمریکایی‌ها در عراق اشاره کرد و اعلام کرد، تشدید تنش‌های منطقه‌ای توجهات را از لزوم انجام اصلاحات در عراق منحرف کرده است.

  پلاسخائرت افزود: «البته تحولات ژئوپلیتیکی نباید روی درخواست‌های به حق مردم عراق تاثیر بگذارد و آنها را تحت الشعاع قرار دهد چرا که این موضوع تنها سبب شتدید خشو و بی اعتمادی عمومی (در عراق) خواهد شد».

  نماینده سازمان ملل در عراق از دولت این کشور خواست، هر آنچه که می‌تواند در زمینه حفاظت از معترضان مسالمت‌آمیز انجام دهد.

  وی از معترضان عراقی هم خواست که «مسالمت آمیز باقی بمانند و از خشونت غیر سازنده و تخریب اموال عمومی اجتناب ورزند».

  اظهارات نماینده سازمان ملل در عراق در حالی مطرح شده که با گذشته بیش از سه‌ماه از تظاهرات‌ مردم عراق، هر چند جمعیت آن کمتر از قبل شده اما حجم خرابکاری‌ها مثل بستن مسیر فرودگاه یا پل‌ها و آتش‌زدن ساختمان‌ها یا محاصره مراکز مهم مثل نیروگاه برق افزایش یافته است.

  برچسب ها :

  نظرات