آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ , Sunday 12 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111596
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ دی, ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۴
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  حضور ۱۲۳۶ قرق‌بان در جنگل‌های شمال/ این مردان سرما و گرما را نمی‌شناسند

  معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری گفت: یک‌هزار و 236 قرق‌بان در قالب قراردادهای حفاظتی از جنگل‌های مازندران ـ منطقه ساری محافظت می‌کنند.

  آوای شمال/ یکی از جذابیت‌های استان مازندران جنگل‌هایش است که برخی برای دیدن آن لحظه شماری می‌کنند و برخی با مشاهده آن برخی با طبیعت گردی به آرامش می‌رسند.

  معمولا در فصل سرد سال باتوجه به بارش‌ها شاهد مشکلاتی در جنگل‌های شمال هستیم؛ چراکه بارندگی‌ها حالت سیل‌آسا به خود گرفته و ریزش چند دقیقه‌ای آن مشکلاتی به همراه دارد از جمله شکستگی، سقوط، افتادگی یا ریشه‌کن شدن درختان که اگر این اتفاقات در مسیر‌های ارتباطی و یا مسیرهای آبی باشد که موجب بروز سیلاب و یا مشکلاتی برای تردد شهروندان می‌شود.

  در این زمینه اداره کل منابع طبیعی استان مازندران برنامه‌های مختلفی را در دستور کار دارد و  تا با حضور قرق‌بانانی که سرما و گرما نمی‌شناسند و در هر فصلی از سال در دل جنگل‌ها حضور دارند تا شاهد بروز مشکلی نباشیم.

  سیل روزهای پایانی سال گذشته خسارت‌های گسترده‌ای به همراه داشت که عمده خسارت‌ها در حاشیه جاده‌های ارتباطی روستایی و مناطق بالادست استان بوده است و حتی شاید حرکت توده‌ای جنگل‌های مازندران بودیم؛ به‌طوری‌که برخی از جاده‌های سطح استان که در مسیر جنگل‌ها بودند برای مدتی مسدود بوده است و با حضور راهداران بازگشایی شدند.

  معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران  ـ منطقه ساری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: یک‌هزار و ۲۳۶ قرق‌بان در قالب قراردادهای حفاظتی از جنگل‌های مازندران ـ منطقه ساری محافظت می‌کنند.

  غفاری با بیان اینکه سیلاب در برخی موارد موجب رانش و ریشه‌کن کردن برخی از درختان می‌شود، افزود: باتوجه به اجرای طرح تنفس در جنگل، اگر سقوط درختان در مسیر رودخانه، روستاها، شهرها، پل و جاده بوده و تهدید محسوب شود با گرفتن مجوز لازم نسبت به برداشت درختان اقدام می‌شود.

  وی اضافه کرد: اگر جاده‌ها در مسیر جنگل‌ها دچار رانش شوند و مسیر ارتباطی مسدود شود با کمک مجریان حفاظتی مشکل تردد برطرف شد و مسیر بازگشایی می‌شود.

  معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران  ـ منطقه ساری خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کنونی و سطح لغزش و عمق رانش‌ها اولویت بحث آبخیزداری است که امیدواریم بتوانیم به سرانجام برسانیم.

  غفاری با اعلام اینکه امسال بارندگی‌های خوب موجب شد شاهد حریق در جنگل‌ها نبودیم، تصریح کرد: همچنین باتوجه به سرمای هوا نگرانی در ارتباط با بیماری‌ها در جنگل‌های شمال کاهش یافته است.

  برچسب ها :

  نظرات