آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111394
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ دی, ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  سدهای مازندران در یک قدمی سرریز شدن/ ذخیره‌سازی ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب در سدها

  وضعیت منابع آبی استان مازندران توانسته امید را در دل کشاورزان این استان پرورش دهد و نوید سال زراعی خوب را به آنان می‌دهد.

  آوای شمال/ از ابتدای امسال شاهد بارش‌های خوبی در استان مازندران بودیم به‌طوری‌که کشاورزی سال زراعی را بدون مشکل کم‌آبی پشت سر گذاشتند و باتوجه به وضعیت بارش‌ها امیدوار هستند سال زراعی پیش رو را نیز بدون تنش آبی پشت سر بگذارند.

  مازندران استان کشاورزی است و مردم ما چشم امیدشان به آسمان است و هرمیزان که باران بیشتر باشند نگرانی مردم این دیار کمتر خواهد بود.

  درحال حاضر شرایط به گونه‌‌ای است که وضعیت منابع آبی استان مازندران توانسته امید را در دل کشاورزان این دیار پرورش دهد و نوید سال زراعی خوب را به آنان می‌دهد.

  سد شهیدرجایی ساری بعد از حسرت ۶ ساله بهار امسال سرریز شد که تاییدی بر شرایط خوب آبی است و باتوجه به شرایط خوب آبی احتمال سرریز شدن آن در سال آبی جاری نیز وجود دارد که این موضوع کشاورزان این دیار را دلگرم می‌کند.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: تاکنون بیش از ۲۶۰ میلیون مترمکعب آب در سدهای استان مازندران ذخیره شده است.

  محمدابراهیم یخکشی افزود: تاکنون سدهای کوچک استان از جمله شیاده بابل، میجران رامسر، سنبل‌رود شیرگاه، الیمالات نور و صلاح‌الدین‌کلای نوشهر به‌صورت کامل آب‌گیری شد.

  وی اضافه کرد: همچنین حجم ذخیره آب در سد شهید رجایی ساری ۱۱۷ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد رشد داشته است.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران ادامه داد: همچنین حجم ذخیره آب در سد البرز به ۱۲۱ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

  این مسؤول با بیان اینکه تاکنون حدود ۸۰ درصد از حجم مخازن سدهای استان آبگیری شد، افزود: این درحالی است مدت مشابه سال گذشته حدود ۶۵ درصد کمتر از این میزان است.

  یخکشی با اشاره به وجود ۸۰۰ قطعه آب‌بندان در مازندران، اظهار کرد: حدود ۴۵درصد از حجم آب‌بندان‌های استان نیز آبگیری شده است.

  وی در پایان به نقش مهم سدهای مازندران در کنترل سیلاب اشاره کرد و گفت: امیدواریم با ادامه بارش‌ها شاهد سرریز شدن سدهای مازندران قبل از آغاز فصل زراعی باشیم.

  برچسب ها :

  نظرات