آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111324
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ دی, ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  اقدام آمریکایی‌ها ذیل موضوع ترور تعریف می‌شود/ حقوق متقابل ایران در قبال ترور حاج قاسم

  یک حقوقدان برجسته در حوزه بین الملل گفت: اقدام اخیر آمریکایی ها ذیل موضوع ترور تعریف شده و ایرانی‌ها در این خصوص از دو حق برخوردار هستند.

  آوای شمال/ بامداد روز جمعه ۱۳ دی ماه امسال آمریکای جنایتکار در یک حرکت کاملا تروریستی و بدون منطق و پشتوانه قانونی اقدام به ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون شاخه نظامی حشد الشعبی کرد.

  در این اقدام تروریستی سردار سپاه انقلاب حاج قاسم سلیمانی و نه نفر دیگر از همرزمانش به فیض شهادت نائل شدند.

  برخی رسانه‌های معاند نظام در هنگام پوشش اخبار مربوط به این حادثه تروریستی اقدام به استفاده از واژه قتل هدفمند کرده و به عمد سخن از تروریستی بودن این واقعه به زبان نیاوردند.

  با توجه به این اقدام تروریستی و غیرمشروع به سراغ مسعود اخوان فرد حقوقدان برجسته کشور در حوزه حقوق بین الملل رفتیم تا از وی در خصوص مصادیق ترور و مشخصا ترور حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس از وی جویا شویم.

  اخوان فرد گفت: مباحث حقوق بین الملل و واژه های آن طوری است که به تعبیر عامیانه تفاسیر عجیب و غربی از آن توسط کشورهای غربی می‌شود که عمدتا این تعابیر به نفع خودشان است.

  وی افزود: سال‌ها قبل در مقاله ای نوشته بودم که حقوق بین الملل؛ واقعیتی اصیل یا فریبی بزرگ و این موضوع باید مورد توجه آن دسته از افرادی که دلخوش کرده اند به برقراری رابطه با آمریکا قرار گیرد.

  این حقوقدان برجسته کشور گفت: اما اصل قضیه این است که ما باید اولا به این موضوع توجه کنیم که این اقدام از چه نوع اقداماتی بوده است. در یک جایی انسان یک عملی انجام می‌دهد که با عنوان یک اقدام مشروع جلوه می‌کند که در قالب دفاع مشروع تعریف می شود.

  وی افزود: این همان چیزی است که امروز جمهوری اسلامی حقش را دارد در قبال ترور حاج قاسم سلیمانی که هیچ موازین حقوق بین المللی نداشته است انجام دهد که این اقدام دفاع مشروع قلمداد می‌شود.

  اخوان فرد تصریح کرد: اما یک چیزی هم به اسم ترور داریم که در تعبیر عامیانه بزن و در رویی هست. این اقدامات را سال‌ها از داعشی‌ها و آمریکایی‌های جنایتکار و بازوان اجرایی آن صهیونیست های جنایتکار دیده‌ایم.

  رئیس اسبق سازمان بسیج حقوقدانان گفت: در این اتفاق به تعبیر ساده تر اعمال ناجوانمردانه ای رخ می‌دهد که از پشت سر رخ داده و بدون کوچکترین حقی و بدون هیچ اعلام قبلی است و اینها سالهاست این اقدامات را انجام می‌دهند و نمونه های متعددی از ان سراغ داریم.

  وی ادامه داد: حالا پس از کسب آگاهی درخصوص این دو نوع رفتار باید به این سوال پاسخ بدهیم که کار آمریکایی‌ها از کدام نوع است؟

  اخوان فرد گفت: آمریکایی‌ها تاکنون این گونه اعمال کور خود را توسط یک سری مزدوران داعشی و منافقین و گروهک های تروریستی انجام می داده‌اند اما در قضیه حاج قاسم سلیمانی این قضیه متفاوت شد و آمریکا از پشت پرده بیرون آمد.

  این متخصص حقوق بین الملل افزود: آمریکایی ها که تا کنون پشت پرده قایم شده و دیگران را جلو می انداختند در این اتفاق بیرون آمده و رئیس جمهور این دولت جنایت کار مستقیم به پنتاگون دستور داده و این کار را صریحا براساس یک حرکت قدرت نمایی معابانه انجام داده است.

  وی تصریح کرد: این اتفاق چند پیام دارد یک اینکه آمریکا که خود را نظام آزادی خواه و طرفدار حقوق بشر نشان می‌دهد حرفهایش شعار بوده و یک رژیم جنایتکار است که فقط شعار داده و حرکت ناجوانمردانه انجام می‌دهد.

  اخوان فرد گفت: این رژیم جنایتکار مسؤولین کشور عراقی یعنی همان نیروهای حشد الشعبی که بخشی از نیروهای نظامی این کشور هستند و مهمانان آن را که به دعوت کشور عراق به این کشور رفته اند تا اقدامات مستشاری انجام دهند را ترور می‌کند.

  این حقوقدان کشورمان افزود: آمریکا یک کشور اشغالگر است که منطقی ندارد و حتی بر اساس موازین حقوقی کشور خودش هم این کار را انجام نداده است زیرا دیده ایم که پس از این اتفاق برخی مقامات آمریکایی هم گفته اند که این کار منطقی و قانونی نبوده است.

  وی ادامه داد از مجموع این مباحث می‌توان این موضوع را برداشت کرد که این اقدام یک اقدام تروریستی بوده است بگونه ای که براساس هیچ کدام از موازینی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر کنوانسیون‌ها به آن اشاره شده است نمی‌توان آن را توجیه کرد.

  اخوان فرد گفت: آمریکا یک عمل جنایتکارانه انجام داده است یعنی بدون اخذ اجازه در کشور ثالث آن هم بدون اجازه برای حضور و انجام چنین اقداماتی و این یک بحث شفاف است که آمریکا به موازین حقوق بین الملل پایبند نیست.

  وی تصریح کرد: سالها قبل هم اعلام کرده بودیم که آمریکا بزرگترین متخلف از موازین حقوق بین الملل است. بارها شاهد بوده ایم که این کشور خودش یک معاهده ای را آماده و تنظیم می‌کند اما به آن پایبند نمی‌ماند.

  رئیس اسبق سازمان بسیج حقوقدانان گفت: نکته جالبتر این است که در سال ۱۳۳۵ آمریکا معاهده ای را با رژیم سابق ایران امضا می‌کند به نام معاهده مودت و دوستی و براساس آن متعهد می‌شود که نه تنها علیه ایرانی‌ها اقدام خصمانه ای نکند بلکه حتی اگر کشور ثالثی به ایران حمله کرد به طرفداری از ایران وارد عمل شود.

  وی ادامه داد: اما امروز در این رخداد اخیر می‌بینیم که نه تنها به آن معاهده امضا شده هم پایبند نیست بلکه ۱۸۰ درجه مخالف آن عمل کرده و یکی از مقامات کشور ما را ترور کرده است.

  اخوان فرد گفت: حتما این اقدام آمریکا مصداق بارز ترور است و جالب است که این اقدام هیچگونه ارزش نظامی نداشته است. با یک پهباد از کیلومترها دورتر یک خودرو را هدف قرار دهند.

  این حقوقدان کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا این حق برای ایران وجود دارد که در مجامع حقوقی اعلام جرم کند گفت: کشورمان دو نوع حق دارد. اولا حق مقابله به مثل که براساس کنوانسیون های چهارگانه ایران می‌تواند مقابله به مثل کند.

  وی افزود: دیدید که نمایندگی ایران هم به این موضوع اشاره کرده و گفته است که اقدام آمریکا اقدامی نظامی بوده و واکنش ایران هم نظامی خواهد بود که این همان اقدام مقابله به مثل است.

  اخوان فرد گفت: دومین حق بحث اقامه دعواست که می‌شود در کمیسیون های حقوقی و مراجع حقوقی این مضوع را مطرح کرد هرچند که مطمئن هستیم که باز هم ناکارآمدی این کنوانسیون ها و سازمان های دروغین در پیگیری درست این موضوه ثابت خواهد شد.

  برچسب ها :

  نظرات