آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111310
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ دی, ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  نقدی بر باورهای غلط اجتماعی در یک نمایش/ سیاست تمرکززدایی بر تئاتر تأثیر مثبت دارد

  کارگردان نمایش «خون بس» در جشنواره تئاتر فجر گفت: در تاریخ بلوچستان باورهای مختلفی وجود دارد اما ما تصمیم گرفتیم در قالب نمایش نقدی هم بر این باورهای غلط داشته باشیم.

  نقدی بر باورهای غلط اجتماعی در یک نمایش/ سیاست تمرکززدایی بر تئاتر تأثیر مثبت دارد

  آوای شمال/ نظیر برهان‌زهی، کارگردان نمایش «خون بس» که در چهارمین همایش برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها در تهران شرکت داشت، درباره موضوع و سوژه نمایش خود به فارس گفت: در تاریخ بلوچستان داستان‌های مختلفی وجود دارد اما آنچه هنوز جامعه ما با آن دست و پنجه نرم می‌کند، برخی از باورهای کهنه‌ است که همچنان مردم را آزار می‌دهد. ما تصمیم گرفتیم در قالب نمایش نقدی هم بر این باورهای غلط داشته باشیم.

  وی ادامه داد: نمایشنامه را به نگارش درآوردیم و سرانجام نمایش روی صحنه رفت و خوشبختانه بازخورد خوبی هم از مخاطبان گرفتیم.

  این کارگردان درباره نقش جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بر رونق تئاتر ایران بیان کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر سیاست‌ها و رویکردهای اداره کل هنرهای نمایشی در زمینه تئاتر از تمرکزگرایی فاصله گرفته و به سمت تمرکززدایی پیش می‌رود.

  وی اظهار داشت: همچنین جشنواره تئاتر فجر شور و نشاط خاصی به هنرمندان فعال در حوزه تئاتر بلوچستان داده است تا به واسطه تبادل افکار و آرایی که در این رویداد هنری صورت می‌گیرد، بتوانند تجربیات خوبی کسب کنند.

  برهان‌زهی تاکید کرد: در واقع جشنواره اشتیاق ما را برای فعالیت در حوزه تئاتر بیشتر کرده است و تمرکززدایی زمینه رونق فعالیت‌های هنری در شهرستانی مانند ایرانشهر را که ۱۵۰۰ کیلومتر با مرکز فاصله دارد، فراهم کرده است. همچنین ما می‌توانیم جایگاه تئاتر خود را نسبت به کشور ارزیابی کنیم تا بتوانیم نقاط ضعف خود را برطرف کنیم.

  این هنرمند افزود: از طرفی جشنواره هم فرصت دیده شدن به ما می‌دهد و هم می‌توانیم آثار متعددی را ببینیم و درباره جریان رایج تئاتر کشور ذهنیت دقیق تری پیدا کنیم.

  سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات