آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110959
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ دی, ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  سالمندان؛ آسیب‌پذیرترین قشر در بین عابران پیاده

  با بالارفتن سن، امراضی همچون پوکی استخوان بیشتر در بین افراد مسن رایج است و همین امر سبب جوش نگرفتن به موقع استخوان‌های آسیب‌دیده از تصادف و بستری شدن طولانی مدت شده که گاهاً مرگ را به دنبال دارد.

  آوای شمال/ با پیشرفت علم به‌ویژه علم پزشکی دیگر کمتر کسی است که بر اثر بیماری واگیردار فوت کند مگر در کورترین نقاط جهان که از کمترین شرایط بهداشتی بهره‌مند هستند و حال دیگر بیماری‌های واگیردار و یا حتی سایر بیماری‌ها عامل اصلی مرگ و میرها در جهان نیست و جایش را به تصادف داده است به طوری‌که وضعیت مرگ و میر مردم در ایران به دلیل حوادث و سوانح ترافیکی از متوسط جهانی و منطقه بیشتر است و قربانیان آن سرنشینان خودروهای سبک، عابران پیاده، راکبان موتور سیکلت و رانندگان هستند.

  از مهم‌ترین دلایل این تصادفات می‌توان به سرعت زیاد، بی‌احتیاطی رانندگان، پایین بودن سطح فرهنگ رانندگی، عوامل فنی و محیطی اشاره کرد ولی با همه این تفاسیر صرفاً رانندگان مقصر نیستند.

  هر چند در رعایت قوانین و احتیاط شکی نیست ولی به نظر می‌رسد زیرساخت‌های درستی برای ایمنی عابران در استان وجود ندارد و معمولا تصادفات در جاهای پرتردد اتفاق می‌افتد و احداث پل عابر پیاده، نصب تابلوهای هشدار و سرعت‌گیر می‌تواند در کاهش تصادفات مؤثر باشد.

  طبق آخرین آمار اعلام شده توسط مدیرکل پزشک قانونی استان مازندران در هشت ماهه امسال، ۴۵۰ نفر بر اثر تصادف از دنیا رفتند که ۳۶درصد کل تصادفات مربوط به عابران پیاده بوده است.

  بیشترین گروه سنی در بین عابران فوت شده مربوط به افراد بالای ۶۱ سال است و این آمار نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از تصادف در بین عابران از راکبان موتور و رانندگان خودرو هم پیشی گرفته و افراد مُسن بیشترین آسیب را می‌بینند چراکه در مواجهه با وسایط نقلیه دستپاچه می‌شوند و به دلیل وجود مشکلاتی همچون پوکی استخوان، ضعف در مفاصل اسکلتی و ضعف حس بینایی و شنوایی نمی‌توانند عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دهند.

  با بالارفتن سن، امراضی همچون پوکی استخوان بیشتر در بین افراد مسن رایج است و همین امر سبب جوش نگرفتن به موقع استخوان‌های آسیب‌دیده از تصادف و بستری شدن طولانی مدت شده که گاهاً مرگ را به دنبال دارد.

  البته شاید در بسیاری از نقاط شلوغ و پرتردد با وجود داشت پل‌های عابر متعدد ولی باز هم تصادفات آمار قابل توجه‌ای دارد و این به این علت است که سالمندان توان و حوصله پیمودن پله‌‌ها را ندارند و برای‌شان کاری سخت و طاقت‌فرسا است و برای همین عبور از عرض خیابان و اتوبان را با تمام خطرهایش انتخاب می‌کنند و اینجاست که مسؤولان امر باید کمی دست بجنباند تا با برقی کردن پله‌ها سهولت گذر از پل را برای این افراد میسر کند.

  به گزارش فارس، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها سرمایه‌هایی گرانبها برای جامعه هستند باید برای رفاه و حفظ جان‌شان از حداکثر امکانات استفاده کرد.

  برچسب ها :

  نظرات