آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110952
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ دی, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  آیت الله وفسی:

  نماینده ای که نمی‌تواند از حق ملتش دفاع کند وارد مجلس نشود

  یک استاد اخلاق با بیان اینکه مسئولان باید پیش از پذیرش مسئولیت، احساس تکلیف کنند، گفت: نماینده ای که نمی‌تواند از حق ملتش دفاع کند وارد مجلس نشود.

  آو.ای شمال/ آیت‌الله حامد وفسی استاد اخلاق در روز پایانی اعتکاف اعتراض به ناکارآمدی دولت که با حضور دانشجویان، طلاب و اقشار انقلابی در مسجد لولاگر برگزار شد، اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب، توجه عموم مؤمنین و افراد انقلابی در این بود که بتوانند یک نهضتی به پا کنند که همه گیر باشد و در نهایت موفق شدند و حکومت اسلامی در کشور مستقر شد.

  وی ادامه داد: در آن زمان استقرار حکومت اسلامی در کشور، امری قریب به محال بود. باتوجه به آن ارتش قدرتمند و سازمان‌های امنیتی و انتظامی شاه، باور کردنش برای عموم مردم یک‌ امر مشکل بود، اما با مجاهدت ها و امدادهای الهی، این موفقیت حاصل شد و البته برای رسیدن به آن آرمان ها و هدف ها به نظر می آمد که راه ما خیلی طولانی نباشد.

  این استاد اخلاق تصریح کرد: این طور به چشم می آمد که ما در همه زمینه ها موفق شویم و یک اقتصاد اسلامی به پا کرده و فرهنگ دینی را در جامعه مستقر کنیم. این آرزو یک امر دست یافتنی به نظر می‌آمد ولی روحانیونی که به رژیم گذشته و آمریکا وفادار بودند و آنهایی که با ضدانقلاب ها و سفارت آمریکا ارتباط داشتند، آرام آرام کشور را ملتهب کردند.

  وی بیان کرد:‌  بعد از انقلاب باطن برخی از کسانی که ادعای همراهی با انقلاب و امام داشتند، مشخص شد. آثار این تفاوت را در اولین گروه نفوذی ها همچون بنی صدر، سازمان مجاهدین خلق و دیگران مشاهده کردیم و ضربه های بسیاری را از آنها خوردیم.

  آیت‌الله وفسی تصریح کرد: با توجه به جنگی که اتفاق افتاد، وقفه طولانی برای مدیریت کشور ایجاد شد اگرچه این لطفی بود که خدا نصیب ملت ما کرد و به سبب شد مشخص شود تفکر افرادی امثال بازرگان که می‌گفتند ما  نیاز به امکانات نظامی و نیروی نظامی زیاد نداریم، اشتباه است و ما متوجه شدیم که به صنایع دفاعی و نیروی ورزیده بسیار احتیاج داریم. آثار خوب جنگ این بود که ما از این جهت بسیار قوی شدیم و به این فهم رسیدیم که اگر میخواهیم استقلال خودمان را حفظ کنیم، باید در برابر طوفان حملات دشمنان اسلام به صورت جدی یک نیروی توانمند داشته باشیم.

  وی خاطرنشان کرد: متأسفانه پس از اتمام جنگ، بعضی از بزرگان انقلابی تحول ماهیتی پیدا کردند، البته شاید از ابتدا این خصوصیات را داشتند و ما نمی دانستیم. کسی که ما قضاوت می کنیم، روی حقیقت های باطنی اشخاص نیست بلکه روی حرف ها، عملکرد و مدیریت ظاهری شان صحبت می کنیم.

  این استاد اخلاق تصریح کرد: مجموعه ای که از بزرگان انقلاب که متحول شدند، کم نیستند. بعدها متوجه شدیم که آنها نه تنها انقلابی نیستند، بلکه به شدت علاقه به آمریکا و نوع اسلامی که آنها می پسندند، دارند. بسیاری از آنها حالا شبیه به محافظه کارها و لیبرال ها شدند. بسیاری از گروه راستی هم همینطور، تغییر ماهیت دادند.

  وفسی افزود: ثمره این حرکت ها متاسفانه در زمانی بود که اسمش را گذاشتیم دولت سازندگی، سازندگی پوششی شد که در کنار عمران و آبادی ها ، یک قشر بسیار بسیار کوچک از وابسته ها و کسانی که بالاخره موقعیتی را می توانستند پیدا کنند، ثروت های کلانی پیدا کنند و آرام آرام این ثروت های حرام منجر به یک ایدئولوژی و یک مکتب شد.

  وی ادامه داد:‌ متاسفانه برخی از ما در محتوا اسلام را دگرگون کردیم اما به حفظ ظواهر پرداختیم. عملکرد برخی از مسئولان نظام به گونه ایست که دغدغه اسلام و دین را ندارند و به فکر عدالت و رفاه مسلمانان نیستند.

  آیت‌الله وفسی با اشاره به ایام انتخابات مجلس، گفت: گاهی کسانی برای مجلس ثبت نام می کنند، که نه تنها با قانون اساسی آشنا نیستند بلکه ساده ترین اطلاعات و مفاهیم را هم بلد نیستند. در زمانی به سر می بریم که تعهد، مکتبی بودن و تخصصی بودن را کنار گذاشته ایم و به ارتباطات اکتفا کرده ایم.

  وی خاطرنشان کرد: خسارتی که برخی از مسئولان در مقام اسلامی به ملت زدند، بسیار است. درست است که نیروهای امنیتی ما بسیار قوی عمل کردند و مقام معظم رهبری به موقع موضع گرفت از آنها حمایت کرد و کشور را نجات داد ولی امید زمانی وجود دارد که مردم امروزشان را بهتر از دیروزشان ببینند.

  این استاد اخلاق تصریح کرد: اگر عدالت به این معناست که به نوبت پست ها را میان هم تقسیم کنند و یا اگر آقازاده فلان مسئولیت را دارد و آقازاده شما هم باید این مسئولیت را داشته باشد، دیگر نام این حکومت، اسلامی نیست بلکه نامش حکومت بنی امیه می شود و دیگر حکومت علوی به آن نمی گویند و در آن حکومت عدل علی معنا ندارد.

  وی ادامه داد:‌ اگر حکومت عدل علی معنا داشته باشد باید به سراغ رضایت عامه امنیت برای عامه برویم. آیت الله بهشتی هیچ زمانی قبول نمی کردند که محافظ داشته باشند و زمانی که چند نفر شهید شدند، امام راحل دستور دادند و  آیت الله بهشتی پذیرفت. ما برای خدمت باید احساس تکلیف کنیم.

  آیت‌الله وفسی تصریح کرد: اگر از بسیاری از مسئولان محافظت نکنیم، آمریکا نیرویی برای حفاظت از آن ها می فرستند. زیرا آنها آنقدر به آمریکا خدمت می کنند که آمریکا از آنها محافظت می کند. باید این تدبیر را بیندیشیم که هر کسی که احساس تکلیف می کند، وارد میدان شود و در این صورت از محافظ و حقوق های آنچنانی خبری نیست.

  وی بیان کرد:‌ امروز تلویزیون اجازه ندارد که خانه برخی از مسئولان را نشان دهد که با چه وضعیتی و در کدام محلات زندگی می کنند و یا حتی اجازه ندارد که ویلاها و کاخ های شان را نشان دهد. طبیعی است که صدای ملت در بیاید. ملتی که فداکار است و باید برای حل مشکلات شان تلاش کنیم.نماینده ای که نمی تواند از حق ملتش دفاع کند چرا کاندید نماینده مجلس می شود؟

  این استاد اخلاق تصریح کرد:‌ ما باید اجازه دهیم که مردم از حق قانونی شان برای اعتراض استفاده کنند. در زمان آشوب ها چند تن از مسئولان عنوان کردند که مردم باید از این حق استفاده کنند اما طی این شش سال آیا این اتفاق افتاد؟ و کسی توانست اعتراضی داشته باشد؟

  این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر می خواهیم احساس تکلیف مسئولان را قبل از مسئولیت شان بسنجیم، پیش از ارائه مسئولیت به آنها بخواهیم تا اموال شان را شفاف کنند نه آنکه قانونی برای افشای اموال شان تصویب کنیم.

  وی بیان کرد:‌ تلویزیون می تواند مناظره های واقعی را انجام دهد و از دانشگاهیان و حوزویان دعوت کنند و بحث ها را به چالش بکشانند. برای مثال مراجع تقلید بشدت به نظام بانکداری معترض هستند و رئیس بانک مرکزی اخیرا قبول کرده است تا طرحی را به مجلس ببرد و در صورت تصویب یک قدم به اسلامی شدن نظام بانکداری نزدیک شویم.

  وفسی در پایان تصریح کرد:‌ مسئولان فاجعه ای را در فرهنگ به بار آورده اند. باید جلسات مناظره برگزار شود تا مشخص کنیم این مسئولان حقیقتا تدبیر و امید بوده و یا ضدّ تدبیر و ضد امید هستند؟

  برچسب ها :

  نظرات