آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 5 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110875
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ دی, ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ارائه لایحه قانون انجمن‌های غیردولتی به دولت

  وزیر کشور گفت:‌ شورای اجتماعی کشور لایحه قانون انجمن‌های غیردولتی را به دولت ارائه کرده است.

  آوای شمال/ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه یکصد و بیست و ششمین جلسه شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این جلسه در خصوص مشارکت‌های مردمی و ظرفیت آنها در ایجاد تشکل‌ها و سمن‌ها در راستای مدیریت اجتماعی برگزار شد و هنگامی که سخن از انجمن‌های غیردولتی می‌گوییم نباید از الگوهای غربی استفاده کنیم چرا که برای ما به یک نوعی ناکارآمد است.

  وی بیان داشت: ما باید از تجربیات دیگر کشورها استفاده کنیم ولی یک حزبی که عمر کوتاهی دارد نباید از آن انتظار زیادی داشته باشیم. برای مثال یک حزب اروپایی عمری ۲۰۸ ساله دارد و در این مدت زیرساخت‌های  آن تشکیل شده و جایگاه اجتماعی خود را تثبیت کرده است.

  وزیر کشور خاطرنشان کرد: باید در ایجاد مشارکت‌های اجتماعی به شاخص‌های متعددی توجه داشته باشیم و این انجمن مردمی عملگرا باشد و در یک جامعه دموکراتیک انجمن‌ها مشارکت‌های قدرتمند و سازمان‌یافته‌ای دارند.

  رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: ما برای ایجاد یک انجمن غیردولتی واحد نیاز به یک قانون دقیق داریم و تا کنون قانون رسمی برای اقدامات انجمن‌های غیردولتی تدوین نشده و آنها بر اساس آئین‌نامه‌های تکراری فعالیت می‌کنند بنابر این باید در این حوزه نسبت به تدوین یک قانون اقدام کنیم، چرا که انجمن‌های غیردولتی دستاوردهای زیادی را تا کنون به همراه داشته‌اند.

  وی گفت: دولت باید در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی تمرکز کند و متأسفانه فرهنگ فردگرایی را از غرب به فرهنگ ما وارد کرده‌اند و محصول لیبرالیست‌هاست و این یعنی در جامعه‌ای زندگی کنیم که همه سعی می‌کنند حق خود را از دیگری بگیرند و برای این کار می‌جنگند و این فرهنگ فردگرایی معنایی به جزء جنگ ندارد و شایسته جامعه ما نیست.

  وزیر کشور در پاسخ به پرسشی مبنی بر برون‌سپاری انجمن‌های مردم‌نهاد از دولت گفت: اینکه برون‌سپاری انجمن‌ها از دولت اتفاق بیفتد اقدام خوبی است و یک فرآیند دوسویه نیاز دارد و اگر قرار است اقدامی در این خصوص صورت بگیرد باید توانمندی‌های سازمان‌های مردم‌نهاد بالا برود و ما نیز در تمام فعالیت‌های خود از انجمن‌ها استفاده کنیم.

  رحمانی‌فضلی یادآور شد: سازمان‌های مردم‌نهاد نباید وابستگی مالی به دولت داشته باشند و دولت‌ها نیز هرگز آن را نخواهند پذیرفت و باید اقداماتی صورت بگیرد تا خیریه‌ها، سمن‌ها و تمام انجمن‌های  غیردولتی سرمایه‌های مستقلی برای خود داشته باشند.

  وی  با اشاره به اینکه انجمن‌‌های  غیردولتی باید معرفی و الگوی دیگر انجمن‌ها قرار بگیرند، گفت: ارائه لایحه قانون انجمن‌های غیردولتی به دولت را توسط شورای اجتماعی کشور انجام داده‌ایم و مشارکت سمن‌ها و انجمن‌های غیردولتی می‌تواند باعث تحقق یک دولت دموکراتیک شود و ما نیز از تمام ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنها حمایت خواهیم کرد.

  برچسب ها :

  نظرات