آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110735
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  ظرفیت صادرات غیرنفتی کشور ۱۰۰ میلیارد دلار است/حمایت از صادرکنندگان واجب است

  آوای شمال/ مسعود خوانساری نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه مازندران در سال جاری که صبح امروز در سالن همایش بانک صادرات مرکزی ساری برگزار شد به دو جهش ارزی، سال ۹۱ و ۹۶ اشاره و اظهار کرد: در دو بخش فروش نفت و تراکنش مالی […]

  آوای شمال/ مسعود خوانساری نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه مازندران در سال جاری که صبح امروز در سالن همایش بانک صادرات مرکزی ساری برگزار شد به دو جهش ارزی، سال ۹۱ و ۹۶ اشاره و اظهار کرد: در دو بخش فروش نفت و تراکنش مالی دچار مشکل شدیم که در سال آینده شاید مشکلات بیشتر شود.

  وی افزود: امروز ۲۵ تا ۲۷ درصد وابستگی کشور به طور مستقیم به نفت است، بحث دولت بزرگ هم متأسفانه وجود دارد در بودجه ۱۳۹۹ بودجه شرکت‌های دولتی ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد و کمتر نشد که از موانع اصلی کسب و کار در همه زمینه‌‌ها است.

  خوانساری تصریح کرد: هر چقدر که وابستگی به نفت کم شود، محیط کسب و کار در داخل فراهم شده و توفیق در بحث تجارت و تولید و صادرات بیشتر می‌شود، بحث ارز هم لطمه بزرگی به اقتصاد وارد کرد.

  این مسؤول خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور در سال گذشته ۴.۵ درصد رشد منفی داشته که پیش‌بینی شده امسال ۹ درصد رشد منفی حواهد داشت که در این صورت نمی‌توان اقتصاد را چرخاند مدت ۱۶ سال طول می‌کشد تا ما به اقتصاد سال ۱۳۹۶ برسیم.

  وی اضافه کرد: باید به صادرات غیرنفتی بها بدهیم و بتوانیم نیاز واردات کشورهای همسایه را تأمین کنیم، بحث مهم خود دولت و اقدامات آن است تا بیش از ۴۰ دستورالعمل متناقص نداشته باشیم، با این وضع در سال آینده تورم ۴۰ درصدی خواهیم داشت.

  در ادامه حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه گفت: امروز در شرایط ویژه‌ای هستیم، ولی بوی جنگ را بسیاری حس نکردند، صادرکنندگان کسانی هستند با اموال‌شان جهاد می‌کنند، حمایت از صادرکنندگان واجب است.

  وی افزود: ۵۶ درصد صادرات ما به کشورهای همسایه که فرصت خوبی است، در داخل کشور  ۱۰۰ میلیارد دلار ظرفیت در حوزه کالاهایی که از قبل صادر شده است، داریم.

  زادبوم تصریح کرد: موافقت‌نامه اورآسیا که بین پنج کشور و ایران منعقد است، با اجرای طرح موقت تجارت آزاد در سال آینده می‌توانیم دیوارهای تعرفه کشور مقابل را به‌طور متقابل پایین بیاوریم تا صادرات دوطرفه سهل شود، توجه به تعهد ارزی و ورود ارز هم مهم است.

  برچسب ها :

  نظرات