آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 3 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110727
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  اجرای موفقیت‌آمیز طرح یاریگران زندگی برای مقابله با اعتیاد/ دستگیری روزانه ۴۲ نفر به جرم موادمخدر در مازندران

  دبیر مبارزه با مواد مخدر مازندران با اعلام اینکه تعداد معتادان متجاهر در استان بسیار کاهش پیدا کرد، گفت: طرح یاریگران زندگی که در خانواده، محیط جامعه و مدارس از مهرماه امسال در مازندران اجرا شد در کاهش این تعداد موثر بوده است.

  آوای شمال/ اعضای ستاد مبارزه با موادمخدر استان پیش از ظهر امروز با آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران دیدار کردند.

  در این دیدار دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در مازندران طی سخنانی به بیان عملکرد این ستاد طی سال‌جاری پرداخت و اعلام کرد: در استان در هشت ماهه سال جاری ۱۹ هزار و ۱۳۶ بوته خشخاش کشف شد که  نسبت به سال گذشته ۱۶درصد افزایش داشته است که سطح زیر کشت این ماده هم ۴۲۱ متر مربع بود که نسبت به قبل متاسفانه ۱۶ درصد افزایش یافته است.

  علی‌اصغر میرزایی افزود: در سال جاری ۳ تن و ۳۳۰ کیلوگرم مواد مخدر کشف شد‌ در حالی که پارسال ۲ تن و ۶۸۳ کیلوگرم کشف داشتیم که میزان کشفیات ۲۴ درصد رشد داشته همچنین بیشترین کشفیات در بخش تریاک است.

  وی با بیان اینکه هنوز کشت سنتی تریاک‌ به عنوان کشت غالب در سطح مازندران رواج دارد،گفت: در هشت ماهه امسال ۱۰ هزار و ۴۶۱ نفر در ارتباط با جرائم موادمخدر دستگیر شدند که نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است،  هر روز در سطح مازندران ۴۲ نفر در حوزه قاچاق موادمخدر چه فروشنده و چه قاچاقچیان دستگیر می‌شوند.

   دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر در مازندران با اعلام اینکه در سال جاری ۲۵۵ نفر قاچاقچی در استان دستگیر شدند، افزود: همچنین ۱۰۲ نفر توزیع کننده دستگیر شدند که این میزان نسبت به سال قبل ۴۴ درصد افزایش داشته است.

  وی با بیان اینکه در بخش خرده‌فروشان ۴ هزار و ۴۸۱ نفر دستگیر شدند که نسبت به پارسال ۱۴ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: حاکمیت به دنبال مقابله درمانی و فرهنگی در این بخش است که در حوزه مراکز درمانی در مازندران  ۴۴۹ مرکز متادون درمانی داریم که ۶۳ هزار و ۷۳۳ نفر از معتادان زیرپوشش درمان هستند.

  دبیر مبارزه با مواد مخدر مازندران با اشاره به اینکه طبق آمار نقل شده از رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در سال گذشته درآمد قاچاقاچیان به دلیل اینکه بیشتر معتادان به سمت متادون رفتند کاهش پیدا کرده است، عنوان کرد: در سال ۱۳۹۱ که شیوع‌شناسی در سطح ملی انجام شد‌‌، مازندران رتبه دوم مواد مخدر داشت در صورتی که در سال ۱۳۹۶ به رتبه بیستم در این بخش رسید.

  وی با اعلام اینکه تعداد معتادان متجاهر در استان بسیار کاهش پیدا کرده است، به طوری که می‌توانیم بگوییم اصلا نداریم،اضافه کرد: طرح یاریگران زندگی که در خانواده، محیط جامعه و مدارس از مهرماه امسال در مازندران اجرا شد در کاهش این تعداد موثر بوده است.

  میرزایی در پایان گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر امسال،   ۳۷۰ میلیون تومان در مرحله نخست به آموزش و پرورش اهدا کرد که این طرح در سطح ۸۰۰ مدرسه مازندران آغاز شد‌.

  آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی نماینده ولی فقیه در مازندران نیز در این دیدار اظهار کرد: تحقیقات میدانی برای آمار معتادان در سطح استان باید صورت گیرد و برای مقابله با این آسیب که از بزرگترین آسیب‌ها و ننگی برای استان است، اقدامات لازم انجام شود.

  وی افزود: حجم بسیاری از مراجعات را خانواده‌هایی تشکیل می‌دهند که سرپرست خانواده به دلیل افتادن در دام اعتیاد قید زندگی را زده و متواری می‌شود.

  محمدی‌لائینی خطاب به دبیر مبارزه با مواد مخدر در مازندران گفت: مسئله اعتیاد در استان را جدی بگیرید، ما هم همکاری‌های لازم در راستای کاهش بخش از آسیب را با شما خواهیم داشت.

  برچسب ها :

  نظرات