آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 110721
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  معاون اجتماعی بهزیستی مازندران:

  ۱۱ ارگان در بحث کودکان کار فعالیت می کنند/ مقوله کودکان کار از کودکان خیابانی جداست

  معاون اجتماعی بهزیستی مازندران در خصوص ساماندهی کودکان کار و خیابانی؛ گفت: ۱۱ دستگاه اجرایی باید مشارکت داشته باشند تا این وضعیت ساماندهی پیدا کند.

  آوای شمال/ وحید حسین زاده در گفتگو با خبرنگار آوای شمال در خصوص کودکان خیابانی و کار در استان مازندران، اظهارکرد: کودکان خیابانی و کار در استان مازندران از عوامل بومی، جغرافیایی و اجتماعی است که با توجه به اینکه این استان از عوامل طبیعی و توریستی برخوردار است موجب جذب کودکان مهاجر شده که گاها مشاهده می شود در برخی فصول و ایام تعطیل کودکان کار، خیابانی و متکدیان در سطح شهرها بویژه غرب استان بیشتر می شوند.
  وی تصریح کرد: بحث کودکان کار یک مسئله فردی نیست بیشتر عوامل اجتماعی است عوامل مختلفی که کودک که باید کودکی کند در سطح شهر بر اساس نیاز اقتصادی و اجتماعی خود و خانواده کار می کند.
  معاون اجتماعی بهزیستی مازندران با بیان اینکه مقوله کودکان کار از کودکان خیابانی جداست، گفت: کودکان کار بر اساس نیاز اقتصادی و اجتماعی که دارند کار می کنند و سر پناهی برای شب دارند و همچنین صبح ها مدرسه و بعدازظهرها کار می کنند ولی کودکان خیابانی عمدتا جایی ندارند تک والد، بی سرپرست یا بد سرپرست اند و خونه، زندگی و کارشون در خیابان است‌.
  وی بیان کرد: جایگاه کودکان خیابانی در خیابان ها یا در گرمخانه هاست.
  حسین زاده در خصوص ساماندهی کودکان کار و خیابانی؛ گفت: ۱۱ دستگاه اجرایی باید مشارکت داشته باشند تا این وضعیت ساماندهی پیدا کند.
  وی ادامه داد: دستگاه های اجرایی مختلفی در این بحث هستند که وظیفه و رسالت آنها با توجه به مصوبه هیئت وزیران مشخص است که چه کارهایی را می توانند برای کودکان کار و نجات آنها انجام دهند.
  حسین زاده تعداد ارگان هایی که بغیر بهزیستی در زمینه کودکان کار فعالیت می کنند را ۱۱ ارگان عنوان کرد و گفت: با توجه مصوبه هیئت وزیران، وزارت آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، دادگستری، شهرداری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت و درمان، جمعیت هلال احمر، سازمان صدا و سیما، بیمه خدمات درمانی، کمیته امداد است.
  معاون اجتماعی بهزیستی مازندران ادامه داد: اگر تمام این ارگان ها برای ساماندهی و رفع مشکلات اینها ورود پیدا کنند خیلی از مشکلات حل می شود که متاسفانه انسجام کم است.

  *۷۰ درصد کودکان کار پسر هستند

  وی با اشاره به اینکه عمدتا کودکان کاری را که ما شناسایی کردیم بیشترین آنها از مناطق حاشیه نشین به شهر مراجعه می کنند،افزود: در سطح استان ۲ مرکز کودکان کار در ساری و آمل داریم که در ساری از شهرستان های نکا و میاندورود هم در سطح شهر کار می کنند.
  حسین زاده تعداد کودکان کار ساری در ۶ ماه نخست سال را ۷۱ نفر عنوان کرد و گفت: عمدتا کودکانی هستند با توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی که دارند در سطح شهر کار می کنند.
  وی بیان کرد: از این ۷۱ کودک کار در ساری به سنین مختلف ۶ تا ۱۱ سال، ۱۲ تا ۱۴ سال و بیشترین سن ۱۲ تا ۱۴ سال در سطح شهر کار می کنند و حدود ۷۰ درصد این کودکان پسر و مابقی دختر هستند.
  وی در خصوص تحصیلات کودکان کار، تصریح کرد: تحصیلات بیشتر در مقطع ابتدایی و راهنمایی هستند که تعداد ۱۰ نفر آنها ترک تحصیل کرده بودند.
  *شاید تعداد کودکان کار بیشتر هم باشد

  معاون اجتماعی بهزیستی مازندران نوع کار دختر کودکان کار را گلفروشی در سطح شهر و چهار راه ها و پسرها بیشتر در جمع آوری ضایعات و همچنین شیشه پاک کردن ماشین، دستفروشی ومتاسفانه ۳ درصد این بچه ها در کار فروش مواد مخدر فعالیت می کنند.
  وی خاطرنشان کرد: از این ۷۱ نفر شناسایی شده کودکان کار ۳ کودک تابعیت ایرانی نبودند و افغانه بودند.
  حسین زاده در خصوص تعداد کودکان کار در سطح استان مازندران، گفت: چون در تمام شهرهای استان مرکز نداریم که به اینها خدمات ارائه می شود اما در شهرهایی که مرکز وجود ندارد کودکان کار شناسایی نشده اند و فعالیت های که ارائه می شود فقط در همان شهرستان می باشد.
  وی در خصوص افزایش تعداد کودکان کار در استان یا شهرستان ها، افزود: شاید تعداد این کودکان بیشترین از اینها باشد که شکی در آن نیست که بر اساس تیمی که داریم آنها را شناسایی می کنیم.
  حسین زاده ادامه داد: اگر جمع آوری اینها را بصورت ضربتی، قضائی انجام دهیم اینها کارهای زیر زمینی، پنهانی انجام می دهند، شاید یکسری کارگاه هایی باشد که این کودکان مشغول کار هستند و ما شناسایی نکرده باشیم.

  *تعداد این کودکان در فصل گرم افزایش می یابد

  معاون اجتماعی بهزیستی مازندران تصریح کرد: براساس گزارش ها و بازدیدهایی که تیم کارشناسی انجام می دهد آنها را شناسایی می کنیم‌.

  وی اظهارکرد: شاید خیلی از این بچه های کار در کارگاه های حاشیه شهر و صنعتی و زیرزمین مشغول کار باشند که بهزیستی آماری نداشته باشد که اداره کار و سازمان تامین اجتماعی که عضو ساماندهی هستند طبق قانون می تواند با کارفرماها برخورد کند.
  حسین زاده در خصوص افزایش کودکان کار در شهرها، گفت: افزایش یا کاهش کودکان کار در همه دنیا وجود دارد و در فصول گرم بیشتر می شوند با توجه به نیازمندی های خانواده خود و در زمان واریز یارانه کمتر دیده می شوند و در آخر هفته ها که مدارس تعطیل بیشتر دیده می شوند اینها همه در صورت نیاز است.
  وی خاطرنشان کرد: در بحث کودکان کار درصدد برگزاری جشنواره فرهنگی و ورزشی اینها را برای کل کشور به میزبانی مازندران در دستور کار داریم و در کنار این بین کودکان کار و ساری مسابقه فوتبال برگزار کردیم.
  معاون اجتماعی بهزیستی مازندران گفت: کودکان کار به سفر مشهد و راهیان نور اعزام کردیم.

  *برگزاری جشنواره ورزشی و فرهنگی به میزبانی مازندران

  وی یکی از اقداماتی که امسال قرار انجام شود مسابقات فرهنگی و ورزشی برای کودکان کار که برای اولین در سطح کشور صورت می گیرد، افزود: در حال شناسایی کودکان کار در زمینه ورزش در رشته های مختلف همچون کاراته، کشتی و فوتبال هستیم که در حال انجام است.
  وی ادامه داد: همچنین کودکان کار در بحث موسیقی استعداد دارند و در حال شناسایی آنها هستیم‌.
  حسین زاده اعلام کرد: اگر استانداری در بحث برگزاری جشنواره فرهنگی و ورزشی کمک کند ابن جشنواره را در مازندران برگزار کنیم.
  وی خاطرنشان کرد: اگر اعتبار و بودجه داشته باشیم در همه شهرها مرکز نگهداری راه اندازی می کنیم و بحث تحصیل آنها در اولویت بهزیستی است، اقدامات فرهنگی، جشن تولد، بسته های حمایت معیشتی سبد کالا به خانواده ها که این مشکلات برطرف شود.

  برچسب ها :

  نظرات