آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110701
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  «مرد نقره‌ای» پرچم ایران را در جشنواره فجر برافراشته می‌کند؟

  کافی است پرچم ایران در آوردگاهی بالا برود، آن زمان تمام غصه‌هایمان یادمان می‌رود و البته این حس هم، این و آن نمی‌شناسد و مختص همه ایرانیان وطن‌دوست است. حالا این پرچم مقدس، سوژه فیلم سینمایی «مرد نقره‌ای» شده است.

  آوای شمال/ فرقی ندارد، دیروز در بحبوبه جنگ و دفاع از میهن، امروز در شرایط سخت جنگ اقتصادی، هر زمان که باشد و حتی در سخت‌ترین شرایط، آن زمان که پرچم کشورمان به اهتزار در می‌آید، انگار مرهمی می‌شود بر تمامی دردهایمان. عزت و غروری که در آن لحظه حس می‌کنیم با هیچ چیز قابل مقایسه نیست، کافی است پرچم ایران در آوردگاهی بالا برود، آن زمان تمام غصه‌هایمان یادمان می‌رود و البته این حس هم، این و آن نمی‌شناسد و این مختص همه ایرانیان وطن‌دوست است.

  «پرچم» در هر کشوری نماد هویت و موجودیت آن کشور است، در جنگ‌ها نیز اهتزاز آن در هر نقطه به معنای زنده بودن و پیروزی آن کشور به حساب می‌آید. در کشور ما هم خون‌های زیادی ریخته شده تا پرچم سه رنگ ایران سرافراز باقی بماند، اما هیچ‌گاه آنطور که باید و شاید این موضوع دستمایه خلق یک اثر هنری نشده است، در حالی که این ظرفیت بسیار بزرگی است که می‌توان به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن از آن استفاده کرد.

  حالا این پرچم سه‌رنگ مقدس، در جدیدترین ساخته محمدحسین لطیفی سوژه اصلی فیلم است. این اولین بار است که در سینمای ایران، به موضوعی با محوریت پرچم کشورمان پرداخته می‌شود و باید آن را به فال نیک گرفت. لطیفی، کارگردانِ «مرد نقره‌ای» درباره موضوع این فیلم گفته: «این پرچم عشق ما تلقی می‌شود و سال‌هاست که مغفول مانده است و ما سعی کرده‌ایم که شعار هم ندهیم».

  آن چه در ساخت چنین فیلمی جلب توجه می‌کند، این است که سازندگان «مرد نقره‌ای»، که این بار به سراغ پرچم و عزت و غرور ایرانی رفته‌اند، پیش‌تر نیز با ساخت فیلم سینمایی «قهرمانان کوچک» و سریال «شش قهرمان و نصفی» نشان دادند که می‌توان سراغ موضوعات ملی رفت و در جذب مخاطب هم موفق بود. به طوری که موفقیت «قهرمانان کوچک» باعث شد تا حتی وزیر ارشاد نیز نسبت به این فیلم واکنش نشان داده و در حساب توئیتری خود بنویسد؛ «دخترم با مادرش به دیدن فیلم «قهرمانان کوچک» رفته بود، سینمای کودک موضوع نویی را تجربه می‌کند، خرید کالای ایرانی. فیلم را پسندیده بود.»

  حالا همان گروه سازنده این بار دست بر روی عزت ملی گذاشته‌اند، اتفاقا موضوعات ملی و توجه به منافع کشور در تولیدات هنر هفتم چیزی است که در تمامی کشورها مورد توجه اهالی سینمای ایران قرار می‌گیرد، و حتی بسیاری از سینماگران مطرح دنیا، فیلم‌هایی در کارنامه کاری خود دارند که در جهت منافع و هویت‌بخشی به کشور و تاریخشان است، اما متأسفانه در کشور ما تا حد بسیار زیادی این موضوع مورد غلفت واقع شده و اتفاقا در بسیاری موارد شاهد هستیم که به جای تزریق امیدواری، از ایران چهره‌ای عصبی، سیاه و تلخ به تصویر کشیده می‌شود.

  ساخت «مرد نقره‌ای» آن هم بدون حامی دولتی، مورد توجه برخی دلسوزان عرصه فرهنگ و هنر قرار گرفته است؛ به طور مثال حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  در این باره گفته است: «اینکه عوامل فیلم برای این هدف و مضمون، پرچم ایران را به عنوان نماد عزت و هویت ایرانی انتخاب کرده‌اند، جالب و هنرمندانه است و لازم است این قبیل فیلم‌ها بیشتر تولید شود، زیرا هر اثر هنری و به ویژه سینمایی که در رابطه با هویت ملی باشد، در شرایط فعلی جامعه می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی مخاطب و اعتماد به نفس او بگذارد».

  «مرد نقره‌ای»که فرم شرکت در جشنواره فیلم فجر را تحویل دبیرخانه جشنواره داده است، اکنون در آخرین مراحل تدوین قرار دارد. به نظر می‌رسد در شرایطی که کشورمان به تقویت روحیه خودباوری و افتخار به هویت ایرانی بیش از هر زمان دیگری احتیاج دارد، این آزمون پیش روی هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر قرار دارد تا نشان دهند چقدر اهمیت حضور این قبیل آثار را درک می‌کنند و به چشم یک ضرورت هنری در سینمای انقلاب اسلامی به آن نگاه می‌کنند.

  برچسب ها :

  نظرات