آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 3 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110656
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  بازارهای مازندران یلدایی شد/ تخمه هم از سفره‌های یلدا پرکشید

  بازارهای مازندران از هم اکنون حالت یلدایی به خود گرفته از میوه‌فروشی‌ها که در تدارک عرضه هندوانه، انار، ازگیل خوراکی‌های این شب هستند تا خواروبار فروشی‌ها که از آجیل گرفته تا شکلات و سایر تنقلات را عرضه می‌کنند.

  آوای شمال/ چند روز دیگر یلداست، مردم مازندران نیز همانند سایر استان‌های کشور این جشن را فراموش نکردند.

  بازارهای مازندران از هم اکنون حالت یلدایی به خود گرفته از میوه‌فروشی‌ها که در تدارک عرضه هندوانه، انار، ازگیل خوراکی‌های این شب هستند تا خواروبار فروشی‌ها که از آجیل گرفته تا شکلات و سایر تنقلات را عرضه می‌کنند.

  حتی فروشگاه‌ها نیز در این ایام برای اینکه از قافله عقب نمانند خوراکی‌هایی ازجمله شکلات،تخمه، بادام و سایر تنقلات را عرضه می‌کنند.

  طی روزهای گذشته خانم‌های مازندران در تدارک این جشن کهن هستند در این جشن پخت خوراکی‌های محلی ازجمله برشتوک، پشت زیک،کماج، مسخطی، دشو حلوا، حلوا برنجی و سایر مرسوم است.

  درست است به‌دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها سطح خرید مردم کاهش یافته ولی مردم ما فراموش نکردند شاد باشند و در تدارک این جشن هستند هرچند یا حداقلی‌ها.

   شاید برای شام سفره‌های شب یلدا شاید مهمانی نباشد اما برای شب نشینی بعد از شام حتما همانند گذشته بساط مهمانی‌ها به راه است.

  با گشت و گذار در بازار می‌بینیم قیمت آجیل نسبت به سال گذشته کاهش یافته و از ۲۰۰هزار تومان به ۱۰۰هزار تومان رسیده ولی مردم قدرت خرید ندارند، سال گذشته وقتی برای خرید آجیل مراجعه می‌کردند تنها به خرید تخمه سیاه قناعت کرده و از بقیه فاکتور می‌گرفتند ولی الان می‌بینیم تخمه هم دست کمی از سایر آجیل‌ها ندارد.

  فروشنده آجیل در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: قیمت آجیل درست است کاهش یافته اما باتوجه به مشکلات اقتصادی مردم به فکر تامین کالاهای اساسی خود هستند و توان خرید آجیل را ندارند.

  رضاییان که ۴۰ سال است در این حرفه فروشنده است، افزود: بازار آجیل معمولا روزهای آخر است که انتظار داریم روزهای پنج‌شنبه و جمعه باشد.

  وی اضافه کرد: باتوجه به افزایش قیمت‌ها انتظار نداریم فروش چندانی داشته باشیم ولی طلب‌کار که نیستیم مردم هم هر میزانی که وسع‌شان برسد خرید می‌کنند.

  رئیس اتحادیه مرغ‌فروشان مرکز مازندران درباره قیمت مرغ، گفت: قیمت مرغ بدون هیچ تغییری نسبت به روزهای گذشته برای شب یلدا عرضه می‌شود.

  کامران هاشمی افزود: قیمت مرغ به ازای هر کیلو در سطح توزیع ۱۱هزار و ۵۰۰ و در سطح عرضه زیر ۱۲هزار و ۹۰۰ تومان است.

  رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز استان مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: کمبودی در بازار میوه به مناسبت شب یلدا نداریم.

  به گفته مدیرکل شیلات مازندران میانگین قیمت ماهی در مازندران ۴۰هزار تومان است که ماهی سفید ۷۰هزار، کفال ۲۰هزار تومان و سایر گونه‌ها است.

  امیرحسین فخرآوران بیان کرد: قیمت امروز میوه ازجمله انار ۷ تا ۸هزار، هندوانه ۳ تا ۴هزار، سیب زرد و قرمز ۶هزار، ازگیل ۴هزار، پرتقال ۴ هزار، یافا ۲هزار و ،۵۰۰ گلابی ۷هزار، سیب‌زمینی ۳هزار، پیاز سفید ۴هزار، کیوی ۷هزار،بادمجان ۲هزار، کاهو ۳هزار و موز ۱۲هزار و ۵۰۰ تومان در میدان میوه و تره‌بار بوده است.

  وی اضافه کرد: فروشندگان نیز با احتساب سود ۳۰ درصد می‌توانند محصولات را به فروش برسانند و دریافت سود بیشتر تخلف محسوب می‌شود.

  البته میوه و تره‌بار جز کالاهایی است که معمولا مردم روز پایانی خرید می‌کنند که باید تا روز شنبه به چه قیمتی می‌رسد!

  بررسی‌های میدانی خبرنگار فارس نشان دهنده افزایش چند درصی قیمت لوازم بهداشتی و شوینده در بازار است و بقیه قیمت‌ها با ماه قبل تفاوت چندانی نداشته است.

  درست است شاید خبری از آجیل مخلوط ۱۰۰هزار تومانی، پسته ۶۰هزار تومان، تخمه ۴۸هزار تومانی در سفره‌ها نباشد ولی خوراکی‌های محلی، دورهم نشینی، میوه‌های یلدایی پای ثابت سفره‌ها خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات