آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 5 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110648
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  تلاش برای بررسی پشت پرده کیک‌های قرصی

  رئیس انجمن صنایع غذایی مازندران با اشاره به اینکه شناسایی متخلفان توزیع کیک‌های حاوی قرص توسط دستگاه‌های مربوط در دست انجام است ، گفت: صنعت غذایی تلاش می‌کند که در این مسئله مدافع تولیدکنندگان باشد، ابعاد این مسئله پس از کشف حقایق آن قابل‌ بررسی بیشتر است.

  آوای شمال/ اسماعیل خاتمی‌مقدم درباره آسیب‌های ناشی از توزیع کیک‌های آلوده به قرص اظهار کرد: بخش مهمی از این شیطنت مربوط به تهدید امنیت اجتماعی و سپس امنیت غذایی است؛ اما نکته مهم‌تر این است که این قرص‌ها در کارخانه‌ها و در فرآیند تولید صورت نگرفته است از این‌ رو نباید این مسئله به تولیدکنندگان مرتبط دانسته شود.

  وی تصریح کرد: اضافه شدن هر موادی به‌ جز مواد اولیه در دستگاه‌های تولیدکننده کیک‌ها نیز اختلال ایجاد می‌کند ازاین‌رو در فرآیند تولید اضافه شدن حتی پودر قرص‌ها، شدنی نیست.

  *کشف این قرص‌ها در ۱۳ برند کالاهای صادراتی

  اسماعیل خاتمی مقدم‌ گفت: این قرص‌ها حتی در برندهای مهم صادراتی نیز کشف‌شده است و شنیده‌ شده که در ۱۳ برند از این قرص‌ها یافت شده است،  این امر صادرات و حتی مصرف داخلی محصولات غذایی را نیز دچار چالش می‌کند.

  *چالش‌هایی در پی این اقدام

  وی گفت: در ترکیه کشف یک نمونه و فقط نیز همان یک نمونه قرص که به نظر می‌رسد در ایران از آن نمونه‌برداری شده است، موجب چالش صادرات محصولات این کشور شد و این امر نیز صنعت غذای کشور و استان را نیز دچار چالش خواهد کرد.

  * مسئله امنیتی کیک‌های آلوده در دست بررسی

  خاتمی‌مقدم افزود: مسئله امنیتی این کیک‌های آلوده در دست بررسی است، اما صنعت‌گران و تولیدکنندگان در این زمینه تقصیری ندارند، هیچ برندی، به دنبال تخریب صنعت مورد نظر نیست زیرا ضررهای این امر به‌ قدری زیاد است که تمام صنعت غذایی را دچار مشکل خواهد کرد و چالشی بزرگ ایجاد می‌کند.

  این مسؤول اعلام کرد: تلاش می‌کنیم تا مصرف‌کنندگان بدانند به صنعت غذای کشور اعتقاد داشته باشند، نحوه بسته‌بندی کیک‌ها و شکلات‌ها در کشور که از طریق سرد صورت می‌گیرد چالشی است که موجب شده از این نقطه‌ ضعف در آن استفاده‌شده و قرص‌ها در کیک‌ها کارگزاری شود.

  *آسیب‌زا بودن بسته‌بندی راحت کیک‌ها 

  وی خاطرنشان کرد: در زمانی که این زنجیره بسته‌بندی نیز ایجاد می‌شد یادآوری کرده بودیم که ممکن است باز شدن و بسته شدن به‌راحتی این نوع بسته‌بندی آسیب‌زا شود، بنابراین بسته‌بندی راحت این کیک‌ها موجب می‌شود که به‌راحتی بتوان در آن خارج از کارخانه ایجاد دخالت کرد و دوباره آن را بسته‌بندی کرد.

  *موضوع در حال بررسی است 

  خاتمی مقدم اظهار کرد: بر اینکه امنیتی بودن مسئله توسط دستگاه‌های مربوط در دست انجام است اما صنعت غذا تلاش می‌کند که در این مسئله مدافع تولیدکنندگان باشد، ابعاد این مسئله پس از کشف حقایق آن قابل‌ بررسی بیشتر است.

  برچسب ها :

  نظرات