آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110639
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۸
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  انتقاد از افزایش تعداد سرعت‌گیر‌ها در شهرستان نور

  معاون عمرانی فرماندار شهرستان نور با انتقاد از افزایش تعداد سرعت‌گیرها، گفت: با وجود افزایش تعداد سرعت‌گیر در سطح شهرستان شاهد افزایش تصادفات به ویژه تصادفات منجر به جرح و فوت هستیم.

  آوای شمال/ رضا نائیج‌نوری پیش از ظهر امروز در جلسه شورای ترافیک این شهرستان با بیان اینکه مردم از تعداد سرعت‌گیرها در محورهای شهرستان نور ناراضی هستند، اظهار کرد: با وجود افزایش تعداد سرعت‌گیر در سطح شهرستان شاهد افزایش تصادفات به ویژه تصادفات منجر به جرح و فوت هستیم.

  وی افزود: در محور نور به محمودآباد  در فاصله ۱۶ کیلومتر از حوزه استحفاظی شهرستان نور در مناطق رستم رود و ایزد شهر که محور اصلی و ترانزیتی نیز هست ۲۳ سرعت‌گیر ایجاد و نصب شده است به عبارتی در کمتر از هر یک کیلومتر یک سرعت‌گیر نصب شد که برخی بسیار نامناسب و غیر استاندارد است.

  معاون عمرانی فرماندار شهرستان نور از ناکارآمدی تعدد سرعت‌گیر‌ها انتقاد و تصریح کرد: با وجود نصب این همه سرعت‌گیر شاهد افزایش تصادفات به ویژه تصادفات منجر به جرح و فوت هستیم که علاوه بر خسارات به جامعه، خانواده‌های زیادی داغدار می‌شوند.

  این مسؤول ادامه داد: برخی از این سرعت‌گیرها که باید آرام‌ساز و سرعت‌کاه باشند بسیار نامناسب، غیراستاندارد و خطرناک هستند و حتی رنگ‌آمیزی هم نیستند و علائم لازم نیز وجود ندارد که مواجه شدن ناگهانی با آن موجب ناتوانی راننده در کنترل خودرو، خسارت به خودرو و همچنین حوادث ناگوار می‌شود.

  نائیج‌نوری با تاکید بر اصلاح و تعدیل سرعت‌گیرها، خواستار افزایش تبلیغات و فرهنگ‌سازی در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و سرعت مطمئنه و نیز نصب دوربین کنترل سرعت در محورهای اصلی به ویژه ایزدشهر شد.

  وی افزود: پل‌های عابر پیاده به دلیل سختی تردد برای افراد سالمند و کودکان عموما استفاده نمی‌شود و جوان‌ترها هم رغبتی به استفاده از آن ندارند بنابراین با توجه به شرایط و مکان نصب، تعبیه آسانسور برای تردد آسان ضروری است.

  معاون عمرانی فرماندار شهرستان نور به شهرداران، راهداری و شهرسازی تاکید کرد تا نسبت به ایجاد روشنایی معابر و محورها، نصب چراغ در محل‌های دوربرگردان و بریدگی‌ها، خط‌کشی مسیر، ایمن‌سازی، نصب تابلوهای هشداری و اخباری به ویژه در محل‌های سرعت‌گیر با فوریت اقدام کنند.

  رئیس پلیس راهور شهرستان نور نیز در این جلسه با اشاره به افزایش تصادفات در شهرستان نور، اظهار کرد: بیشترین تصادفات مربوط به عابران پیاده است.

  علی باید افزود: بر اساس یک مصوبه قانونی ۶۵ درصد درآمد حاصل از جرائم رانندگی باید به  شهر و شهرداری محل اخذ جرائم برگردد که ظاهرا به دلایلی رقم ناچیز حدود شاید ۶ درصد برگشت می‌کند به همین دلیل شهرداری‌ها از انجام اقدامات لازم از جمله نصب دوربین کنترل سرعت ناتوان هستند.

  وی استاندارد نبودن پل‌های عابر پیاده را سبب عدم استقبال افراد از آن‌ها دانست و افزود: باید تمهیدات و تدابیر لازم برای استفاده عابران از پل‌های عابر پیاده صورت گیرد تا شاهد کاهش تصادفات خودروها با عابران باشیم.

  این مسؤول تصریح کرد: قریب به ۹۵ درصد از رانندگان قوانین راهنمایی و رانندگی و سرعت مطمئنه را رعایت می‌کنند اما حدود ۵ درصد باقیمانده که به قوانین توجه ندارند باعث تصادفات می‌شوند این در حالی است که به دلیل مشکلات موجود در جامعه به ویژه مسایل اقتصادی و اجتماعی گاهی شاهد بی توجهی عابران در حین تردد از خیابان هستیم و اصلا حواسشان به خیابان، خودرو و حتی دیگر موانع نیست و این خود سبب افزایش تصادفات عابران پیاده است.

  رئیس پلیس راهور شهرستان نور در پایان با تاکید بر اصلاح سرعت‌گیرها، گفت: در برخی معابر به دلیل وجود موانع از جمله شاخه و برگ درختان تابلوهای هشداری راهنمایی و رانندگی از دید رانندگان پنهان است و موجب تخلفات می‌شود بنابراین لازم است شهرداری‌ها و راهداری نسبت به آشکار شدن و در معرض دید قرار گرفتن تابلوها اقدام کنند.

  در ادامه جلسه نیز اعضای جلسه نقطه نظرات خود را در خصوص برخی از مشکلات ترافیکی ارائه و مقرر شد تا با حضور کارشناسانی از پلیس‌راهور، پلیس راه، شهرداری، راهداری و شهرسازی، اصلاح برخی از بریدگی‌ها، دوربرگردان‌ها، تقاطع‌ها و … بررسی و طرح‌های پیشنهادی در جلسه بعدی شورا بررسی و اعلام نظر گردد.

  برچسب ها :

  نظرات