آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110574
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  از شایعه تا واقعیت وجود قرص‌های پرسروصدا در مازندران!

  خوراکی‌ها، شیرینی‌ها و تنقلات همواره جز خوراکی‌های محبوب کودکان هستند خوراکی‌هایی از جمله ویفر، تی تاب، شیرین‌عسل، کلوچه، کوکی و ... اما درحال حاضر عکس‌ها و فیلم‌هایی در فضای مجازی درباره مصرف این خوراکی‌ها هشدار می‌دهد.

  آوای شمال/ خوراکی‌ها، شیرینی‌ها و تنقلات همواره جز خوراکی‌های محبوب کودکان هستند خوراکی‌هایی از جمله ویفر، تی‌تاب، شیرین‌عسل، کلوچه، کوکی و سایر اما درحال حاضر عکس‌ها و فیلم‌هایی در فضای مجازی درباره مصرف این خوراکی‌ها هشدار می‌دهد.

  براساس این عکس‌ها و فیلم‌ها که در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد در این خوراکی‌ها قرص‌ها روان‌گردان و قرص برنج جاسازی شده که در صورت مصرف فرد را به کام مرگ می‌برد.

  این موضوع طی دو ماه گذشته اطلاع‌رسانی شده و به اولیای دانش‌آموزان هشدار داده شده که علاوه بر آگاه کردن فرزندشان برای تغذیه مدرسه آنان از لقمه‌های خانگی استفاده کرده و از مصرف کیک، ویفر و سایر خوراکی‌ها پرهیز کنند.

   شدت اطلاعات به حدی بود که بسیاری از خانواده‌ها را نگران کرده است؛ چرا که در گذشته هشدارهایی را درباره آدامس، شکلات، دستمال کاغذی و سایر شنیده بودند اما درباره خوراکی‌هایی از جمله کیک و سایر بار نخست بوده است.

  اخباری در فضای مجازی مبنی بر مشاهده این نوع کیک‌ها و خوراکی‌های حاوی قرص در استان دست به دست می‌چرخد که در این باره مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: گزارش‌هایی در ارتباط با وجود قرص در مواد خوراکی داشتیم اما بعد از مشاهدات و بررسی هیچ مورد مشابهی مشاهده نشد.

  حسن مکرمی رستمی افزود: اصل موضوع این است با وجود اینکه مواردی به‌عنوان شکایت مطرح می‌شود آدرس مکان خریداری در کل استان یعنی مواردی که در چند شهرستان استان گزارش شد کارشناسان بعد از مراجعه به همان مکان و با بررسی هیچ موردی مشاهده نشده است.

  وی بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این موضوع برای تخریب برنامه‌ریزی شده قطعا به لحاظ شرایط و سیستم حرارتی در پخت این مهم در خط تولید کاملا رد شده است و شیطنتی برای تشویش اذهان عمومی و تخریب صنایع داخلی است.

  وی با تاکید بر اینکه این اقدام در کارخانه‌ها اتفاق نمی‌افتد، خاطرنشان کرد: لازم است خواربارفروشی‌ها از شرکت‌های پخش معتبر دارای پروانه موادغذایی و خوراکی را خریداری کنند تا مطمئن باشند و شاهد مواردی در این زمینه نباشیم.

  مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: مواردی که مدرسه اتفاق می‌افتد نمونه آن امروز در تنکابن شکایتی در یک مدرسه داشتیم بلافاصله بعد از بررسی مشخص شد دانش‌آموز از مدرسه کیک را خریداری نکرد.

  مکرمی رستمی اظهار کرد: اگر مردم با مواردی در این زمینه برخورد به شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌هاس سطح استان مراجعه کنند و آدرس مکانی که از آن این ماده غذایی را خریداری کردند در اختیار کارشناسان قرار دهند تا بلافاصله مورد پیگیری قرار گیرد.

  وی در پایان با بیان اینکه اگر مردم گزارش‌های در این زمینه داشتند و قرص را مشاهده کردند، به کارشناسان اداره بهداشت با دادن آدرس محلی که این نوع خوراکی‌ها را دریافت کنند، اطلاع دهند، گفت: از میان شکایت‌هایی در این زمینه داشتیم بعد از بررسی کارشناسان با باز کردن کیک‌های دیگر موردی از قرص در آن مشاهده نشده است.

  همچنین رضا صفایی رئیس اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش مازندران نیز در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: دو روزی می‌شود که قرص‌ها در مدرسه مالجو و دو مدرسه دیگر ساری دیده شده و دستورالعمل لازم را برای مدارس ارسال کردیم و مدیر مدارس باید دستورالعمل را در مدارس اجرا کنند.

  وی افزود: کسی تا به حال قرص را نخورده، دانش‌آموز کیک را باز کرده و قرص را دیده، بعضی از این کیک‌ها در مدرسه و تعدادی هم از بیرون مدرسه خریداری شده بود و در سطح وسیع نیست و تنها در دو مدرسه مشاهده شده است.

  برچسب ها :

  نظرات