آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ , Sunday 31 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110548
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  مدیریت بارش‌های سیل‌آسا/ ۵ سیلاب‌ پاییزی در مازندران خسارتی نداشت

  مازندرانی‌ها پنج سیل را از آغاز پاییز امسال با توجه به وقوع بارش‌های سیل‌آسا پشت سر گذاشتند، اما رعایت مسائل پیشگیرانه بود موجب شد این سیل خسارت جانی و مالی نداشته باشد.

  آوای شمال/ سیل روزهای پایانی سال گذشته در یک لحظه تمام نقشه‌ها و آرزوهای مردم را نقش بر آب کرد، به‌طوری‌که در یک آن مردمی که خانه تکانی کردند سیل وارد خانه‌های آنان شده و سفره‌های هفت‌سین زیر انبوهی از گل‌و‌لای مدفون شده بود.

  امسال به سفره‌های هفت‌سین مازندرانی‌ها سین سیل اضافه شد و برخی از آنان تنها با سین سیل عید کردند اما با سیل مهربانی که همچنان نیز ادامه دارد مشکلات برطرف شد.

  اما از آغاز سال بلافاصله بعد از وقوع سیل بحث سامان‌دهی رودخانه‌های  استان در دستور کار قرار گرفت؛ چرا که در مازندران همیشه سیل داریم و نمی‌توان جلوی باران را گرفت اما موضوع مهم بحث رعایت نکات پیشگیرانه است تا در صورت بروز سیل مشکلات کمتر شود‌.

  از آغاز پاییز امسال باتوجه به وقوع بارش‌های سیل‌آسا مازندرانی‌ها پنج سیل را پشت سر گذاشتند، اما موضوع مهم رعایت مسائل پیشگیرانه بود که موجب شد بعد از آن سیل خسارت‌ بار سیل خسارت کمتری به همراه داشته باشد.

  سامان‌دهی رودخانه‌ها و لایروبی آن با تلاشی هرچه تمام‌‌تر درحال انجام است تا مبادا شدت بارش‌ها مشکلی برای مردم استان ایجاد نکند‌.

  محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران درباره آخرین وضعیت ساماندهی رودخانه‌های مازندران بعد از سیل سال ۹۷ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد:  با وجود اینکه از ابتدای سال شاهد بارش‌های خوبی در آسمان مازندران بودیم که سبب طغیان رودخانه‌ها و سیلاب در برخی از مناطق استان شد ولی لایروبی و سامان‌دهی رودخانه‌ها موجب کاهش خسارت‌ها شده است.

  وی افزود: مسیرهای آسیب‌پذیر رودخانه‌های مازندران بیش از ٨٩۴ کیلومتر شناسایی شد که از این میزان  ۱۷۳ کیلومتر از رودخانه‌های استان لایروبی و سامان‌دهی شده است.

  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران اضافه کرد: در تلاش هستیم تا پایان امسال ۲۰۰ کیلومتر دیگر از مسیرهای آسیب‌پذیر رودخانه‌های استان را ساماندهی کنیم.

  یخکشی بیان کرد: در کنار بحث سامان‌دهی و لایروبی رودخانه‌ها، آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها و همچنین احداث دیواره حفاظتی رودخانه‌های استان در دستور کار قرار دارد.

  به گزارش فارس،مازندران، استان پرباران کشور است اما افزایش و کاهش بارندگی حتی به میزان یک میلی‌متر نیز استان ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد پس مهم‌ترین موضوع مدیریت مصرف است که باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

  برچسب ها :

  نظرات