آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110544
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  نبود رسم‌الخط برای خوانش زبان تبری

  در میزگرد چهارمین دوره جشنواره شعر تبری «نوج» به عدم وجود رسم‌الخط برای خوانش زبان تبری و زبان تبری به‌عنوان واحد درسی اشاره شد.

  آوای شمال/ چهارمین دوره جشنواره شعر تبری «نوج» با هدف گسترش استفاده از زبان و فرهنگ و باور‌های بومی در نیمه دوم اسفند‌ماه برگزار می‌شود و دبیرخانه دائمی آن هم در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی قرار داد.

  در حاشیه جلسه رونمایی از فراخوان جشنواره شعر تبری نوج میزگردی با حضور مسؤولان اجرایی این جشنواره انجام شد.

  * جشنواره شعر تبری نوج در ۲ بخش آزاد و ویژه

  دبیر جشنواره نوج با تقدیر از شورای سیاست‌گذاری جشنواره نوج گفت: ۳ دوره جشنواره نوج را در شهرستان برگزار کردیم که اولین دوره در سال ۱۳۹۰ و دومین دوره در سال ۱۳۹۶ و سومین دوره در ۱۳۹۷ به صورت دوره‌ای در شهرهای سوادکوه برگزار شد و چهارمین دوره آن را هم در الاشت برگزار می‌کنیم.

  مهدی یزدانی به برگزاری جلسات مختلف کارشناسی و تخصصی برای برگزاری جشنواره نوج در سوادکوه خبر داد و افزود: فراخوان جشنواره بعد از رونمایی ارسال می‌شود.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه‌شمالی خاطرنشان کرد: جشنواره شعر تبری نوج در ۲ بخش آزاد و ویژه برای سنین جوان زیر ۳۰ سال و بزرگسال بالای ۳۰ سال برگزار می‌شود و بخش ویژه آن با موضوع دفاع مقدس است.

  وی با بیان اینکه آخرین فرصت ارسال آثار تا ۱۵ بهمن‌ماه است و تمدید نمی‌شود، گفت: دبیرخانه دائمی جشنواره استانی شعر تبری نوج در سوادکوه وجود دارد و بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس هم به بخشی از جشنواره کمک می‌کند و دبیری جشنواره با ذبیح‌الله ذبیحی است و جابر خانلری، مبین اکبرنژاد، رحمت الله حسن‌پور، منصور‌علی اصغری و مهدی یزدانی اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره نوج هستند.

  * عدم وجود رسم الخط برای خوانش زبان تبری

  دبیر اجرایی جشنواره نوج با بیان اینکه یکی از معضلات فرهنگی ما فراموشی زبان تبری است و برای تقویت آن اقدام به برگزاری جشنواره «نوج» می‌کنیم، گفت: برای دست‌یابی به اهداف مورد نظر در تقویت زبان و فرهنگ تبری، برنامه‌های فرهنگی و ادبی مختلف لازم است که جشنواره شعر تبری یکی از این برنامه‌هاست.

  ذبیح‌الله ذبیحی عدم وجود رسم‌الخط برای خوانش زبان تبری را از موانع ذکر کرد و افزود: برای دست‌یابی به اهداف توسعه فرهنگی زبان تبری نسبت به برگزاری جشنواره شعر تبری اقدام کردیم.

  وی گفت: ایده‌آل من این است که فرهنگ و زبان تبری در مدارس تدریس و واحد درسی شود و افراد تبری‌سرای قوی تربیت شوند.

  * شاخص‌های غنای زبان تبری

  عضو اجرایی جشنواره نوج از تعامل بین تبری‌سرایان استان‌های مختلف خبر داد و گفت: تعامل بین تبری‌سرایان استان‌های مختلف باید گسترش بیشتری داشته باشد و حضور ما در سایر استان‌ها و حضور شاعران تبری‌سرا از سایر استان‌ها در سوادکوه موجب تقویت زبان تبری می‌شود.

  جابر خانلری با بیان اینکه در گذشته برای فهم اشعار تبری مناطق مختلف استان مشکل داشتیم ولی برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره «نوج» و مراسم‌های فرهنگی و ادبی باعث شد که در حال حاضر اشعار سایر مناطق استان فهم می‌شود و تعامل بین تبری‌سرایان تقویت شد.

  وی از شاخص‌های زبان تبری خبر داد و گفت: در گالشی برای گاو هفت واژه و یا برای باران تا ۱۳ واژه داریم که بیانگر غنای زبان ما است

  * زبان تبری به‌عنوان واحد درسی

  عضو اجرایی جشنواره نوج با اشاره به اینکه زندگی صنعتی در حال پس‌زدن زندگی سنتی است، گفت: با اختراع دستگاهی مانند شیر‌دوش واژه‌های تبری مانند «جوله»، «کلّز» و تپی و سایر کلمات مرتبط و یا با کمباین هم واژه‌هایی مانند «تیم‌جار»، «شوپه»، «راسته»، «وجین» و «کایر» تا حدودی قابلیت ملموس خود را از دست داد.

  مبین اکبرنژاد، افزود: صنعت، بسیاری از آداب و رسوم را هم از بین برد ولی نمی‌توان از صنعت دوری کرد و فرهنگ و زبان تبری باید با برگزاری هم‌اندیشی‌ها،‌ دور‌هم نشینی‌ها و جشنواره‌ها ترویج شود.

  وی گفت: زبان تبری به عنوان واحد درسی در مدارس تدریس شود و ۲۶ عید‌ماه و لال‌شو به دلیل ریشه‌های اصیل آن،  ماندگار شد و پیشنهاد می‌کنم کتابی با محوریت زبان و فرهنگ تبری برای همه مقاطع تحصیلی تدریس شود.

  * لزوم مستند‌سازی جشنواره «نوج​»

  جشنواره شعر تبری «نوج» فرصت مناسبی برای بیان غنای شعر تبری است و مدیریت مناسب آن می‌تواند نتایج درخشان‌تری را در آینده به دنبال داشته باشد و مستند‌سازی جشنواره و استفاده از توان رسانه‌ای برای دست‌یابی به اهداف مورد نظر هم می‌تواند کمک مناسبی برای اهداف مورد نظر باشد.

  برچسب ها :

  نظرات