آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 5 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110511
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  افشاگری نماینده پارلمان اردن درباره استخراج نفت و نقش آمریکا

  پارلمان اردن در جلسه امروز به بررسی وضعیت لغو قراردادهای امضا شده دولت با شرکت‌های اکتشاف نفت پرداخت.

  افشاگری نماینده پارلمان اردن درباره استخراج نفت و نقش آمریکا

  آوای شمال/ نمایندگان پارلمان اردن در جلسه امروز یکشنبه به بررسی قراردادهای امضا شده دولت با شرکت‌های اکتشاف نفت از جمله لغو توافقنامه امضا شده با شرکت بین‌المللی انرژی « Ammonite International Inc» در سال ۲۰۱۵ پرداخت.

  «یحیی السعود» نماینده پارلمان اردن در این باره گفت که استخراج نفت در اردن با اجازه آمریکا صورت می‌گیرد و قراردادها به دست دولت می‌رسد اما امضای آن به چراغ سبز آمریکا بستگی دارد.

  «هاله زواتی» وزیر انرژی اردن علت لغو این قرارداد را عدم پایبندی شرکت مذبور به مفاد قرارداد اعلام کرد حال آنکه تعدادی از نمایندگان اردن از توجیه دولت انتقاد کرده و توضیح دلیل عدم بررسی و اطمینان از تمکن مالی شرکت را خواستار شدند.

  شرکت ملی نفت اردن پیشتر اعلام کرده بود که نشانه‌هایی از وجود نفت در اردن وجود دارد اما اکتشاف نفت از سال ۱۹۹۶ به کُندی صورت می‌گیرد و دلیل آن عدم وجود بودجه مالی برای اجرای پروژه‌ها و ورود به شراکت‌های استراتژیک است.

  بنابر گزارش وبگاه «عمون» اردن، «عبدالکریم الدغمی» نماینده پارلمان اردن نیز با اشاره به هزینه‌های سنگین سفر هیأت‌ها برای عقد قرارداد با یک شرکت بدون کسب اطلاعات و اطمینان از تمکن مالی شرکت مذبور، خواستار ارجاع این پرونده به اداره مبارزه با فساد شد.

  وزیر انرژی نیز در توضیح این مسئله گفت: ابتدا با این شرکت‌ها یادداشت تفاهم امضا می‌شود تا آن‌ها مطالعات خود را آغاز کنند و پس از آن تمکن مالی شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  «عبدالمنعم العودات» رئیس کمیته حقوقی پارلمان نیز با اشاره به اینکه تا کنون ۱۰ قرارداد از این دست لغو شده است، گفت: متأسفانه مشخص شده که اغلب این شرکت‌ها که برای اکتشاف نفت آمده بودند شرکت صوری بوده و جدیت واقعی نداشتند.

  وی خواستار توضیح دولت درباره هزینه‌های مالی تحمیلی بر خزانه در نتیجه این قراردادها شد.

  برچسب ها :

  نظرات