آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 5 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110434
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  آغاز انتخابات الجزائر در سایه تحریم؛

  ۲۴ میلیون حق رأی دارند

  انتخابات ریاست جمهوری الجزائر صبح امروز پنجشنبه آغا شد و بیش از بیست و چهار میلیون در بحبوحه فراخوان‌ها برای تحریم انتخابات، می‌توانند پای صندوق رأی بروند.

  آغاز انتخابات الجزائر در سایه تحریم؛ 24 میلیون حق رأی دارند

  آوای شمال/ صبح امروز پنجشنبه (دوازدهم دسامبر) درهای مراکز أخذ رأی روی مردم الجزائر باز شد تا هشت ماه پس از کناره‌گیری عبدالعزیز بوتفلیقه از قدرت، رئیس جمهور جدید را انتخاب کنند.

  وبگاه خبری «النهار» الجزائر نوشت، بیش از بیست‌وچهار میلیون الجزائری امروز حق رأی دارند و این اولین بار است که مسئول برگزاری انتخابات «کمیته ملی مستقل» شامل پنجاه عضو از فن‌سالاران ملی است.


  نامزدان انتخابات الجزائر ۲۰۱۹

  شب گذشته، هزاران نفر از معترضان در پایتخت الجزایر تظاهرات کردند و خواستار لغو انتخابات ریاست جمهوری شدند. به گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان خواستار کناره‌گیری همه عناصر سیاسی وابسته به دولت «عبدالعزیز بوتفلیقه» هستند که پیشتر و در فروردین سال جاری (۱۳۹۸) در پی تظاهرات‌های مردمی از قدرت کنار رفت.

  روزنامه «الشروق» الجزائر، امروز با بدبینی به نتیجه انتخابات در گزارشی با تیتر «از رؤیای ریاست جمهوری تا کابوس سلول انفرادی» نوشت، «الجزائری‌ها امروز رئیس جمهور نُهم خود را انتخاب می‌کنند. گزینه‌های آنان، یکی از پنج نامزدی است که سه هفته تبلیغات کردند و هر آنچه در وُسع سیاسی، مردمی و مادی داشتند، خرج کردند تا بتوانند با جلب نظر رأی‌دهندگان، بر تخت ریاست تکیه بزنند و جانشین عبدالعزیز بوتفلیقه‌ای شوند که بیست سال در کاخ زندگی کرد».

  الشروق با طعنه به نامزدان انتخابات نوشت: اما هر یک از این پنج شوالیه که بتواند اعتماد مردم را امروز جلب کند، عقربه‌های زمان را به عقب برخواهد گرداند و حافظه جمعی را به ده ماه قبل بلکه به سال‌ها پیش خواهد برد؛ زمانیکه هیچ کس آن روز تصورش را هم نمی‌کرد که رقابت به بین این پنج نفر منحصر شود.

  این روزنامه در ادامه با نگاهی به سوابق پنج نامزد انتخابات نوشت، آن روزها کسی نمی‌دانست که این افراد به دور از اراده و خواست مردم، در حال رقابت و زدن یک دیگر برای رسیدن به قدرت بودند، چرا که هیچ کس مردم را در چارچوب اندیشه سیاسی خود حساب نمی‌کرد.

  روزنامه «الوسط» لیبی هم با اشاره به انتخابات الجزائر، در گزارشی نوشت، بعد از ده ماه اعتراضات مردمی بزرگ و بی‌سابقه، امروز، انتخابات تحت فشار افکار عمومی برگزار می‌شود. هنوز انگیزه‌های اعتراضات فروکش نکرده؛ اعتراضاتی که از بیست و دوم فوریه سال گذشته شروع شد.

  در این گزارش آمده که پنج نامزد در این انتخابات رقابت می‌کنند که همه‌شان «فرزندان نظام» بوتفلیقه هستند. معترضان خواستار تحریم انتخابات شده‌اند و آن را «نمایش انتخاباتی» نامیده‌اند و خواستار کناره‌گیری «نظام» از قدرت شده‌اند.

  «آنتونی اسکینز» مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای مرکز مشاوره «ورسک مابلکرافت» به خبرگزاری فرانسه گفت، «هیچ یک از پنج نامزد نزد معترضان، مشروعیت ندراد و انتخابات در سطحی وسیع تحریم خواهد شد».

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، در سایه نبود نظرسنجی‌ها در الجزائر پیش‌بینی سخت است که چند درصد از بیست و چهار میلیون واجد شرایط رأی دادن در انتخابات شرکت خواهد کرد. الجزائر کشوری است که میزان مشارکت در انتخاباتش عموماً پایین بوده است. در سایه اعتراض‌های ماه‌های پیش‌، توقع، مشارکت کمرنگ است.

  معترضان، هر پنج نامزد (عبدالعزیز بلعید، علی بن فلیس، عبدالقادر بن قرینه، عزالدین میهوبی و عبدالمجید تبون) را از عناصر نظام بوتفلیقه می‌دانند.

  وبگاه روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن نیز صبح پنجشنبه نوشت، درهای مراکز اخذ رأی باز شده و تعداد کمی از مردم در صف رأی دیده می‌شوند که عموما از سالخوردگان هستند. نمایندگان پنج نامزد نیز در مراکز أخذ رأی حضور دارند.

  به گزارش العربی الجدید، شب گذشته نیز الجزائر شاهد ساعات متشنجی بود و پلیس با برخی معترضان در ساعات آخر شب درگیر شد. خیابان‌های الجزائر شاهد تشدید تدابیر امنیتی است به طوری که نیروهای امنیتی در خیابان‌های پایتخت مستقر شده‌اند.

  برچسب ها :

  نظرات