آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 5 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110387
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  در دومین روز نشست صلح سوریه در نورسلطان چه گذشت؟

  هیأت‌ ایرانی در چهاردهمین نشست روند آستانه در نورسلطان در رایزنی‌ها با هیأت‌های شرکت کننده،‌ درباره آخرین وضعیت شرق فرات، ادلب و کمیته قانون اساسی گفتگو کرد.

  در دومین روز نشست صلح سوریه در نورسلطان چه گذشت؟

  آوای شمال/ «علی‌اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و هیأت همراه در ادامه جلسات دو، سه و چهارجانبه با هیأت‌های شرکت کننده در چهاردهمین اجلاس آستانه، امروز (چهارشنبه) ۲۰ آذر ۱۳۹۸ به صورت جداگانه با هیأت‌های سوریه و عراق دیدار و گفتگو کرد.

  لازم به ذکر است صبح امروز (چهارشنبه)‌ نیز دومین کمیته تبادل بازداشت شدگان و ربوده شدگان و روشن شدن اشخاص ناپدید شده و تحویل اجساد تشکیل جلسه داد. در این نشست با توجه به اهمیت بعد انسانی این موضوع بر ضرورت فعالیت بیشتر در این خصوص تأکید شد.

  همچنین در ملاقات‌های دوجانبه با هیأت‌های سوریه و عراق آخرین تحولات سوریه، موضوع نگرانی از بازگشت داعش و ضرورت مبارزه با تروریست‌ها و آخرین وضعیت شرق فرات، ادلب و کمیته قانون اساسی مورد تبادل نظر قرار گرفت.

  در ادامه فعالیت‌های این دوره روند آستانه، ابتدا دومین دور نشست هیأت‌های سه کشور ضامن جهت تنظیم سند پایانی اجلاس چهاردهم برگزار شد و سپس جلسه چهارجانبه‌ای با مشارکت هیأت‌های کشورهای ضامن روند آستانه یعنی ایران، روسیه و ترکیه و «گیر پدرسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه برگزار شد.

  در پایان، جلسه اختتامیه اجلاس با مشارکت همه هیأت‌ها شامل جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان کشورهای ضامن، سه کشور ناظر شامل عراق، لبنان و اردن و هیأت‌های دولت سوریه، معارضه و سازمان ملل تشکیل شد.

  در این جلسه که با سخنرانی یک مقام ارشد قزاقستان برگزار و سپس بیانیه نهایی قرائت و سرانجام روسای هیأت‌های کشورهای ضامن در مصاحبه‌های مطبوعاتی با رسانه های حاضر در اجلاس شرکت و به تشریح مواضع خود پرداختند.

  به گزارش فارس، دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و هیأت همراه نیز دیروز (سه شنبه) ۱۹ آذر ۱۳۹۸ در شهر نورسلطان به صورت جداگانه با هیأت‌های روسیه، ترکیه، سازمان ملل متحد و لبنان به عنوان اعضای ضامن و اعضای ناظر روند آستانه، دیدار و گفتگو کردند.

  نشست صلح سوریه (روند آستانه) از روز سه‌شنبه به مدت ۲ روز در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان برگزار شد.

  برچسب ها :

  نظرات