آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 30 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110354
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  کنترل ارتش سوریه بر مسیر راهبردی «تل تمر-عین عیسی»

  نیروهای ارتش سوریه در راستای اجرای توافق سوچی، کنترل مسیر مهم و راهبردی «تل تمر-عین عیسی» را به دست گرفت.

  کنترل ارتش سوریه بر مسیر راهبردی «تل تمر-عین عیسی»

  آوای شمال/ روزنامه «الوطن» سوریه از اجرای بخشی از توافق «سوچی» خبر داد که ۳۰ مهر ماه بین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه منعقد شد.

  الوطن گزارش داد که بر اساس یکی از بندهای توافق سوچی، ارتش سوریه، کنترل مسیر بین‌المللی «حلب-حسکه» را به دست می‌گیرد. این مسیر به «M4» معروف است.

  اما درباره اهمیت این بزرگراه بین‌المللی، این روزنامه تأکید کرد، مسیر مذکور حلب و عراق را در «قامشلی» به هم وصل می‌کند و بخشی که «تل تمر» را به «عین عیسی» وصل می‌کند، چند راه مهمی است که مناطق راهبردی را در شرق سوریه به هم وصل می‌کند.


  موقعیت تل تمر و عین عیسى

  به گزارش الوطن، به خاطر اهمیت این بزرگراه، ارتش ترکیه و تروریست‌های وابسته به این کشور، مقرهای نزدیک به این بزرگراه را اشغال کردند. بر اساس توافق سوچی، اما ارتش سوریه با نظارت روسیه باید کنترل این مسیر مهم را به دست بگیرد.

  یک منبع میدانی از حسکه به الوطن گفت که ارتش سوریه، مواضع نظامی خود را در مسیر بین تل تمر و عین عیسی تثبیت کنند.

  وی با اشاره به آغاز عملیات عقب‌نشینی ارتش ترکیه و تروریست‌های وابسته به این کشور به همراه شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» از بزرگراه بین‌المللی بین تل تمر و عیسی، گفت که این مسئله، دو روز پس از آغاز گشت‌زنی گشتی مشترک روسیه و ترکیه در این مسیر اجرا شد. این گشت‌زنی نیز ۱۰ روز پس از توافق بین روسیه و ترکیه صورت گرفت.

  این منبع خاطر نشان کرد: «هنوز زود است که گفته شود مسیر حلب-حسکه به صورت کامل امن است. این منطقه منتظر ایجاد پست دیدبانی روسیه و ترکیه و تثبیت مواضع ارتش سوریه در این مسیر و استقرار مجدد آن در برخی از مناطق این مسیر است»؛ از جمله مناطقی که نیروهای کُرد در شمال شرق حلب، ریف رقه و اطراف قامشلی در آن حضور دارند.

  ارتش سوریه پس از توافق روسیه و ترکیه، کنترل مناطق مرزی مشترک با آنکارا را به دست گرفت و در طول این نوار مرزی، مستقر شد.

  ترکیه مدعی است که هدفش از عملیات در خاک سوریه، دور کردن خطر شبه‌نظامیان کُرد است. دولت سوریه نیز از عملیات آنکارا در خاک سوریه، تحت عنوان اشغالگری یاد می‌کند

  برچسب ها :

  نظرات