آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110311
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  یونان شکایت از ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی را به سازمان ملل برد

  دولت یونان شکایت خود را از امضای یادداشت تفاهم دریایی بین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی، به سازمان ملل برده است.

  یونان شکایت از ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی را به سازمان ملل برد

  آوای شمال/ واکنش‌های تند یونان به یادداشت تفاهم دریایی ششم آذرماه ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی ادامه دارد و در تازه‌ترین اقدام، آتن به سازمان ملل درباره این توافق شکایت کرده است.

  «استلیوس پتساس» سخنگوی دولت یونان امروز سه شنبه اعلام کرد، یونان در اعتراض به توافق غیرقانونی و مغایر حقوق بین‌المللی امضا شده بین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی به تاریخ ۲۷ نوامبر (ششم آذر)، در سازمان ملل شکایت کرده است.

  به گزارش «الشرق الاوسط»، این مقام یونانی با تاکید بر اینکه «این توافقنامه، حقوق دریاهای سازمان ملل را نقض می‌کند» اعلام کرد که کار آنکارا و دولت وفاق ملی با «سوءنیت» انجام شده است.

  دولت یونان هفته گذشته در واکنش به امضای این یادداشت تفاهم دریایی، سفیر دولت وفاق ملی لیبی را که از منظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، سفیر دولت وفاق ملی را از آتن اخراج کرد.


  نقشه یونان، ترکیه، لیبی و مصر

  «نیکوس دیندیاس» وزیر خارجه یونان جمعه هفته گذشته امضای یادداشت تفاهم دریایی بین طرابلس و آنکارا را «نقض آشکار قانون بین‌المللی» خواند. وی افزود که تصمیم برای اخراج سفیر دولت طرابلس پس از آن اتخاذ شد که طرف لیبیایی شروط دولت یونان را نپذیرفت.

  دولت وفاق ملی لیبی و ترکیه ششم آذرماه در شهر استانبول در حضور «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی دو یادداشت تفاهم امضا کردند که یکی در خصوص تعیین مناطق نفوذ دریایی دو کشور و دیگری مربوط به تقویت همکاری امنیتی دو طرف بود.

  در پی امضای این یادداشت تفاهم، یونان، مصر و قبرس بیانیه مشترکی صادر و طی آن امضای یادداشت تفاهم درباره مناطق دریایی را اقدامی فاقد وجاهت قانونی خواندند.

  پیشتر «الکساندروس گانماتوس» سخنگوی رسمی وزارت خارجه یونان گفت که ترکیه سعی دارد حقوق یونان در مناطق دریایی نزدیک به سواحل کرت و رودز و سایر جزایر یونان را زیر پا گذارد.

  برچسب ها :

  نظرات