آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110262
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در بودجه ۹۹/ باید فرهنگ واردات‌چی بودن تغییر کند

  معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: اگر می خواهیم با تحریم مقابله کنیم باید از شرکت های دانش بنیان و نخبگانی که در این شرکت ها فعالیت می کنند حمایت شود.

  آوای شمال/ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جلسه علنی امروز(سه شنبه) مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی اظهار داشت: صد سال است که نفت می فروشیم و جنس وارد می کنیم که در اقتصاد به این کار نفرین منابع می گویند و کشورهایی که دارای منابع زیرزمینی هستند، معمولا پیشرفت نمی کنند چرا که نیروی انسانی را به عنوان پایه اقتصاد فراموش می کنند.

  وی افزود: قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان یکی از مترقی ترین قانون های مجلس است که ما در حال اجرای این قانون هستیم.

  معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه از طریق شرکت های دانش بنیان بیش از ۳۰۰ هزار شغل ایجاد شده است، تصریح کرد: استارت آپ ها تامین کننده نیروی انسانی شرکت های دانش بنیان هستند و ما بیش از ۶ هزار استارت آپ داریم.

  ستاری متذکر شد: بانک ها معمولا در اعطای وام ضمانت های سفت و سختی می خواهند اما ما درباره جوانانی صحبت می کنیم که در جیب شان پول نیست ولی نخبه هستند و باید این ساختارها تغییر کند و از جوانان نخبه حمایت های اساسی شود.

  ستاری با بیان اینکه ما در بسیاری از شاخص های نیروهای انسانی رتبه های برتر را داریم و حیف است از این پتانسیل و ظرفیت غافل باشیم ،گفت: لازم است اقتصاد دانش بنیان در اولویت اصلی کشور باشد چرا که جوانان نخبه می توانند اقتصاد کشور را متحول کنند و همچنین آمادگی داریم مواردی را که در این زمینه نیاز به قانون گذاری دارد در اختیار مجلس قرار دهیم.

  وی تاکید کرد: اگر می خواهیم با تحریم مقابله کنیم باید از شرکت های دانش بنیان و نخبگانی که در این شرکت ها فعالیت می کنند حمایت شود و همچنین خواسته ما حمایت مجلس از شرکت های دانش بنیان است که خوشبختانه در بودجه ۹۹ اعتبار خوبی برای این بخش پیش بینی شده است.

  معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان کرد: متاسفانه محیط کسب و کار ما مشکلات عدیده ای دارد چرا که ۱۰۰ سال است بر اساس واردات شکل گرفته و باید ما این فرهنگ واردات چی را تغییر دهیم و به این نکته توجه کنیم که سربازان خط مقدم ما شرکت ها هستند و باید مدام از آنان حمایت شود.

  ستاری ادامه داد: افتخار ما این است که هر سال ۷۰۰ نفر ازدانشجویانی که جهت تحصیل به خارج از کشور می روند، به کشور بازمی گردند و در شرکت های دانش بنیان فعالیت می کنند که باید از آنها حمایت شود و در بودجه ۹۹ به این شرکت ها توجه ویژه تری شود.

  وی بیان کرد: ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقلام تحریمی به ویژه در حوزه غذا و دارو را لیست کرده ایم و در حال پیگیری هستیم تا با استفاده از ظرفیت های داخلی خودمان در این زمینه ها مستقل شویم.

  معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه اگر آموزش به اقتصاد متصل نشود فایده ای برای کشور ندارد، تصریح کرد: جهت گیری دانشگاه ها باید با اقتصاد منطبق باشد و همه باید به این مساله واقف باشند که مواد اولیه چون نفت هیچ اهمیتی ندارند بلکه دانش استفاده از این مواد اهمیت دارد.

  برچسب ها :

  نظرات