آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 28 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110190
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ژاپن:

  اعزام نیروی نظامی به خاورمیانه را به ایران اطلاع دادیم

  یک مقام ارشد دولتی ژاپن می‌گوید، توکیو موضوع اعزام نیروی نظامی به منطقه غرب آسیا را به اطلاع ایران رسانده است.

  ژاپن: اعزام نیروی نظامی به خاورمیانه را به ایران اطلاع دادیم

  آوای شمال/ «یوشیده سوگا» سخنگوی دولت ژاپن امروز (چهارشنبه) گفت توکیو به ایران اطلاع داده که قصد دارد تعدادی از نظامیان ژاپنی را (موسوم به نیروی دفاع از خود) برای بهبود ظرفیت‌های جمع‌آوری اطلاعات و اطمینان از امنیت کشتی‌رانی به منطقه ارسال کند.

  به نوشته وبگاه روزنامه «ماینیچی» سوگا با این اعلام این خبر، گفت که «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن حین دیدار روز سه‌شنبه با «سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران، جزئیات برنامه برای اعزام نیروی نظامی به منطقه را برای وی توضیح داده است.

  سوگا طی نشست خبری امروز توضیح داد: «ما تشریح کردیم که در حال بررسی استفاده از نیروی دفاع از خود، برای ارتقای جمع‌آوری اطلاعات [در خاورمیانه] هستیم. مانند همیشه، ما در هماهنگی نزدیک و دقیق با ایران هستیم».

  مانیچی همچنین به نقل از سوگا نوشت: «آبه به عراقچی گفت که ایران با جایگاهی که در خلیج فارس دارد، ملزم است تعهدات خود برای حفظ امنیت ناوبری کشتی‌ها را اجرا کند».

  سخنگوی دولت ژاپن در ادامه نشست خبری افزود خلیج عمان (که در شمال دریای عرب واقع شده) یا تنگه باب‌المندب (که متصل‌کننده دریای سرخ به خلیج عدن است) مکان‌های احتمالی استقرار نظامیان اعزامی ژاپن به منطقه است.


  ناوشکن و هواپیمای گشت ژاپن طی عملیاتی در خلیج عدن (۲۰۱۴)

  بر اساس گفته‌های سوگا، دولت ژاپن تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی قصد دارد از کابینه تاییدیه لازم برای اعزام یک فروند ناوشکن و یک فروند هواپیمای گشت جهت نظارت بر فعالیت‌های کشتی‌رانی را به منطقه غرب آسیا کسب کند.

  وی با امتناع از پاسخ دادن به سوال یک خبرنگار درباره واکنش عراقچی به این توضیحات و تصمیم آبه، فقط به گفتن این جمله بسنده کرد: «به من گفته شده که چنین مکالمه مورد نظر شما، اتفاق نیافتاده است».

  این در حالی است که عراقچی در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه «ان اچ کی» ضمن تأکید بر مخالفت ایران با اقدام ژاپن در اعزام نیروی نظامی به خلیج‌فارس گفت که حضور نیروهای خارجی نمی‌تواند به ثبات و صلح منطقه منجر شود.

  معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است ۱۵ آذرماه در سطح معاونان وزرای خارجه در وین برگزار شود، برای گفتگو با مقامات چین و ژاپن به پکن و توکیو سفر کرد.

  پیش از این، ماینیچی به نقل از چندین منبع دولتی که خواستند نامشان فاش نشود، نوشت بود ژاپن به دلیل روابط دوستانه با ایران، با حضور در طرح آمریکایی ائتلاف دریایی در آب‌های جنوب ایران مخالفت کرده است.

  برچسب ها :

  نظرات