آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ , Monday 22 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 11010
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تلاش برای تصویب طرح جدید جمهوریخواهان کنگره علیه ایران

  آوای شمال/ به دنبال مطرح شدن زمزمه تصویب طرح جدیدی در کنگره آمریکا به منظور اعتبار بخشیدن به نقش مجالس قانونگذاری آمریکا در تایید توافق نهایی هسته ای با ایران، کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد هر گونه طرح جدیدی درباره ایران را وتو خواهد کرد. به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز ” […]

  آوای شمال/ به دنبال مطرح شدن زمزمه تصویب طرح جدیدی در کنگره آمریکا به منظور اعتبار بخشیدن به نقش مجالس قانونگذاری آمریکا در تایید توافق نهایی هسته ای با ایران، کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد هر گونه طرح جدیدی درباره ایران را وتو خواهد کرد.

  به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز ” برنادت میهان” سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد:” رییس جمهور روشن ساخته است زمان کنونی فرصت مناسبی برای تصویب طرحی جدید از سوی کنگره علیه ایران نیست.اگر این طرح برای امضا به کاخ سفید فرستاده شود، رییس جمهور آنها را وتو خواهد کرد.”

  اوباما در صریح ترین هشدار خود به کنگره در سخنرانی سالانه ماه گذشته خود در کنگره به مجلس قانونگذاری تحت اختیار مخالفانش هشدار داد دردصورت تصویب هر طرح جدید تحریمی علیه ایران آن را وتو خواهد کرد.

  یک روز پس از این سخنرانی اوباما جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر دست راستی اسراییل به منظور سخنرانی در گردهمایی کنگره آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران دعوت به عمل آورده است.

  این اقدام رییس مجلس نمایندگان نوعی دهن کجی و لجاجت سیاسی جمهوریخواهان در قبال هشدار اوباما به عدم تصویب طرح جدید تحریمی علیه ایران تعبیر و تفسیر شد.

  نتانیاهو قرار است روز ۳ مارس (سه شنبه همین هفته) در نشست کنگره سخنرانی کند، اما او در جریان سفر خود به واشنگتن با اوباما و دیگر مقامات قوه اجراییه آمریکا ملاقاتی نخواهد داشت.

  جمهوریخواهان که بنا به ملاحظه سیاسی و پس از هشدارهای مکرر اوباما مبنی بر عدم تصویب طرح جدید تحریمی علیه ایران به طور موقت عقب نشسته اند ، در طرح جدیدی که آن را “قانون بررسی توافق هسته ای با ایران” نام گذاشته اند، می خواهند هر گونه توافق نهایی هسته ای دولت اوباما با ایران را منوط به تصویب و تایید خود کنند.

  در این طرح آمده هر گونه توافق نهایی هسته ای با ایران در مهلت ۵ روز پس از توافق باید به تایید و تصویب کنگره برسد. این طرح همچنین دست اوباما را برای برداشتن تحریم های تصویبی کنگره علیه ایران در فرصت ۶۰ روز پس از توافق نهایی با ایران می بندد و یک فرصت دو ماهه در اختیار کنگره قرار می دهد.

  سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در توجیه وتوی احتمالی این طرح جدید از سوی اوباما گفته است: ایالات متحده آمریکا باید به جای پیچیده تر کردن وضعیت به مذاکره کنندگان هسته ای خود بهترین شانس توافق را بدهد.

  “باب کورکر” سناتور جمهوریخواه و یکی از پشتیبانان طرح جدید قانون بررسی توافق هسته ای با ایران در واکنش به مخالفت کاخ سفید گفته است تهدید به وتو ناامید کننده است و نشان می دهد از نظر رییس جمهور اوباما او تنها کسی است که می تواند از طرف مردم آمریکا سخن بگوید و تصمیم بگیرد.

  برچسب ها :

  نظرات