آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10923
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ اسفند, ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۶
 • شما اینجا هستید :فضای مجازی
 •   

  آیا می‌دانید اولین تلفن همراه در چه سالی تولید و عرضه شد؟

  آوای شمال/ تلفن‌های همراه! این روزها تلفن‌های همراه اطراف ما آن‌قدر زیاد شده اند که انسان فکر می‌کند آن‌ها از اول کنار ما بوده‌اند و حتی لحظه‌ای بدون آن‌ها نمی‌توان زندگی کرد! اما کافی است تا کمی سر خود را چرخانده و به عقب برگردیم. نزدیک به ۳۰ سال پیش، اصلا تلفن همراهی وجود نداشت! […]

  آوای شمال/ تلفن‌های همراه! این روزها تلفن‌های همراه اطراف ما آن‌قدر زیاد شده اند که انسان فکر می‌کند آن‌ها از اول کنار ما بوده‌اند و حتی لحظه‌ای بدون آن‌ها نمی‌توان زندگی کرد! اما کافی است تا کمی سر خود را چرخانده و به عقب برگردیم. نزدیک به ۳۰ سال پیش، اصلا تلفن همراهی وجود نداشت! حتما شما بزرگ‌ترها آن روزها را به خاطر دارید؟!

  alkan_1375107696420_2048

  بیایید کمی به گذشته برگردیم، زمانی که هزاران باجه تلفن سر تا سر شهر وجود داشت و برای برقراری یک تماس ساده امروزی، می‌بایست سکه‌ای پیدا کرده و آن را درون تلفن بی‌اندازید! شاید پیش می‌آمد که نیاز شدیدی به برقراری یک تماس داشته باشید، اما یا باجه نبود، یا سکه نبود و یا تلفن درون باجه خراب بود!

  البته در اوایل سال ۱۹۴۰ در ایالات متحده آمریکا، به جز باجه‌های تلفن، خودروهایی نیز وجود داشتند که از تلفن داخلی بهره‌مند بودند! هرچند این قضیه مربوط به ثروتمندان آن زمان و مکان می‌شد و خیلی از افراد از وجود آن اطلاع نیز نداشتند، چه برسد به اینکه به فکر استفاده از آن باشند.

  اولین تلفن همراه، حدودا ۳۲ سال پیش یعنی در ۱۳ مارس سال ۱۹۸۴ اختراع و در دسترس عموم قرار گرفت. این محصول تولید کمپانی موتورولا و نام آن DynaTAC 8000X بود. محصولی جذاب با قیمت ۳۹۹۵ دلار! (با ارزش دلار در الان تقریبا ۹ هزار دلار قیمت داشت).

  شاید با خود فکر کنید که آن زمان هم کسی این دستگاه را در اختیار نداشت یا دیده نمی‌شد! خب درست است؛ کمی به قیمت حدودی این محصول نگاه کنید. چند درصد مردم توان خرید این‌چنین پرچم‌داری را داشتند؟

  البته باید خاطر نشان کنیم که DynaTAC 8000X اصلا هم سبک و زیبا و خوش دست نبود و تنها نامش تلفن همراه بود! این دستگاه وزنی در حدود ۸۵۰ گرم داشت. در واقع ۸۰۰۰X بسیار سنگین و بزرگ بود و بعدها مخترعین آن، نام آجر را بر رویش نهادند!

  موضوع جالب دیگر در خصوص تلفن‌های همراه این است که دستگاه مورد نظر ما، دقیقا ۱۰ سال پس از اختراع تلفن‌های نسل جدید و برقراری اولین تماس توسط مارتین کوپر تولید شد.

  Martin-Cooper-the-inventor-of-the-DynaTAC-8000x

  به این عکس نگاه کنید! آیا حاضرید با این چنین تلفن همراهی حرکت کرده و در خیابان با آن صحبت کنید؟!

  dynatac-promo-1

  برچسب ها :

  نظرات