آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ , Monday 18 January 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108989
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  هانتر:

  اروپا اعتماد به نفس لازم برای تغییر نظرات ترامپ درباره برجام را ندارد

  به گزارش آوای شمال؛

  هانتر: اروپا اعتماد به نفس لازم برای تغییر نظرات ترامپ درباره برجام را ندارد

  آوای شمال/ برخی نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا در تلاش بوده و هستند توافق هسته‌ای را به طور کامل لغو کنند.

  این گروه از قانونگذاران اقدام ایران در کاهش برخی تعهداتش ذیل برجام را فرصتی برای مجاب کردن دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جهت تمدید نکردن معافیت‌هایی می‌دانند که به ایران اجازه همکاری‌ با سایر کشورها جهت پیشبرد برنامه هسته‌ای این کشور را داده است.

  مسئله مورد بحث به معافیت‌هایی مربوط می‌شود که دولت ترامپ بعد از خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته برای مراکز هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو صادر کرد. واشنگتن در آن زمان اعلام کرد هدف از صدور این معافیت‌ها حفظ نظارت بر این تأسیسات است.

  عدم تمدید این معافیت‌ها می‌توانست طرف‌های باقی‌مانده در برجام را به سوی عمل نکردن به تعهداتشان در این توافق هسته‌ای سوق دهد. برخی از کارشناسان در آمریکا هشدار داده‌اند لغو این معافیت‌ها می‌تواند تهران را نیز به سمت خروج از برجام سوق دهد. در عین حال رویترز گزارش داده که واشنگتن قصد دارد این معافیت‌ها را تمدید کند.

  دولت آمریکا سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، معافیت‌های مربوط به همکاری‌ هسته‌ای اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران در مراکز اراک، بوشهر و فردو را تمدید کرد اما دو معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد را تمدید نکرد.

  خبرگزاری فارس در گفت‌و‌گو با «رابرت هانتر»، به تلاش‌های اخیر از سوی سناتور «تد کروز» و «لیدنسی گراهام» در این مورد پرداخته است.

  «رابرت ای. هانتر»، مشاور ارشد مؤسسه «رند» در واشنگتن و عضو هیأت مدیره شورای آتلانتیک، دانشگاه وسلیان، مؤسسه دموکراتیک ملی امور بین‌الملل، انجمن آتلانتیک بلغارستان و انجمن ملی کشورهای جهان سوم بوده است.

  رابرت هانتر از سال۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ نماینده دائم آمریکا در ناتو و اتحادیه اروپا بود، وی در این دوران معمار و بنیان گذار اصلی «ناتوی جدید» به شمار می‌آمد و نقش عمده‌ای را در اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات شورای آتلانتیک شمالی در اجلاس سران ناتو (در سال های۱۹۹۴ و۱۹۹۷) ایفاء می‌کرد.

  هانتر پیش از پذیرفتن این مسئولیت‌ها در ناتو و اتحادیه اروپا، در سال۱۹۸۱ به عنوان محقق ارشد در بخش مطالعات اروپا و خاورمیانه به مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS)  در واشنگتن دی.سی. پیوست و پس از مدتی مدیریت بخش مطالعات اروپا و معاونت بخش سیاست بین المللی در این مرکز را بر عهده گرفت.

  وی از سال۱۹۸۱ تا ۱۹۹۳ در سمت‌های مختلف از جمله، مشاور ویژه لبنان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و مشاور ارشد کمیسیون ملی دو حزبی آمریکای مرکزی (کمیسیون کیسینجر) فعالیت می‌کرد. او یکی از بنیان‌گذاران مرکز سیاست ملی (نخستین مدیر سیاست خارجی/ امنیت ملی) و یکی از بانیان و گردانندگان مؤسسه علمی دموکراسی بوده است.

  هانتر در انتخاب ریاست جمهوری سال ۱۹۹۲ به عنوان مشاور ارشد سیاست خارجی «بیل کلینتون» برگزیده شد و همین نقش را در زمان «والتر ماندیل» معاون رئیس جمهور (از سال۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴) و «ریچارد گپهارت» رهبر اکثریت (در سال۱۹۸۸)، نیز ایفاء کرد.

  وی در زمان ریاست جمهوری کارتر از سال۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ مدیریت امور اروپای غربی و از سال۱۹۷۹ تا ۱۹۸۱ مدیریت امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی را بر عهده گرفت. او همچنین عضو گروه مذاکره کننده آمریکایی در گفت‌وگوهای نوار غزه و کرانه غربی، مدیر اجلاس سران ناتو در سال۱۹۷۸ و نویسنده اصلی دکترین کارتر برای خلیج فارس بوده است.

  این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

  فارس: سناتور «تد کروز»  و «لیندسی گراهام» از سرسخت‌ترین مخالفان توافق هسته‌ای ایران در حال تهیه پیش‌نویس قانونی هستند که هدف از آن جلوگیری و ممنوعیت اعطای معافیت از سوی ترامپ در ارتباط با ادامه فعالیت‌های محدود و صلح‌آمیز هسته‌ای ایران است. آیا به نظر شما این سناتورها موفق به اعمال فشار بر ترامپ برای متوقف کردن معافیت‌های برنامه هسته‌‌ای ایران خواهند شد؟

  پیش‌بینی آنچه که ترامپ انجام خواهد داد، دشوار است. از طرف دیگر ترامپ می‌خواهد با ادامه  فشار بر ایران زمینه مذاکره مجدد برای تداوم برجام (در نتیجه آن پیوستن دوباره آمریکا به توافق) و همچنین بررسی برنامه موشک‌های بالستیک ایران را فراهم کند.

  از طرفی، ترامپ به دنبال جنگ دیگری در خاورمیانه نیست و در تلاش برای کاهش حضور و درگیری‎‌های نظامی آمریکا در منطقه است و از همین رو نیز در حال کاهش بیشتر نیروهای آمریکایی در سوریه است.

  بنابراین گمان می‌کنم که ترامپ از مباحث مطرح شده توسط گراهام و کروز استقبال کند، اما احتمالا او علاقه‌ای ندارد که چنین مباحثی به قانون تبدیل شود و دست او را برای تحرکات مورد نظرش در برابر ایران ببندد. البته به نظرم همه این مباحث با ایران قابل بحث و مذاکره خواهد بود.

  فارس: حامیان این پیش نویس معتقدند اگر این پیش نویس تبدیل به قانون و اعطای معافیت‌های هسته‌ای به ایران متوقف شود، حتی در صورت عدم انتخاب مجدد ترامپ و پیروزی یک نامزد دموکرات به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا، بازگرداندن توافق هسته‌ای بسیار دشوار و سخت  خواهد بود. آیا شما با این استدلال موافقید؟

  نه، اقدامات کنگره حتی در صورت تائید و تصویب نهایی از سوی رئیس جمهور باز هم قابل بازگشت است. یک رئیس جمهور دموکرات ممکن است سیاست‌های جدیدی را در ارتباط با کل خاورمیانه و نسبت به ایران به پیش ببرد که منافع غرب را بیشتر تامین کند. چنین امری ممکن است، اما با توجه به سیاست‌‌های داخلی آمریکا قطعی نیست.

  فارس: طرف مقابل چه  اقداماتی را برای جلوگیری از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران و در خطر افتادن برجام می‌تواند انجام دهد؟

  باید آمریکا را متقاعد کرد تا به برجام بازگردد و در همین ارتباط باید نشان داد که فقدان عدم ارتباط و گفت‌وگوی مستقیم میان آمریکا و ایران، برای برخی کشورها به ویژه روسیه، منافعی دارد.

  فارس: چرا تاکنون اروپا اقدام مناسبی را برای جلوگیری از کاهش تعهدات هسته‌ای توسط ایران انجام نداده است؟

  اروپایی‌ها درگیر و گرفتار یکسری از مشکلات خود از جمله برگزیت و مشکلات سیاسی داخلی هستند. آن‌ها همچنین اعتماد به نفس لازم را ندارند تا بتوانند نظرات ترامپ را تغییر دهند. آن‌ها فقط می‌توانند به رهبران ایران فشار وارد کنند که آن چه ایران انجام می‌دهد کارایی ندارد و مطمئنا به نفع ایران نخواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات