آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ , Thursday 4 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108980
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  شیوع مسمومیت با گیاهان دارویی در کودکان زیر ۵ سال

  عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: مسمومیت ناشی از گیاهان در کودکان زیر 5 سال شیوع بیشتری دارد.

  آوای شمال/ کامبیز سلطانی نژاد متخصص سم شناسی و عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: گیاهان در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان یکی از علل مهم بروز مسمومیت‌ها بویژه در کودکان زیر ۵ سال محسوب می‌شوند. بر اساس گزارش سالانه انجمن مراکز کنترل مسمومیت آمریکا در سال ۲۰۰۸، بیش ۶۰ هزار مورد مسمومیت ناشی از گیاهان سمی در این کشور گزارش شده است، که بیش از ۴۰هزار مورد آن در کودکان کمتر از ۵ سال روی داده است.

  وی ادامه داد: معادل ۴٫۳ درصد از کل موارد مسمومیت‌های گزارش شده در این گروه سنی هستند. به عبارتی، گیاهان سمی به عنوان دهمین عامل بروز مسمومیت در کودکان در این کشور محسوب می‌شوند.

  عضو هیأت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: در کشور ما هر چند آمار دقیق و رسمی از شیوع مسمومیت‌های گیاهی وجود ندارد ولیگزارش‌های بدست آمده در سال ۱۳۹۷ حاکی از بروز انواع مسمومیت‌های اتفاقی و عمدی در اثر مصرف گیاهان سمی در مناطق مختلف کشور است به‌طوری‌که ۰٫۴ درصد از مسمومیت‌های مراجعه شده به بیمارستان‌ها در سال ۱۳۹۷ (۵۵۲ نفر) ناشی از گیاه سمی بوده است.

  وی افزود: شرایط اقلیمی و تنوع آب و هوایی در کشور ما منجر به ایجاد تنوع زیادی در گونه‌های گیاهی شده است که این امر خود موجب دسترسی مردم به انواع گیاهان دارویی و سمی در مناطق وسیعی از کشور می‌شود. در سالیان اخیر، افزایش گرایش مردم به مصرف داروهای گیاهی و گیاهان دارویی، سبب مصرف گیاهان به صورت ناآگاهانه و خودسرانه با حدس داشتن ارزش دارویی و به منظور خوددرمانی بیماری‌ها شده است.

  سلطانی نژاد با بیان اینکه مسمومیت با گیاهان در برخی از گروه‌های سنی و شغلی به میزان بیشتری مشاهده می‌شود گفت: همان گونه که ذکر شد مسمومیت ناشی از گیاهان در کودکان زیر ۵ سال شیوع بیشتری دارد. کنجکاوی ذاتی کودکان در این محدوده سنی و وجود جذابیت در شکل و رنگ بخش‌های مختلف یک گیاه سمی مانند میوه، دانه و برگ آن، سبب می‌شود تا کودک به صورت اتفاقی و از روی کنجکاوی اقدام به بلع قسمت‌های مختلف یک گیاه سمی کند.

  برچسب ها :

  نظرات