آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ , Monday 25 January 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108915
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  ایرانگردی هیات تبادلات فرهنگی در قالب طرح «یک کمربند، یک جاده»

  به گزارش آوای شمال؛

  ایرانگردی هیات تبادلات فرهنگی در قالب طرح «یک کمربند، یک جاده»  

  آوای شمال/ امضای چند تفاهم نامه برای نشر کتاب درباره ایران به زبان چینی و در کشور چین، برگزاری نمایشگاههای دوجانبه و تبادلات فرهنگی هنری از جمله نتایج جلسات رسمی این گروه بود.

  هیو موچین (Hu Muqing) رئیس موزه هنرهای کلکسیونی شانگهای (Shanghai Art Collection Museum) درباره این سفر گفت: «این سفر بسیار شاخصی برای من بود. مهمان‌نوازی ایرانی را در رفتار مسئولان دولتی و مدیران موزه‌هایی که از آن‌ها بازدید کردیم گرفته تا دوستانمان در ایران و مردم عادی دیدیم.»

  این هنرمند با اشاره به بازدیدشان از موزه ملی ایران، موزه و کتابخانه ملی ملک، موزه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و البته موزه هنرهای معاصر اصفهان تصریح کرد: «ما موزه‌های ایران را خیلی حرفه‌ای و جالب توجه دیدیم مخصوصاً موزه هنرهای معاصر اصفهان را که در آن یک افتتاحیه استاندارد بین‌المللی برای نمایشگاه مشترکمان برگزار شد. همچنین در موزه ملک دیدیم که چه قدر تشابهات و اشتراکات فرهنگی ایران و چین زیاد است اما کمتر در این مورد صحبت شده است.»

  او که در حاشیه بازدیدش از خانه- آتلیه هوشنگ جزی‌زاده،چهره ماندگار نگارگری، صحبت می‌کرد، افزود: «اصفهان واقعاً پایتخت هنر است. هتلی که در آن اقامت داشتیم، استودیوی آقای جزی‌زاده، مینیاتوریست ایرانی که از آن بازدید کردیم و موزه هنرهای معاصر همه این فضاها اتمسفر قوی هنری داشتند. نقاشی‌های کاخ موزه چهلستون هم بسیار زیبا و فوق العاده بودند.»

  موچین که در صدر گروهی با عنوان «هیات تبادلات فرهنگی یک جاده، یک کمربند» به ایران سفر کرده بود و طی سال‌های اخیر پروژه‌های مشترکی در حوزه میراث ناملموس جاده ابریشم با همکاری بنیاد هنری بردبار انجام داده است، اضافه  کرد: «اصفهان از قدیم یک پایگاه مهم در جاده ابریشم بوده است. حالا که دولتمردان چینی طرح یک جاده و یک کمربند را ارائه کرده اند، اصفهان و ایران می‌توانند به عنوان پلی شهرهای مختلف این مسیر را به هم وصل کنند.»

  او در صحبت‌هایش با اشاره به نمایش آثار کودکان ایرانی در شانگهای و آثار کودکان چینی در اصفهان، با موضوع جاده ابریشم، تصریح کرد: «نمایشگاه آثار هنری کودکان و نوجوانان ایرانی  و چینی که در اصفهان و شانگهای برگزار شد، یک شروع خیلی خوب بود و امیدواریم که در آینده بتوانیم ارتباطات قوی‌تری با اصفهان و ایران در حوزه تبادلات فرهنگی برقرار کنیم.»

  پروفسور پن‌یولونگ (Professor Pan Youlong) رئیس دانشکده هنر و صنایع دستی دانشگاه فوژو (Fuzhou University) درباره هیات هنرمندان چینی اعزامی به ایران، آنها را از جمله هنرمندان مهمی که در سطح ملی و بین‌المللی شناخته شده هستند و جوایز نقره و طلی متعددی در داخل  و خارج از کشور کسب کرده‌اند، خواند. به روایت او این سفر و البته برپایی نمایشگاه در ایران، در راستای تبادلات فرامرزی در حوزه میراث فرهنگی ناملموس بشری محسوب می‌شود. مخصوصاً که استان فوجیان که شماری از این هنرمندان از این استان عازم ایران شده‌اند، سهم به سزایی در حوزه تامین مواد اولیه، میانی و نهایی صنایع دستی دارد و به طور ویژه در رشته‌های منبت‌ چوب، سرامیک، سنگ‌تراشی، مجسمه‌سازی و انواع حکاکی روی عقیق و یشم، صاحب سخن است.
  به گفته او فوجیان زادگاه هنر لاکی و سنگ‌تراشی و سرامیک است و این می‌تواند زمینه همکاری‌های بیشتر در حوزه صنایع دستی را میان ایران و چین فراهم کند.

  این هیات چینی سفرشان را از تهران و جلسه رسمی با حضور مدیر موزه ملی ایران و بازدید از این موزه آغاز کردند. سپس بازدید و جلسه رسمی در موزه ملی ملک را تجربه کردند و  موزه جواهرات ایران را نیز دیدند. پس از آن راهی شیراز شدند تا دو جلسه با رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار کنند که در این بازدید از مخزن مرکز اسناد هم دیدن کردند.

  سپس راهی ساختمان شهرداری شیراز شدند تا با معاون فرهنگی شهردار دیدار کنند. این گروه سفرشان به شیراز را با بازدید از ارگ کریمخان، بازار شیراز، مسجد نصیرالملک، تخت جمشید و نقش رستم به پایان رساندند و راهی اصفهان شدند. اقامت هنرمندان چینی در اصفهان با حضور در افتتاحیه نمایشگاه «سمفونی دوستی راه ابریشم» در موزه هنرهای معاصر اصفهان آغاز شد و در ادامه این گروه توانستند از میدان نقش جهان، کاخ موزه چهلستون، مسجد شیخ لطف الله و مسجد جامع عباسی دیدن کنند. پایان بخش سفرشان نیز حضور در یک رویداد فرهنگی (cultural program) با موزه آشنایی با فرش ایرانی در دوستداران فرش بود. آن‌ها سپس به تهران بازگشتند و سفر ایرانشان را با بازدید از کاخ موزه گلستان به پایان بردند.

  این هیات که به دعوت بنیاد هنری بردبار به ریاست حسین بردبار و موزه هنرهای معاصر اصفهان وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری اصفهان به ایران سفر کرده بودند، در فضاهای مختلف از جمله ورودی موزه ملی ایران، رو به روی ارگ کریمخان، بالای کاخ تچر در تخت جمشید، در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان و صحن مسجد جامع عباسی با پرچمی عکس یادگاری گرفتند که بر رویش نوشته شده بود: هیات تبادلات فرهنگی یک جاده، یک کمربند (the Belt & Road cultural exchange delegation) .

  آنها همچنین به مدیران موزه های مورد بازدید و مسئولان فرهنگی هدایای نفیسی دادند که معرف صنایع دستی و میراث فرهنگی ناملموس چین بودند. از جمله ابریشم دوزی دورو و ظرف چای چینی و اندوزی با نقش قصر ممنوعه پکن.

  برچسب ها :

  نظرات