آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 3 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108837
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  عملکرد ۵ ماهه تجارت ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا + جدول

  ایران در 5 ماه ابتدای امسال 400 میلیون و 200 هزار دلار کالا به 5 کشور عضو اتحادیه اوراسیا صادر و 585 میلیون و 400 هزار دلار کالا از این 5 کشور وارد کرده است.

  عملکرد 5 ماهه تجارت ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا + جدول

  آوای شمال/ اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل ۵ کشور ارمنستان، بلاروس، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان است. این اتحادیه توسط کشورهای بلاروس و روسیه در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد و بعدها سه کشور ارمنستان،‌قرقیزستان و قزاقستان به آن پیوستند.

   از ۵ آبان ۹۸ هم ایران موافقت‌نامه موقت ترتیبات ترجیحی را با این اتحادیه آغاز کرد که بر اساس آن ۸۶۲ قلم کالا که ۳۶۰ قلم ترجیحات ایران و اوراسیا و ۵۰۲ قلم ترجیحات اعطایی اوراسیا به ایران است، مشمول تعرفه ترجیحی خواهد شد.

  این گزارش می‌افزاید: ایران در ۵ ماه ابتدایی امسال ۴۰۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کالا به ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا صادر کرده و ۵۸۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار کالا از این ۵ کشور وارد کرده است.

  میزان صادرات ایران در ۵ ماهه ابتدای امسال به کشور روسیه ۱۳۵ میلیون دلار و میزان واردات کالا از کشور روسیه به ایران ۵۰۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده است.

  همچنین میزان صادرات کالا از ایران به کشور قزاقستان به عنوان یکی از ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا ۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و میزان صادرات کالا از این کشور در ۵ ماهه ابتدای امسال به ایران ۴۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار بوده است.

  به گزارش فارس، ایران در ۵ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸، به میزان ۲۰۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا به ارمنستان صادر کرده و در مقابل ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا از این کشور به ایران وارد کرده است.

   ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کالا در ۵ ماهه سال ۱۳۹۸ از ایران به قرقیزستان صادر و ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار کالا از این کشور در ۵ ماهه ابتدای امسال به ایران وارد شده است.

  ایران ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کالا به بلاروس در ۵ ماهه ابتدای امسال صادر و ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار هم از این کشور کالا وارد کرده است.

  به گزارش فارس، میزان تجارت ایران با کشورهای اوراسیا در سال ۱۳۹۷ بیش از ارقام مذکور بوده، به طوری که در مجموع ۶۰۵ میلیون دلار کالا از ایران طی ۱۲ ماهه سال گذشته به ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا صادر شده و ۱۴۸۶ میلیون دلار هم از این ۵ کشور به ایران در طی سال ۱۳۹۷ صادر شده است.

  به گزارش فارس، میزان صادرات کالا از ایران به روسیه در سال گذشته ۲۸۰ میلیون دلار و میزان واردات کالا از روسیه به ایران ۱۳۴۲  میلیون دلار بوده است.

  همچنین در سال گذشته ۱۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار کالا از ایران به قزاقستان صادر شده است و در مقابل طی همین مدت ۸۷ میلیون دلار کالا از این کشور به ایران وارد شده است.

  براساس این گزارش ، میزان صادرات کالا در ۱۲ ماهه سال گذشته از ایران به ارمنستان ۱۵۸ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار و میزان واردات کالا از ارمنستان به ایران ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در سال گذشته بوده است.

  این گزارش می‌افزاید: در سال گذشته ۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کالا از ایران به قرقیزستان صادر و ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار کالا از این کشور به ایران وارد شده است.

  به گزارش فارس، در سال ۱۳۹۸ به میزان ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار کالا از بلاروس به ایران صادر و ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار هم کالا از این کشور به ایران وارد شده است.

  در سال ۱۳۹۶ مجموع صادرات ایران به ۵ کشور عضو اتحادیه اوراسیا یعنی کشورهای روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان، بلاروس ۷۰۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار و میزان واردات از این ۵ کشور به ایران در همان سال ۸۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده است.

  این گزارش می‌افزاید: در سال ۱۳۹۵، ۶۰۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار کالا از ایران به کشورهای اوراسیا صادر و ۱۸۰۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار کالا از این کشورها به ایران وارد شده است.

  میزان صادرات کالا در سال ۱۳۹۴ به کشورهای اوراسیا از ایران ۴۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و میزان واردات کالا از این کشورها به ایران در همان سال معادل ۶۴۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده است.

  برچسب ها :

  نظرات