آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ , Sunday 24 January 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108710
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ آبان, ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  اراده‌ای استوار برای ترک گل/شایع بودن مصرف گل و شیشه در میان جوانان و نوجوانان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ همواره گفته شده اعتیاد بلای خانمان‌سوز است و وقتی به عمق مطلب می‌رسیم این واقعیت را درک خواهیم کرد، البته چه بسیار افرادی که در این وادی گرفتار شدند اما باورشان بر این است خیلی راحت کنار خواهند گذاشت و عنوان می‌کنند؛ اصلا لفظ به‌کار بردن لفظ معتاد تنها مختص کارتن‌خواب‌ها و سایر است و زمانی می‌فهمند که خیلی دیر شده….

  موضوعی که در سال‌های اخیر با آن مواجه هستیم و موجب شده دامنه اعتیاد خیلی گسترده‌تر شود بحث ورود مواد صنعتی است که خیلی زود و حتی برای بار نخست افراد را گرفتار کند درحالی‌که باورش هم خیلی سخت است به‌ویژه برای افرادی که سال‌های سال مصرف مواد سنتی را تجربه کردند و یا افرادی که به‌صورت تفننی مواد سنتی را تجربه می‌کردند و اصلا خود را معتاد نمی‌نامیدند.

  در چنین شرایطی که شاهد گسترده‌ترین دامنه اعتیاد هستیم اسیر شدن نوجوانان و یا حتی کودکان در دام اعتیاد موضوعی کاملا آزاردهنده و بغرنج است که واقعا قلب هر انسانی را به درد می‌آورد و اینکه اعتیاد دروازه‌ای برای ورود به آسیب‌های اجتماعی دیگر است و درحقیقت از همان کودکی این افراد را وارد دنیایی می‌کند که هیچ تناسبی با روحیات آنان ندارد و در حقیقت خیلی زودتر از آنچه فکرش را هم بتوان کرد دیر خواهد شد.

  از جمله موادصنعتی که حتی برخی بدون اینکه بدانند این گیاه چه میزان مضر است اقدام به کشت آن می‌کنند گل است، آری گل که حتی باید گفت این‌بار حتی در نام این ماده مخدر نیز با ابتکار وارد شدند اما موضوعی که خیلی نگران‌کننده است این ماده برای بار نخست فرد را معتاد می‌کند و افرادی که به آن روی می‌آورند بیشتر در جمع دوستان و از روی ناآگاهی وارد دنیایی سیاهی می‌شوند که تنها راه خروج از آن اراده‌ای بلند است آن هم شاید انتظار برای برخی افراد در این وادی به قیمت از دست رفتن مهم‌ترین آرزوهایشان تمام شود.

  در میان مردم این باور وجود دارد که کسی که اسیر دام اعتیاد شده ترک نخواهد کرد و حتی افرادی که ترک کردند را به صورت ناباورانه‌ای نگاه می‌کنند به‌ویژه تجربه مصرف موادمخدر جدید و صنعتی که این باور را بیشتر واقعی‌تر می‌کند.

  مصرف گل برای یک بار هم اعتیادآور است

  معاون توسعه و پیشگیری از اعتیاد بهزیستی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: گل ماده مخدر خطرناکی است که مصرف آن برای بار نخست اعتیادآور است.

  بیشتر افرادی که به این ماده مخدر روی می‌آورند از روی ناآگاهی برای حس شادی کاذب و یا حتی برای بیداری در شب‌های امتحان و در جمع دوستان است.

  فاطمه پورفاطمی افزود: بیشتر افرادی که به این ماده مخدر روی می‌آورند از روی ناآگاهی برای حس شادی کاذب و یا حتی برای بیداری در شب‌های امتحان و در جمع دوستان است.

  یکی از نشانه‌های مصرف گل در جوانان قرمز شدن چشم و خنده‌های بی‌مورد است که مصرف‌کننده مجبور است از قطره نفازولین استفاده کند و همواره این قطره را همراه خود داشته باشد.

  وی اضافه کرد: یکی از نشانه‌های مصرف گل در جوانان قرمز شدن چشم و خنده‌های بی‌مورد است که مصرف‌کننده مجبور است از قطره نفازولین استفاده کند و همواره این قطره را همراه خود داشته باشد.

  معاون بهزیستی مازندران به شایع بودن مصرف گل و شیشه در میان جوانان و حتی نوجوانان اشاره کرد و یادآور شد: خانواده‌ها باید بیشتر مراقب رفت و آمدهای فرزندان خودشان باشند و فرزند خود را به حال خود رها نکنند.

  اغلب افرادی که در دام مواد مخدر اسیر می‌شوند ارتباط خوبی با خانواده ندارند و در واقع فاصله بین نسلی بین‌شان وجود دارد و هرچه فاصله بیشتر باشد احتمال بروز این آسیب‌های اجتماعی نیز بیشتر خواهد شد.

  پورفاطمی تصریح کرد: اغلب افرادی که در دام مواد مخدر اسیر می‌شوند ارتباط خوبی با خانواده ندارند و در واقع فاصله بین نسلی بین‌شان وجود دارد و هرچه فاصله بیشتر باشد احتمال بروز این آسیب‌های اجتماعی نیز بیشتر خواهد شد.

  *ضرورت دوستی خانواده‌ها با فرزندان

  وی با تاکید بر اینکه باید فاصله و شکاف نسلی بین خانواده‌ها و فرزندان از بین رود، خاطرنشان کرد: والدین باید باید خودشان را به فرزندشان نزدیک کنند در غیر این صورت افراد دیگری این شکاف را پر خواهند کرد.

  معاون بهزیستی مازندران با بیان اینکه اعتیاد به معنای وابستگی شدید است، اظهار کرد: افرادی که در این وادی گرفتار می‌شوند برای کسب لذت و رسیدن به مواد حتی حاضر هستند خانواده‌هایشان را از دست دهند و تنها لذت مواد برایشان مهم است و برای رسیدن به آن از هر چیزی خواهند گذشت.

   البته ترک در کودکان راحت‌تر است به شرط اینکه جایگزینی برایش باشد و شرایط مناسبی برای تفریح و شادی برایش باید فراهم شود تا دیگر به این وادی وارد نشوند.

  پورفاطمی تصریح کرد: البته ترک در کودکان راحت‌تر است به شرط اینکه جایگزینی برایش باشد و شرایط مناسبی برای تفریح و شادی برایش باید فراهم شود تا دیگر به این وادی وارد نشوند.

  وی یادآور شد: فردی که معتاد می‌شوند تمام اطرافیانش نیز درگیر می‌‌شوند که دارای عوارض گسترده‌ای است که نشان می‌دهد هرچه در بحث پیشگیری موفق‌تر عمل کنیم از عواقب جبران‌ناپذیر آن جلوگیری خواهیم کرد.

  اگر فردی معتاد شد این اراده در آن به وجود بیاید که زودتر ترک کنند که در این بین حمایت خانواده حتی سال‌ها بعد از ترک بسیار مهم است که دیگر حتی به مصرف مواد فکر هم نکند.

  *اراده‌ تنها راه ترک گل

  معاون بهزیستی مازندران در پایان خاطرنشان کرد: مهم‌ترین موضوع این است اگر فردی معتاد شد این اراده در آن به وجود بیاید که زودتر ترک کنند که در این بین حمایت خانواده حتی سال‌ها بعد از ترک بسیار مهم است که دیگر حتی به مصرف مواد فکر هم نکند.

  به گزارش فارس، چه بسیار افرادی که در دام اعتیاد این بلای خانمان‌سوز گرفتار شدند و به جای اینکه مورد حمایت قرار گیرند از جمع خانواده و جایی که به آن تعلق دارند طرد شده‌اند و همچنان در رویای ناباور ترک خود ماندند و دیگر هیچ….

  برچسب ها :

  نظرات