آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ , Wednesday 27 January 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108628
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  بررسی همکاری کشورهای همسود با اتحادیه اروپا و ناتو در «مینسک»

  به گزارش آوای شمال؛

  بررسی همکاری کشورهای همسود با اتحادیه اروپا و ناتو در «مینسک»

  آوای شمال/ در دوشنبه، مرکز مطبوعاتی کمیته اجرایی همسود از برگزاری رایزنی‌های وزارتخانه‌های امور خارجه کشورهای عضو تحت موضوع «همکاری کشورهای همسود با اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌های چند جانبه اروپایی» در پایتخت بلاروس خبر داد.

  رایزنی وزارتخانه‌های امور خارجه کشورهای همسود با اتحادیه اروپا و سایر سازمان‌های چند جانبه اروپایی امروز به میزبانی بلاروس برگزار می‌شود.

  تعامل کشورهای همسود با ناتو در زمینه امنیت اوراسیا و همکاری با سازمان امنیت و همکاری اروپا از دیگر موضوعاتی این نشست به شمار می‌رود.

  شرکت کنندگان در این نشست مسائل مربوط به اجرای برنامه «مشارکت شرقی»، روابط کشورهای آسیای مرکزی با اتحادیه اروپا و همکاری روسیه با اتحادیه اروپا را بررسی می‌کنند.

  در این نشست همچنین موضوع هماهنگی مواضع کشورهای همسود در زمینه تعامل با ناتو مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

  علاوه بر این نمایندگان نهادهای دیپلماتیک کشورهای همسود اولویت‌های کشورهای عضو در سازمان امنیت و همکاری اروپا را بررسی و مواضع برای نشست شورای وزرای سازمان امنیت و همکاری اروپا در «براتیسلاوا» در ۵ و ۶ دسامبر سال جاری را هماهنگ می‌کنند.

  شرکت کنندگان همچنین اثربخشی فعالیت‌های پروژه‌های سازمان امنیت و همکاری اروپا در قلمرو کشورهای مستقل مشترک المنافع را ارزیابی می‌کنند.

  اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت. بیانیه تاسیس این اتحادیه در ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ (۲۰ آذر ۱۳۸۰) در «آلماتی» توسط رهبران آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

  عضویت گرجستان دراین اتحادیه به دنبال تصمیم رسمی روسای جمهور کشورهای عضو در ۳ دسامبر ۱۹۹۳ (۱۲ آذر ۱۳۸۲) و به دنبال درخواست «ادوارد شواردنادزه» رئیس جمهور گرجستان در ۸ اکتبر ۱۹۹۳ (۱۶ مهر۱۳۸۲) صورت گرفت.

  بیش از ۷۰ درصد بودجه جامعه مشترک المنافع توسط روسیه پرداخت می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات