آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108538
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مخالفت شبه‌نظامیان کُرد با توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه

  شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» و «حزب اتحاد دموکراتیک» اعلام کردند که توافق به دست آمده بین ترکیه و روسیه در شهر سوچی را قبول ندارند.

  مخالفت شبه‌نظامیان کُرد با توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه

  آوای شمال/ نیروهای شبه‌نظامی کُرد «نیروهای دموکراتیک سوریه» که اخیرا با آغاز عملیات ترکیه از سوی آمریکا رها شده‌اند، نسبت به توافق اخیر روسیه و ترکیه اعتراض کردند.

  «مظلوم عبدی» فرمانده نیروهای به‌اصطلاح دموکراتیک کرد سوریه به رادیو «صدای آمریکا» گفت که کُردها نمی‌توانند به روسیه اطمینان کنند؛ زیرا مسکو همپیمان دمشق است و با ترکیه هماهنگی دارد.

  عبدی تصریح کرد که سیاست روسیه، حمایت از دولت سوریه است، نه حمایت از کُردها.

  وی با اشاره به اینکه کُردها در جریان عملیات ترکیه در شهر «عفرین» تجربه‌ای با روسیه داشته‌اند، ادعا کرد که در آن زمان مسکو به آنکارا اجازه داد در منطقه عفرین، نفوذ خود را گسترش دهد.

  این فرمانده کُرد با بیان اینکه در این خصوص نیز نمی‌توانند به روسیه تکیه کنند، تصریح کرد سیاستی که مسکو و دمشق در پیش گرفته‌اند، برای حفظ منافع خودشان است نه کُردها.

  عبدی به نقل از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گفت که «پس از خروج نظامیان آمریکا از سوریه، [ترامپ] با روسیه تماس خواهد گرفت تا از رهگذر دستیابی به توافقی با دمشق و روسیه، برای مسئله کُردها راهکاری پیدا کند».

  این مسئول کُرد اما مدعی شد که این اظهارات ترامپ، روشن نیست و نباید به روسیه اجازه داد که در منطقه تغییری ایجاد کند.

  «توافق سوچی خارج از قوانین بین‌المللی است»

  در همین ارتباط، روزنامه الوطن سوریه به نقل از یک منبع مسئول در حزب «اتحاد دموکراتیک» کُرد گزارش داد که کُردها، روسیه را نماینده خود در سوچی اعلام نکرده بودند.

  اتحاد دموکراتیک همچنین تاکید کرد که توافق به دست آمده در سوچی، «خارج از چارچوب مشروعیت و قوانین بین‌الملل» است.

  این گروه کُرد در پایان مدعی شد که روسیه هدفی جز تحقیر کُردها ندارد.

  ارتش ترکیه به همراه تروریست‌های موسوم به «ارتش آزاد» سوریه از ۱۷ مهر ماه عملیات نظامی خود را در شمال سوریه و با هدف دور کردن خطر شبه‌نظامیان کرد سوریه آغاز کردند.

  هشت روز پس از این عملیات (۲۵ مهر) آنکارا و واشنگتن توافق کردند که ترکیه به مدت ۱۲۰ ساعت عملیات خود را متوقف کند تا شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» کُرد از منطقه امن خارج شوند.

  پس از توافق آمریکا و ترکیه، «رجب‌طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه ۳۰ مهر ماه جلسه‌ای در سوچی برگزار کردند و به توافقی دست یافتندکه طبق آن یگان‌های کُرد در طول ۱۵۰ ساعت، ۳۰ کیلومتر از مرز ترکیه و سوریه عقب‌نشینی می‌کنند و نیروهای امنیتی ترکیه و روسیه گشت‌زنی‌های مشترکی را در این منطقه انجام می‌دهند.

  برچسب ها :

  نظرات