آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ , Sunday 24 January 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108477
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  گرانی و چندنرخی بودن پوشاک در مازندران؛ نظارت را به مردم بسپارید

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ هر ساله با فرا رسیدن فصل سرما خیل عظیمی از خانواده‌ها به همراه همسر و فرزندان خود برای تهیه پوشاک گرم راهی فروشگاه‌های عرضه و فروش پوشاک می‌شوند، فروشگاه‌هایی که با تغییر چیدمان لباس‌های موجود در رگال‌ها فرا رسیدن فصل سرما را به مردم نوید می‌دهند و در انتظار مشتریانی هستند که قرار است برای تهیه پوشاک مناسب به آنها مراجعه کنند.

  پوشاکی که در یک سال اخیر با افزایش چشمگیر قیمت روبه‌رو شده‌اند و دیگر حتی از کیفیت سابق برخوردار نیستند و خانواده‌هایی که به دلیل تغییر سایز فرزندان خود ناچار به تهیه و خرید همین لباس‌ها هستند.

  موضوعی که در نخستین مراجعه حضوری به فروشگاه‌های پوشاک قابل لمس هستند و قیمت‌هایی که هر سال بیشتر از سال قبل افزایش می‌یابد و خانواده‌هایی که توان خرید آنها روز به روز کمتر می‌شود.

  در مازندران برای بررسی بیشتر این موضوع به صورت میدانی در بسیاری از فروشگاه‌های مازندران حضور یافته تا از نزدیک نظر مردم، تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک را در این باره جویا شود که در ادامه از نگاهتان می‌گذرد.

  مرادی یکی از شهروندان آمل که به همراه همسر و فرزند خود برای تهیه لباس گرم به یکی از فروشگاه‌های پوشاک مازندران مراجعه کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: متاسفانه قیمت‌های گزاف توان خرید را از ما سلب کرده و قادر به تهیه مایحتاج خود و فرزندانمان نیستیم.

  وی افزود: قبل از حرکت در این فکر بودیم که برای تمام اعضای خانواده لباس گرم تهیه کنیم اما وقتی به فروشگاه‌های مختلف مراجعه کردیم متوجه شدیم که پولی که در نظر گرفتیم برای تهیه لباس برای همه اعضای خانواده کافی نیست.

  مرادی تصریح کرد: متاسفانه یک کاپشن بچه‌گانه بیش از پانصد هزار تومان قیمت‌گذاری شده که با این قیمت بالا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است.

  نظارت باید دلسوزانه و کارشناسانه باشد

  وی افزود: بسیاری از لباس‌های موجود در فروشگاه‌ها تولید داخل بوده که با برند تقلبی خارجی عرضه می‌شود و گویا هیچ نظارتی در این باره در بازار استان صورت نمی‌گیرد.

  خدابنده یکی از شهروندان بابل با اشاره به اینکه یک شلوار معمولی در اغلب فروشگاه‌های مازندران بیشتر از ۱۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و به فروش می رسد اظهار داشت: اگر نظارت مستمر و جدی در بازار صورت گیرد کمتر فروشنده‌ای به خود اجازه می‌دهد تا این گونه مردم را سرکیسه کند.

  وی افزود: نظارت و بازرسی‌های مستمر نقش مهمی در جلوگیری از احتکار و گرانفروشی دارد و مسئولان باید دلسوزانه این موضوع را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهند.

  خدابنده تصریح کرد: بسیاری از فروشندگان، تحریم را علت گرانی‌ها عنوان می‌کنند در حالی که اغلب پوشاک موجود در بازار تولید داخل بوده و با مارک‌های تقلبی خارجی عرضه می‌شود.

  چند نرخی بودن کالا در شهرهای مختلف

  ترابی یکی از شهروندان اهل بابلسر که برای تهیه پوشاک به فروشگاه‌های شهرستان بابل مراجعه کرده اظهار داشت: قیمت بسیاری از کالا از جمله لباس در شهرستان بابلسر به دلیل توریستی بودن نسبت به دیگر شهرهای استان بالاتر بوده و همین موضوع سبب شده تا ما سالیان سال برای تهیه مایحتاج ضروری خود به شهرهای همجوار مراجعه کنیم.

  وی افزود: قیمت یک پیراهن یا شلوار به فاصله بیست کیلومتر با ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان اختلاف روبه‌رو بوده که این به دلیل توریستی بودن بسیاری از شهرهای استان مازندران است.

  ترابی گفت: اگر نظارت دقیقی بر نحوه قیمت‌گذاری و فروش در بازار شهرهای استان صورت گیرد هرگز با تفاوت و چندنرخی بودن مایحتاج مردم روبه‌رو نمی‌شویم. یک وسیله یا البسه در تمام شهرهای استان باید با یک قیمت در بازار عرضه شود و تحقق این امر نیازمند نظارت جدی از سوی مسئولان امر است.

  محمدی یکی از فروشندگان پوشاک در نوشهر با اشاره به عدم استقبال مردم برای تهیه پوشاک پاییزی و زمستانی اظهار داشت: متاسفانه توان خرید مردم در مقایسه با سال‌های قبل کاهش یافته و این به‌خاطر افزایش قیمت در بسیاری از اقلام و مایحتاج ضروری مردم و پایین بودن دستمزدها است.

  وی افزود: متاسفانه امسال حقوق‌ها بیست درصد افزایش یافته و این در حالی است که بسیاری از اقلام و مایحتاج ضروری مردم حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته و همین موضوع موجب کاهش توان خرید مردم می‌شود.

  شرایط برای تولید پوشاک داخلی تسهیل شود

  محمدی تصریح کرد: بنده در حوزه تولید پوشاک در استان فعالیت داشتم اما در طول سال‌های اخیر به دلیل افزایش چشمگیر قیمت مواد اولیه و در بعضی موارد واردات بی‌رویه ناچار به ترک این شغل شدم و اکنون در حوزه فروش پوشاک فعالیت دارم.

  وی ادامه داد: با اینکه در حوزه فروش پوشاک فعالیت دارم اما قادر به تهیه لباس برای اعضای خانواده خود نیستم و به ناچار یک لباس را برای سال‌ها استفاده می‌کنیم.

  محمدی تاکید کرد: باید شرایط را برای تولید پوشاک داخلی تسهیل و مردم را به تهیه تولیدات داخلی تشویق کرد تا علاوه بر حمایت از تولیدات داخلی سبب ایجاد اشتغال و کاهش وابستگی به تولیدکنندگان خارجی شود.

  غلامی یکی از تولیدکنندگان پوشاک مازندران با اشاره به اینکه دیگر فعالیت در حوزه تولید هیچ رقم صرفه و توجیه اقتصادی ندارد اظهار داشت: متاسفانه پوشاک نامرغوب خارجی بازار را اشبا کرده و کمتر کسی تمایل به تهیه و خرید پوشاک داخلی دارد.

  جلوگیری از ترویج فرهنگ غلط استفاده از مارک های تقلبی

  وی افزود: متاسفانه به دلیل عدم استقبال و تقاضای مردم برای تهیه پوشاک داخلی، بسیاری از همکاران ما مارک‌های تقلبی خارجی را بر تولیدات خود می‌زنند و پوشاک مرغوب داخلی را با برند خارجی روانه بازار می‌کنند.

  غلامی با بیان اینکه بازرسی اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت باید به صورت کارشناسانه، دقیق و موشکافانه این مسائل را مورد بررسی قرار دهند تا از ترویج این فرهنگ غلط در بازار جلوگیری شود، تاکید کرد: نظارت صرفا” به معنای حضور بازرسین اصناف در فروشگاه‌ها و دیدن برچسب قیمت یا ارزانی و گرانی کالا نیست بلکه باید به صورت دقیق معضلات و مشکلات حوزه تولید و فروش را کارشناسی کنند. اگر مسئولان قادر به نظارت نیستند مسئولیت را به مردم واگذار کنند.

  آنچه از نگاهتان گذشت گوشه‌ای از درد و دل تولیدکنندگان، فروشندگان و خریداران پوشاک مازندران بوده که به دلیل تعدد مطالب و شباهت آنها با یکدیگر به انتشار تعدادی از آنها بسنده کردیم اما آنچه که بیش از همه حائز اهمیت است، اصل نظارت کارشناسانه و دقیق در بازار، جلوگیری از چندنرخی بودن کالا در شهرهای مختلف استان و نیز جلوگیری از ترویج فرهنگ غلط استفاده از مارک‌های تقلبی در تولید پوشاک داخلی بوده که باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.

  برچسب ها :

  نظرات