آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 7 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10835
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ اسفند, ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  به روحانی گفتم راه غلط رئیس جمهور قبلی را طی نکنید اما گوش نکردند

  آوای شمال/ احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جماران در مورد تفاهم دولت با مجلس شورای اسلامی در مورد عدد ۲/۵ میلیون تومان بیان کرد: در این مورد تفاهمی صورت نگرفته است؛ به دلیل اینکه دولت پیشنهادش را به مجلس آورده و مجلس شورای اسلامی در حال […]

  آوای شمال/ احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جماران در مورد تفاهم دولت با مجلس شورای اسلامی در مورد عدد ۲/۵ میلیون تومان بیان کرد: در این مورد تفاهمی صورت نگرفته است؛ به دلیل اینکه دولت پیشنهادش را به مجلس آورده و مجلس شورای اسلامی در حال بررسی این پیشنهاد است.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد دیگر دولت در مورد پرداخت یارانه نقدی اشاره کرد و گفت: دولت پیشنهاد کرد که به همه مردم به طور یکسان یارانه بدهیم و هر ۳۵ روز این رقم پرداخت شود تا به ۱۰ بار در سال برسد. این پیشنهاد درستی نیست و اینکه ما فکر کنیم مردم متوجه نمی شوند که هر ۳۵ روز ما یارانه را به آنها پرداخت می کنیم، فکر غلطی است.
  وی این راه ها را فشار بر مردم مستحق و عدم رعایت انصاف در مورد کسانی که مستحق نیستند دانست و ادامه داد: همه راه حل هایی که دولت ارائه می دهد معطوف به این است که سراغ ثروتمندان نرود. این بسیار جهتگیری غلطی است و اینکه می گویند نمی توانیم، هم درست نیست. همه دنیا روی حساب های بانکی افراد کار می کنند و ملاک گردش مالی افراد معلوم است. رئیس جمهور به غلط می گوید که سرک کشیدن به حریم خصوصی مردم است برای اینکه حساب بانکی برای افراد امری محرمانه هست، ولی نه برای دولت و مقام قضایی.
  توکلی تصریح کرد: مقام های قضایی و مالیاتی وظیفه دارند حساب های بانکی را ببینند؛ همچنان که وظیفه دارند دفاتر را ببینند. همه دنیا رسم است حتی در کشورهای عضو OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) که کشورهای اروپایی و امریکا و ژاپن از اعضای آن هستند هر دو سال یک بار کنفرانس می گذارند برای انعقاد ضوابطی که نه تنها دولت ها حساب های افراد خودشان را کنترل کنند بلکه به طرف قرار دیگر قرارداد هم اجازه می دهند که اطلاعات اتباع آنها را داشته باشد. فرض کنید انگلستان با بلژیک قرارداد می بندد، انگلستان اتباع بلژیک و بلژیک اتباع انگلستان را کنترل می کند، برای اینکه فرار مالیاتی و پولشویی وجود نداشته باشد.
  وی تأکید کرد: به نظر من دولت اگر بخواهد ثروتمندان را بشناسد هیچ مشکلی ندارد و البته هر راهی را انتخاب می کند تمایل به ثروتمندان از این رفتار بر می آید و خیلی هم زشت است که دولت بخواهد در گرفتن مالیات حقه خودش را خلع سلاح کند. راهی را که همه دنیا دارد می رود ایشان می گوید حریم خصوصی است. من معتقد هستم که دولت باید با حکم حکومتی، چون حاکم است موظف است از کسانی که از مملکت بهره می برند، مالیات حقه را دریافت کند.
  نماینده مردم تهران در مجلس نهم ضمن خاطر نشان کردن قانون پولشویی گفت: طبق قانون پولشویی باید در هر دستگاهی یک نفر مسئول وجود داشته باشد که همه اینها را کنترل کند. اگر فکر می کنند که سرک کشیدن به حریم خصوصی افراد است، قانون پولشویی را اجرا نکنند.
  وی ضمن بیان اینکه اصرار مجلس شورای اسلامی بر حذف اغنیا از گرفتن یارانه نقدی است، گفت: دولت با اینکه ابزارهای بسیار خوبی از جمله حساب های بانکی دارد، طفره می رود و حاضر نیست این کار را انجام دهد؛ فقط به سراغ فقرا می رود که از سهم آنها کم کند و ما این را قبول نداریم.
  توکلی در پاسخ به این پرسش که آیا کسری مورد توقع کارشناسان در بودجه سال آینده کشور که به خاطر عدم تحقق درآمدهای پیش بینی شده نفتی به وجود خواهد آمد، با اقدام دولت برای حذف عجولانه مردم از دریافت یارانه نقدی ارتباط دارد؟ گفت: دولت سال سختی را در پیش دارد و ما هم باید بفهمیم که دولت به راحتی نمی تواند کشور را اداره کند و همه ما باید به او کمک کنیم، ولی کمک به معنای این نیست که راه های غلط برویم که فقرا بیشتر گرفتار شوند و بیشتر فشار ببینند.
  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی کسری بودجه دولت در سال آینده را قطعی دانست و ادامه داد: ما در خدمت دولت هستیم و شرایطش را درک می کنیم، حتی اگر نفت گران شود خود فروش نفت کسری بودجه است، یعنی حاصل تولید ملی نیست و حاصل دارایی ملی است، در هر حال، سال بعد سال سختی است به همین خاطر ما با کمک به دولت و همراهی برای اینکه در همه امور حتی یارانه صرفه جویی شود ۱۰۰ درصد موافق هستیم.
  وی در پایان گفت: من اول کار دولت به رئیس جمهور گفتم راه غلط رئیس جمهور قبلی را طی نکن و به این راه نرو و آن را عوض کن، گوش نکردند و حالا گرفتار شدیم. ولی حالا که گرفتار شدیم نباید به فقرا فشار بیاید و باید اغنیا که فشاری روی آنها نمی آید خودشان را جمع و جور کنند.

  برچسب ها :

  نظرات