آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ , Tuesday 26 January 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108292
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  تأثیر رنگ‌افزایی بر کیفیت مرکبات شمال

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ مازندران و به‌ویژه شهرستان قائم‌شهر را می‌توان با داشتن بیش از ۱۵ هزار هکتار باغ، پایتخت مرکبات ایران دانست چراکه به دلیل داشتن طعم و مزه خوب، سهم زیادی در تأمین مرکبات کشور دارد.

  * تأثیر سورتینگ بر کیفیت مرکبات

  با وجود اینکه چندسالی است که چیدن مرکبات بیش از موعد و رنگ‌افزایی سبب شد تا طعم و مرغوبیت این میوه‌ها تحت تأثیر قرار گیرد ولی همچنان قائم‌شهر می‌تواند در بخش مرکبات حرف نخست کشور را بزند.

  آب و رنگ بخشیدن میوه‌ها و سورتینگ اگر با ناآگاهی و توسط افراد غیرکارشناس انجام شود نه تنها این صنعت را به خطر

  پرتقال‌های ترش‌مزه شمال با ظاهری زیبا در ویترین مغازه‌ها با کمترین قیمت به فروش می‌رسد، علاوه بر آن مواد شیمیایی استفاده شده می‌تواند بیماری و امراض مختلفی را به همراه داشته باشد

  می‌اندازد بلکه می‌تواند تهدیدی برای جان مصرف کنندگان مرکبات باشد چراکه آنان میوه‌های نارس و سبز که هنوز قند و اسید آن کافی نبوده  را رنگ و لعاب بخشیده و وارد بازار می‌کنند و همین امر موجب شده پرتقال‌های ترش‌مزه شمال با ظاهری زیبا در ویترین مغازه‌ها با کمترین قیمت به فروش برسد و همه زحمت و هزینه باغ‌داران به هدر رود و علاوه بر آن مواد شیمیایی استفاده شده می‌تواند بیماری و امراض مختلفی را به همراه داشته باشد و همه این‌ها شیرینی این میوه‌ها را به کام همه تلخ خواهد کرد.

  * از رنگ‌افزایی مرکبات جلوگیری شده است

  رئیس اتحادیه باغداران قائم‌شهر در گفت‌و‌گو با فارس، با بیان اینکه امسال از رنگ افزایی مرکبات در استان مازندران جلوگیری شده است، اظهار کرد: سورتینگ داران به جای استفاده از رنگ‌افزایی مرکبات خود را با گاز اتیلن رنگ‌آوری می‌کنند چراکه موعد برداشت نارنگی رسیده و تقریبا رنگ‌دار شده است.

  زینی تصریح کرد: تعداد زیادی سورتینگ بدون مجوز در شهرستان مشغول فعالیت هستند که توسط دهیاری‌ها در روستاها مشغول شناسایی این واحدها هستیم و اگر بتوانند شرایط داشتن سورتینگ مانند داشتن مخزن چاه دفن ضایعات را مهیا کنند پروانه فعالیت برای آنان صادر می‌شود.

  وی افزود: در شهرستان قائم‌شهر ۳۵۰ هزار تن مرکبات تولید و برداشت می‌شود که از ۸۰ هزار تن آن نارنگی است.

  به گزارش فارس، استفاده از تکنولوژی برای بهتر انجام دادن فعالیت‌ها ایده خوبی است ولی به شرط آنکه این کار لطمه‌ای به سلامت جان انسان‌ها و محیط زندگی آنان وارد نکند.

  برچسب ها :

  نظرات