آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ , Monday 25 January 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108220
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  وزیر نیرو:

  ایران امسال در تولید و صادرات برق رکورد زد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ اردکانیان وزیر نیرو جهت تبادل نظر پیرامون برنامه‌ها و اقدامات وزارت نیرو در شورای شهر تهران حضور یافت.

  اردکانیان در صحن توضیحاتی پیرامون برنا‌مه‌ها و اقدامات ارائه داد.

  وی در صحن شورا گفت: در حال حاضر در آغاز سال آبی که از ابتدای مهر شروع می‌شود هستیم و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده در بازه زمانی سه ماه آینده و تا آذر متوسط بارندگی‌ها در حد نرمال و در برخی نقاط بیش از نرمال خواهد بود.

  وی افزود: کشور ما یک دوره خشک ۱۰ ساله را پشت سر گذاشت و از سال پیش پس از خشکسالی بارش‌های فراوانی انجام گرفت ولی مدت‌ها طول می‌کشد تا رطوبت از دست رفته خاک حاصل شود و بتوانیم به میزان روان آب برسیم.

  وی گفت: سیلاب‌های شدید پارسال در عین حال که خسارت زیادی به ویژه به لحاظ جانی ایجاد کرد که جبران‌ناپذیر است ولی برکاتی هم داشت و آن هم افزایش امکان تولید انرژی در سدهای چندمنظوره است.

  وی گفت: خوشبختانه با کمک مردم و مسئولین توانستیم دو سال حدی را پشت سر بگذاریم که یکی سال ۹۷ ـ ۹۶ است که خشک‌ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود و دیگری سال ۹۸ ـ ۹۷ به عنوان‌ ترترین سال در ۵۰ سال اخیر بود و مدیریت این دو شرایط حدی تجربه منحصر به فردی را به همراه داشت. البته نشان داد که هر چقدر توان ارتباط با مردم داشته باشیم و تاب‌آوری صنعت آب و برق و جامعه بیشتر باشد نتایج مؤثر خواهد بود.

  وی تصریح کرد: امسال سه رکورد در بخش برق داشتیم که امیدواریم شکسته شود، یکی رکورد تولید که پس از انقلاب بی‌سابقه بود و در شرایط تحریم دستاورد ارزنده‌ای به شمار می‌رود و دیگری رکورد مصرف است که از نقاط ضعف به شمار می‌رود.

  وی گفت:‌ اوج بار به دلیل سهم بالای دستگاه‌های سرمایشی ۲۳ هزار مگاوات بود که بخش اعظم آن که حدود ۴ هزار مگاوات است مربوط به بخش دولتی است و همواره باید اقدامات مؤثر در این راستا انجام گیرد.

  وزیر نیرو تصریح کرد: با اجرای برنامه‌های ۱۱ وجهی توانسته‌ایم در این زمینه رکورد بزنیم و ۳۸۰۰ مگاوات از اوج بار در تابستان کاسته شد.

  اردکانیان خاطرنشان کرد: رکورد سوم مربوط به صادرات است که بیشترین تبادل انرژی با همسایگان را داشته‌ایم و شرایطی فراهم شد که بالاترین صادرات انرژی را به ویژه برای عراق داشته باشیم که این مسئله در تکمیل نیاز ارزی حائز اهمیت است.

  وی به نقش تهران در الگو بودن برای سایر شهرها اشاره کرد و گفت: در این دوره محوری‌ترین برنامه‌ها برای مدیریت عرضه و تقاضا در بخش آب و برق انجام گرفته البته کمی دیر است ولی برای رفع برخی از مشکلات باید مورد توجه باشد.

  وی با تأکید بر اینکه اگر اصلی‌ترین نقاط ضعف خود را هدف نگیریم مشکلات حل نمی‌شود، گفت:‌ سیستم متمرکز در اداره امور کشور و بخشی‌نگری دو ریشه مشکلات به شمار می‌رود که در تهران به عنوان یک الگوی بزرگ باید اصلاح شود.

  وزیر نیرو با تأکید بر اینکه بین سازمان آب، برق و شهرداری باید ساز و کار دائمی تعریف شود تصریح کرد: تشکیل کارگروه دائمی سبب می‌شود بتوانیم با هم مسائل را حل کنیم و با سرعت بیشتری جهت رفع مشکلات اقدام کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات