آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ , Wednesday 27 January 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 108194
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  بارندگی‌ها؛ عامل جلوگیری از بیماری زغالی در جنگل‌های مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ جنگل‌های مازندران نماد سرسبزی این دیار محسوب می‌شوند اما در سال‌های گذشته برخی آفت‌ها و بیماری‌ها به جان درختان افتاده و نفس جنگل‌ها را به شماره انداخته است، بعد از آفت شب‌پره شمشاد که در مدت کوتاهی وسعت بیش از ۷ هزار هکتاری سبزترین گونه جنگلی یعنی شمشادها را به کمترین میزان ممکن رساند، درحال حاضر در طبیعت خبری از شمشاد نیست و تنها به جنگل دودانگه ساری آن هم در صورت ادامه عملیات سم‌پاشی محدود شده، بحث آفت زغالی مطرح شده است.

  براساس گزارش‌ها این آفت در درختان بلوط پارک جنگلی شهید زارع ساری، منطقه گهرباران و جنگل نور مشاهده شده است که امیدواریم مسؤولان به فکر چاره‌ای باشند تا خیلی زود، دیر نشود.

  معاون امور جنگل اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: زغالی، بیماری قارچی بوده که همزیست با درخت است.

  فتح‌الله غفاری با اشاره به اینکه این آفت در شرایط تنش اقلیمی خشکی گسترش می‌یابد، افزود: در واقع پس از ضعیف شدن و غلبه نشانه‌های آن در درخت ظاهر شده که بیشترین نمونه آن در پارک جنگلی شهید زارع ساری و علاوه بر آن در منطقه گهرباران و همچنین بخشی از جنگل نور گزارش شده است.

  وی اضافه کرد: این موضوع را به معاونت امور جنگل‌ها انعکاس داده و اقداماتی برای پایش نیز انجام دادیم.

  معاون امور جنگل اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ منطقه ساری با اشاره به اینکه این بیماری از سال گذشته در جنگل‌های استان مشاهده شد، تصریح کرد: با توجه به رطوبت و بارندگی کم سال گذشته گسترش پیدا کرد ولی امسال باتوجه به بارندگی‌های خوب کمی از نگرانی کاسته شده ولی همچنان باقی است و باید به فکر چاره باشیم.

  غفاری خاطرنشان کرد: تحقیقاتی نیز در زمینه بیماری صورت گرفته که امیدواریم بتوانیم شاهد از بین رفتن این آفت در جنگل‌های شمال باشیم و جلوی گسترش این بیماری گرفته شود.

  برچسب ها :

  نظرات