آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ , Sunday 31 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 107828
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  کنفرانس خبری وزرای خارجه فرانسه و عراق با محوریت ایران و سوریه

  وزرای خارجه عراق و فرانسه پس از دیدار در بغداد، در یک نشست خبری مشترک حاضر شدند و اظهاراتی را درباره عملیات ترکیه در سوریه و تنش بین تهران و واشنگتن مطرح کردند.

  کنفرانس خبری وزرای خارجه فرانسه و عراق با محوریت ایران و سوریه

  آوای شمال/ «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه که صبح امروز (پنج‌شنبه) وارد بغداد شده، پس از دیدار با «محمدعلی حکیم» وزیر خارجه عراق، با وی در نشست خبری مشترک حاضر شد.

  در این نشست خبری، وزیر خارجه عراق تأکید کرد که تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ کرده‌اند تا مانع نفوذ تروریست‌ها از سوریه به عراق شوند.

  شبکه خبری «الجزیره» به نقل از الحکیم گزارش داد که «بر تمامیت ارضی سوریه تأکید داریم و اینکه دولت دمشق، تنها ضامن این مسئله است».

  وی با بیان اینکه «بر لزوم کاهش تنش بین تهران و واشنگتن تأکید کردیم»، خاطر نشان کرد که با وزیر خارجه فرانسه، مسئله «نفوذ ترکیه در سوریه» را بررسی و بر تمامیت ارضی سوریه تأکید کردند.

  الحکیم با اشاره به لزوم پایان بخشیدن به حضور تروریست‌های خارجی و عرب در سوریه، گفت عراق تلاش‌های دیپلماتیک زیادی انجام داده تا وضعیت منطقه آرام شود.

  وزیر خارجه عراق با بیان اینکه تعداد عناصر داعش در سوریه بسیار زیاد است، تصریح کرد که این عناصر از ۷۲ کشور وارد سوریه شدند.

  وی همچنین اعلام کرد که در جریان دیدار با همتای فرانسوی خود، روابط دوجانبه و بازسازی مناطق آزاد شده توسط شرکت‌های فرانسوی را بررسی کردند.

  لودریان: نفوذ ترکیه در سوریه، خطر بازگشت داعش را افزایش می‌دهد

  لودریان نیز در این نشست، گفت: «سفر من به عراق برای بررسی نفوذ ترکیه در شمال سوریه است… و نسبت به بازگشت داعش به عراق و سوریه به خاطر نفوذ ترکیه در شمال سوریه هشدار می‌دهیم».

  وزیر خارجه فرانسه در ادامه اعلام کرد که پاریس نسبت به حفظ امنیت عراق و مرزهای این کشور از خطر داعش حساس است.

  وی با بیان اینکه بازگشت داعش، خطری است که عراق و سوریه را تهدید می‌کند، افزود: «تلاش خواهیم کرد نشستی با ائتلاف بین‌المللی [موسوم به ضد داعش] داشته باشیم تا پیامدهای تجاوز ترکیه [به سوریه] را بررسی کنیم».

  وزیر خارجه فرانسه در بخش دیگر سخنان خود، درباره تنش بین تهران و واشنگتن هم تأکید کرد که ایران «به برجام بازگردد و واشنگتن نیز برای کاهش تنش، تحریم‌ها علیه تهران را لغو کند».

  ادعای لودریان درباره بازگشت ایران به برجام در حالی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی ایران، پس از یک سال از خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از این توافقنامه بین‌المللی، صبر راهبردی نشان داد و پس از آن، برای اینکه طرف‌های مقابل به تعهدات برجامی خود عمل کنند، دست به کاهش تعهدات خود در ذیل مفاد این توافقنامه زد.

  برچسب ها :

  نظرات