آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 29 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 107529
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  رتبه ۱۱ جهانی کشورمان در ساخت ماهواره/ پرتاب۴ماهواره بومی ایران در یک سال آینده

  نایب رئیس فراکسیون مستقلان مجلس گفت: در نشست امروز این فراکسیون، رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی در بحث ماهواره از لحاظ علمی و فنی در منطقه اول و در دنیا رتبه 11 را داراست.

  آوای شمال/ غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نایب رئیس فراکسیون مستقلان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس در تشریح جزئیات نشست امروز این فراکسیون گفت: در این جلسه مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران حضور داشت.

  وی افزود: در این نشست رئیس سازمان فضایی ایران گزارشی درباره دستیابی جمهوری اسلامی به توانمندی‌های بومی در طراحی، ساخت و پرتاپ ماهواره‌های سنجش از دور و مخابرات ارائه کرد.

  نایب رئیس فراکسیون مستقلان مجلس تصریح کرد: سازمان فضایی ایران چهار ماهواره در حال ساخت دارد که ماهواره‌های ناهید۱، ناهید ۲، ظفر و پارس۱  با برنامه‌ریزی صورت گرفته برای آن، قرار است در ۶ ماهه دوم سال جاری و ۶ ماه اول سال آتی پرتاب شود.

  وی افزود: استفاده از ظرفیت‌ ماهواره‌های سنجش برای پایش سیلاب و خسارات آن در فروردین ماه سال جاری، پایش سطح زیر کِشت محصولات استراتژیک کشاورزی بخشی از کارکردهای ماهواره است.

  جعفرزاده ایمن آبادی گفت: بر اساس گزارش رئیس سازمان فضایی ایران از ۸۲ تا ۹۹ کیلومتر بالاتر فضا محسوب می‌شود، متوسط اقتصاد فضا ۱۳۹ درصد است و حجم مستقیم ۳۵۰ میلیارد دلار است که این رقم ۳ هزار میلیارد دلار ارزش افزوده دارد.

  وی افزود: بر اساس گزارش سازمان فضایی ایران؛ استان خوزستان ۲۵ هزار هکتار برنج تولید کرده اما طبق گزارش سازمان استان خوزستان ۷۸ هزار هکتار تولید برنج داشته و برای این میزان ۲ میلیارد ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب مصرف کرده است. در مورد استان فارس نیز علی‌رغم اعلام کِشت ۱۳ هزار هکتار برنج، ۲۵ هزار هکتار برنج کِشت و ۵۶۰ میلیون متر مکعب آب مصرف شده است. استان اصفهان نیز ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار برای تولید برنج اختصاص داده است.

  نایب رئیس فراکسیون مستقلان مجلس تصریح کرد: رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد که ۷۰ هکتار زمین کِشت خشخاش را کشف کرده است. ضمن اینکه می‌تواند آخرین ساخت و سازهای غیرمجاز، تخریب جنگل و آتش سوزی جنگل‌ها را رصد کند.

  وی افزود: رئیس سازمان فضایی ایران در فراکسیون مستقلان اعلام کرد که ماهواره‌ای با دقت یک متر در سال ۱۴۰۰ در مدار قرار می‌گیرد.

  وی ادامه داد: بر اساس گزارش سازمان فضایی ایران، در سال ۱۳۸۷ با ماهواره امید جزء ۹ کشور برتر بودیم که در یک مدار ۲۵۰ کیلومتری با طول عمر یک ماه برقرار کرده بودند. این ماهواره‌ها بدون مشاوره خارجی ساخته شده و هر یک ساعت و نیم، یک دور زمین می‌زند. این ماهواره در بالای ۵۰۰ کیلومتری قرار می‌گیرد و ۴۰۰ درجه تغییرات حرارت را در هر یک ساعت و نیم تحمل می‌کند یعنی ۱۶ بار تغییر حرارت صفر تا ۴۰۰ درجه دارد. تکنولوژی و مسیر آن هایتک و مرتبط با ایران است و تا ۵۰۴ کیلومتر هم توانستیم با ماهواره بریم.

  جعفرزاده ایمن آبادی یادآور شد: رئیس سازمان فضایی ایران اذعان کرد که آمریکا در سه سال اول ۴۳ پرتاب داشته که ۲۷ پرتاپ آن فیلد شده است، روسیه نیز ۱۱ پرتاب داشته که ۷ مورد آن فیلد شده بنابراین اگر پرتابی از ما فیلد می‌شود، اتفاق عجیبی رخ نمی‌دهد.

  وی گفت: طبق پیش‌بینی سازمان فضایی ایران در چند سال آینده ۲۰ هزار ماهواره در فضا قرار می‌گیرد که حداقل ۲۰ ماهواره مهم باید از ایران باشد.

  نایب رئیس فراکسیونئ مستقلان اظهار داشت: نمایندگان از رئیس سازمان فضایی ایران درخواست کردند درباره پیش‌روی آب دریا، هواشناسی، همکاری و استفاده از ظرفیت وزارتخانه‌ها، حمله ملخ، در حوزه قاچاق‌ها، جایگزین کردن استارت‌آپ راهنما به جای ویز و اقدامات دشمن گزارش تهیه و پیش‌بینی لازم را انجام دهد.

  جعفرزاده افزود: رئیس سازمان فضایی ایران در این نشست یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران از لحاظ علمی و فنی در منطقه اول و در دنیا رتبه ۱۱ را در موارد مذکور داراست.

  برچسب ها :

  نظرات