آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 29 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 107397
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ مهر, ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
 • شما اینجا هستید :فرهنگی > فضای مجازی
 •   

  طرح موضوع فرزندآوری در برنامه بدون توقف؛ حرکتی در مسیر فرهنگ‌سازی

  نماینده سابق مجلس شورای اسلامی طرح موضوع فرزندآوری در برنامه بدون توقف را حرکتی در مسیر فرهنگ‌سازی دانست و گفت: پرداختن به این موضوعات بسیار مهم و تأثیرگذار است، چراکه موضوع فرزندآوری امروز در کشور به یک مسئله مهم و آسیب‌‍زا تبدیل شده است.

  طرح موضوع فرزندآوری در برنامه بدون توقف؛ حرکتی در مسیر فرهنگ‌سازی

  آوای شمال/ «لاله افتخاری» عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به طرح موضوع فرزندآوری در برنامه بدون توقف تصریح کرد: در مورد فرزندآوری صداوسیما باید به عنوان یک دانشگاه عمل کند و در این خصوص از کارشناسان و افراد صاحب تجربه در برنامه‌ها دعوت شود چراکه مطالبی که در کتاب‌ها نوشته می‌شود بسیار با دید تجربی فاصله دارد و تجربه بسیار فراتر از کتاب‌ها است.

  وی ادامه داد: در این خصوص باید از حضور کارشناسانی استفاده کرد که خودشان عمیقا به این نتیجه رسیدند و در این زمینه تجربه عینی دارند به نظرم اولا صداوسیما باید در نشست‌های خود الگوی صحیح و عینی به جامعه ارائه دهد و فرزندآوری را از ابعاد مختلف تربیتی بررسی کرده و اینکه چقدر حمایت‌های مسؤلان می‌تواند در این زمینه تأثیرگذار باشد.

  مسؤل امور بانوان دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی تأکید کرد: همچنین باید از مادرانی دعوت شود که خود تجربه چند فرزندی موفق داشته‌اند و آنها از تجربیات خود در این زمینه صحبت کنند چراکه یکی از دلائل پرهیز از فرزندآوری همین عدم تجربه در خصوص تربیت فرزندان است.

  این استاد دانشگاه اضافه کرد: به همین دلیل خانواده‌ها فکر می‌کنند حالا که یک فرزند برای ما این همه مشکل دارد اگر تعداد افزایش پیدا کند به همان نسبت مشکلات ما نیز بیشتر می‌شود و فکر نمی‌کنند که تجربه تک فرزندی و چند فرزندی کاملا متفاوت بوده و این طور نیست که اگر تعداد فرزندان افزایش پیدا کند ضریب مشکلات نیز بیشتر شود و این معادله چیز دیگری است.

  افتخاری با اشاره به اینکه باید تجربه‌های موفق دنیا را در این زمینه بررسی و واکاوی کرد، گفت: می‌توان از برنامه‌های علمی کشورهای جهان استفاده کرد، این‌ها همه در مسیر برنامه‌ریزی و سیاستگذاری تأثیرگذار است.

  عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه امام صادق(ع) همچنین اظهار کرد: اگر در اطراف‌مان می‌بینیم خانواده‌های کم جمعیت یا بدون فرزند که از حیوانات به جای فرزند نگهداری می‌کنند همه این‌ها از علائم خلأ عاطفی در خانواده‌هاست چون قطعا به ویژه خانم‌ها علاقه‌مند به صاحب فرزند شدن هستند اما این هراس از داشتن فرزند باعث تنها شدن آنها شده است. پس قطعا نداشتن فرزند خود آسیب‌های ویژه‌ای برای خانواده به همراه دارد.

  وی با اشاره به موضوع مطرح شده در برنامه بدون توقف در خصوص اجرایی نشدن دورکاری مادران شاغل و یا عقد قراردهای شغلی به شرط باردار نشدن بانوان تصریح کرد: به نظر من مسئله اصلی فرهنگ‌سازی در جامعه است، اگر فرزندآوری و مادر بودن یک ارزش شده و همه دستگاه‌ها خود را متعهد بدانند می‌بینیم که همه تلاش کرده و همکاری مضاعفی با مادران دارای فرزند خواهند داشت و دیگر شاهد چنین اقدامات باطلی و ارزش‌های باطلی همچون قراردادهای یک طرفه نخواهیم بود.

  عضو شورای راهبردی مجمع جهانی صلح اسلامی ادامه داد: این فرهنگ‌سازی هم نیاز به زمان و امکانات دارد و فقط با حرف عملیاتی نخواهد شد، چنانکه در کشورهای مشوّق فرزندآوری برای خانواده‌هایی که  فرزند بیشتری داشته باشند ابزارهای تشویقی و حمایتی قرار داده‌اند و تا آنجا با مادران همکاری می‌کنند که مادر بودن یک افتخار به شمار می‌آید.

  نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در این بین پرداختن به موضوع فرزند‌آوری در برنامه بدون توقف بسیار مهم و تأثیرگذار و به نوعی در مسیر فرهنگ‌سازی است، چراکه موضوع فرزندآوری امروز در کشور یک مسئله مهم و آسیب‌‍زاست.

  افتخاری در پایان یادآور شد: برنامه بدون توقف برنامه خوبی است که با رویکرد و رویه خود در هر قسمت و با موضوعات متنوعی که طرح می‌کند، جای خود را در جامعه باز کرده است، تولید چنین برنامه‌هایی در مقطع حساس کنونی لازم است، چون ساختار این برنامه با چارچوب‌های روتینی که برنامه‌های دیگر صداوسیما دارند متفاوت است.

  برچسب ها :

  نظرات