آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 3 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 107381
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۴
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  لزوم توجه به گنجاندن استانداردسازی در کشور/گنجاندن ۱۰۰ استاندارد اجباری درسال جاری

  معاون سازمان ملی استاندارد گفت: استانداردسازی باید از خودمان شروع کنیم، در سال ۹۶ قانون جدید سازمان استاندارد با دیدگاه جدید با عنوان تقویت و توصیه نظام استانداردسازی تصویب شد که در سطح کشور باید اجرایی شود.

  آوای شمال/ سودابه یحیی‌زاده معاون سازمان ملی استاندارد بعدازظهر امروز  همایش روز جهانی استاندارد در دانشگاه علوم کشاورزی مرکز مازندران اظهار کرد: در هفته جهانی استاندارد با توجه به بحث‌های مهم روز و پیشامدهای ناشی از عدم توجه به استاندارد باید به باور مدنظر قرار دادن استاندارد سازی برسیم.

  *اهمیت نقش استاندارد دغدغه‌ای جهانیست

  وی افزود: فرصت‌هایی که از نوآوری‌های جدید در دنیا داریم باید نظام‌مند شود، نرم‌افزار چون شهر هوشمند، حمل و نقل هوشمند دغدغه‌هایی جهانی است که باید به آن توجه کرد اینجاست که استاندارد نقش خودش را بیان می‌کند و باید بکارگیری شود.

  *تقویت و توصیه نظام استانداردسازی قانون است

  یحیی‌زاده تصریح کرد: همه ما در هر مسؤولیت برای پیاده‌سازی نظام استانداردسازی باید از خودمان شروع کنیم، توجه به قانون اولین نکته است، در سال ۹۶ قانون جدید سازمان استاندارد با دیدگاه جدید با عنوان تقویت و توصیه نظام استانداردسازی تصویب شد که در سطح کشور باید اجرایی شود.

  این مسؤول اظهار کرد: مهم‌ترین اثری که قانون دارد این است که استانداردها در مقررات اجرایی نفوذ پیدا می‌کنند،
  امروز در سازمان‌ها اهرم قانون طبق مدلی که در دنیا وجود دارد ورود پیدا کرده است که در کشور ما هم در حال انجام است.

  *لزوم توجه به زیرساخت‌های استاندارد در سطح بین‌الملل 

  وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نسخه استانداردسازی در بحث ابنیه تاریخی و سفره خانه‌ها در حال تدوین است،
  در این زمینه به محصول محوری پرداخته می‌شود، گزینه بعدی توجه به زیرساخت‌ها است و مبدأ این کار در سطح بین‌الملل است.

  *ایران رتبه ۲۱ استاندارد در بین ۱۶۳ کشور را دارد

  یحیی‌زاده یادآور شد: طی ۶ سال گذشته ده رتبه در بخش استاندارد  iso کسب کردیم و در بین ۱۶۳ کشور رتبه ۲۱ را به‌دست آوردیم و عضو فنی iso هستیم، در کشور ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد تهیه شده این یعنی از نظر کمیتی کافی هستیم و باید به محتوا بپردازیم.

  *مدنظر قرار دادن ۱۰۰ استاندارد اجباری در سال جاری

  معاون سازمان استاندارد اضافه کرد: در مسیر توجه به محتواسازی، مبنا را تجدیدنظر استانداردها گذاشتیم تا جایی که امسال ۱۰۰ استاندارد اجباری را مدنظر قرار دادیم، از اقدامات دیگر بحث آموزش درون و برون‌سازمانی است.

  *گنجاندن استاندارد در آموزش و پرورش

  وی بیان کرد: در بخش آموزش؛ در کتب درسی مدارس اطلاعاتی را اضافه کردیم، دو واحد دانشگاهی هم داریم، کتاب مبانی استانداردسازی به عنوان دوره‌های اجباری آموزشی برای معلمان در نظر گرفته شده، طبق تفاهم‌نامه بین‌المللی به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای ترویج ضوابط استاندارد که قابلیت تفسیر و ترویج داشته باشند در حال انجام است.

  *لزوم تعامل و مشارکت همه با هم

  یحیی‌زاده گفت: در بحث محصولات خانگی مکلف به نظارت هستیم، بر این اساس آموزش‌هایی شروع شده در ادامه برنامه‌هایی داریم، گزینه بعدی بحث تعامل و مشارکت است ما اگر بنویسیم شما استفاده نکنید از قطار سریع السیر پیشرفت عقب می‌فتیم باید باهم همراه باشیم.

  *لزوم توجه به امنیت غذایی/ حذف تقلب

  این مسؤول اظهار کرد: برای زندگی امن‌تر سالم تر و بهتر باید به امنیت غذایی توجه کنیم که در این زمینه از تقلب رنج می‌بریم، باید نظارت باید داشته باشیم تا هر گروه تولیدی خودش علاقه‌مند به پیاده‌سازی شود، بحث اصالت‌سازی هم در این زمینه باید مدنظر قرار دهیم.

  *اهمیت بحث یکپارچگی غذا

  وی با بیان اینکه به تازگی دریافتیم که به بحث یکپارچگی غذا باید توجه شود، گفت: برای این کار نیازمند همکاری مسؤولان غذا ازمزرعه تا دهان هستیم، باور نیاز به استاندارد به عنوان یک قانون باید نهادینه شود و تک تک ما پایبند به این اصول باشیم.

  یحیی‌زاده با اشاره به وقوع بلاهای طبیعی چون سیل و زلزله اظهار کرد: در این صورت اولین رخداد قطع برق است که روی همه چیز تاثیر می‌گذارد اگر استانداردهایی که در این خصوص نوشته شده به جوانان دانشگاهی انتقال دهیم تا رعایت شود، آماده وقوع هر اتفاقی خواهیم بود که این مهم در صورت تعامل استانی و مسؤولان با ما امکان‌پذیر است.

  معاون امور هماهنگی استانداری مازندران گفت: کالاهایی که نشان استاندارد دارند کیفیت بالاتری دارند، توجه به این موضوع که چه اقداماتی انجام دهیم تا همه محصولات استاندارد شده و متمایز شوند در مقابل محصولات خارجی مقاوم باشند، ضروری است.

  مهدی رازجویان افزود: کالاهایی که نشان استاندارد دارند کیفیت بالاتری دارند، توجه به این موضوع که چه اقداماتی انجام دهیم تا همه محصولات استاندارد شده و متمایز شوند در مقابل محصولات خارجی مقاوم باشند، ضروری است.

  وی یادآور شد: در بازارهای ما در گذشته محصولات خارجی جایگاه بالاتری داشتند بدون توجه به اینکه ساخت کدام کشور هستند قیمت های بالاتری هم داشتند، خوشبختانه در حال حاضر محصولات داخلی با کیفیت بالا از نشان استاندارد برخوردار هستند.

  معاون عمرانی استاندار مازندران تصریح کرد: استاندارد حداقل‌های تولید محصول را برآورد کرده و نشان نصب می‌کند، در طی فرآیندی که این محصول به حیاتش ادامه می‌دهد نظارت صورت بگیرد تا تولیدکننده و مصرف‌کننده هردو از برچسب استاندارد نفع ببرند.

  وی اضافه کرد: استاندارد یعنی اینکه تولیدکننده بداند که با چه ضوابطی و بر چه اساسی تولید کنند، در این برهه که اقتصاد مقاومتی سالیان متوالی توسط رهبر تکرار می‌شود توجه به تولید داخلی مهم است.

  رازجویان گفت: تولیدات داخلی باید نشان استاندارد را به همراه داشته باشند و در بازارهای جهانی رقابت کنند، همچنین افزایش ارز و محدود شدن واردات موجب شد تا به تولیدات خودمان توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا از نشان استاندارد بهره بگیریم.

  معاون امور هماهنگی استانداری مازندران بیان کرد: باید بدانیم نقش استاندارد در تولیدات و اقتصاد مقاومتی ما کجاست، تا بتوانیم تولیدات را به مرحله‌ای برسانیم که مازاد را صادر کنیم.

  وی در پایان اظهار کرد: وقتی نشان استاندارد روی محصولی باشد کالا در فروش بیمه می‌شود، در پی آن تولیدکننده می‌تواند برنامه‌ریزی کرده و کارگاه و تولیدی را بیمه کنند.

  برچسب ها :

  نظرات