آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ , Monday 14 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10721
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اسفند, ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ادعای یک نماینده مجلس لبنان درباره ایران

  آوای شمال/ عضو فراکسیون الکتائب مجلس لبنان مدعی شد سیاست های ایران، منطقه را به سوی نظامی شدن سوق می دهد. به گزارش واحد مرکزی خبر، روزنامه عکاظ چاپ ریاض در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی از به قلم محمود عیتانی نوشت، فادی الهبر، نماینده عضو فراکسیون الکتائب مجلس لبنان در گفتگو با این روزنامه […]

  آوای شمال/ عضو فراکسیون الکتائب مجلس لبنان مدعی شد سیاست های ایران، منطقه را به سوی نظامی شدن سوق می دهد.

  به گزارش واحد مرکزی خبر، روزنامه عکاظ چاپ ریاض در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی از به قلم محمود عیتانی نوشت، فادی الهبر، نماینده عضو فراکسیون الکتائب مجلس لبنان در گفتگو با این روزنامه تاکید کرد سیاست های ایران منطقه را به سوی نظامی شدن سوق می دهد و حزب الله نه تنها انتخاب رئیس جمهور، بلکه کل زندگی سیاسی و ملی را در لبنان به بن بست کشانیده است.

  الهبر گفت: «نیروهای و گروه های مختلف سیاسی از طرح امنیتی ارتش حمایت می کنند و امیدواریم این طرح در همه مناطق لبنان پیاده شود.»

  وی در ارزیابی این طرح گفت: طرح امنیتی از اولویت های اصلی در لبنان در عرصه اجرایی است و از جمله نکات مثبت سیاسی و ملی در لبنان اکنون آن است که همه احزاب و گروهها از نیروهای امنیتی و طرح امنیتی ارتش حمایت می کنند زیرا یک خطر همیشگی علیه کل منطقه در قالب گروههای تروریستی وجود دارد و یک خطر راهبردی علیه لبنان مطرح است که دست کمی از تروریسم ندارد و آن جلوگیری از تحقق دموکراسی و رفتارهای دموکراتیک است که ایران ستون فقرات این وضع به شمار می رود تا جایی که به علت طرح و برنامه های ایران که از سال ۱۹۸۰ آنها را به اجراء درآورده، منطقه ما به سوی نظامی شدن پیش رفته است. طرح های ایران در سوریه و لبنان پیش رفت و پس از آنها نوبت به عراق رسید.

  وی در پاسخ به این سئوال که آیا آنچه بهار عربی نامیده شد روی مواضع ایران تاثیر داشته است؟ گفت: راهبرد نظامی ـ امنیتی ایران پیش از آن در سطح منطقه شکل گرفته بود و این کشور یکه تازی می کرد. زمانی که بهار عربی رخ داد ایران نیمی از عراق، نیمی از سوریه و بیش از نصف ملت لبنان را از دست داد، اما این کشور همچنان رژیم عراق را حفظ کرد و در سوریه نیز از رژیم آن حمایت می کند در لبنان هم حزب الله را که کنترل اوضاع را در سطح سیاسی و امنیتی در دست دارد، تقویت می کند.

  اکنون پس از مداخله ترکیه و اتحادیه اروپا و مداخلات ائتلاف بین المللی، لبنان به پایین ترین حد از بی طرفی رسیده است و همه طرف ها در این کشور از طرح امنیتی حمایت می کنند و امیدوارم این طرح امینتی در منطقه البقاع هم به اجراء در بیاید همان طور که در جنوب خط آبی پیاده شده است و این منطقه با توجه به استقرار نیروهای امنیتی تا حد زیادی از امنیت برخوردار شده است.

  این نماینده مجلس لبنان در پاسخ به سئوالی درباره انتقادات زیادی که از این طرح امنیتی به خاطر در برنگرفتن مناطق تحت کنترل حزب الله در جنوب لبنان و حومه جنوب بیروت، به عمل می آید ، گفت: این مسئله ای است که همیشه مطرح بوده و هست. حزب الله پس از سال ۱۹۹۰ با توجه به حمایت های ارتش سوریه و ایران، نوعی سلطه و برتری در فضای سیاسی لبنان پیدا کرده است و همواره بر سر راه انتخاب رئیس جمهور مانع تراشی می کند و نوعی مصونیت داخلی برای خود و حضور نظامی خود در مناطق تحت سلطه اش چه در جنوب و چه در ضاحیه بیروت ایجاد و حفظ کرده است. این یک وضعیت متناقض و پارادوکس بی سابقه در تاریخ کشورها است که گروهی مانند حزب الله به مثابه دولت در دولت عمل می کند و برای خودش ارتشی مذهبی شیعی تشکیل داده است و به رغم وجود ارتش ملی و نهادهای دولتی در لبنان، زندگی سیاسی و ملی را در این کشور به تعطیلی کشانیده است.

  فادی الهبر درپاسخ به سئوالی در این خصوص که گفته می شود گفتگوها میان حزب الله و جریان السمتقبل، تنها محدود به گرفتن چند تصویر و پخش آن در رسانه ها است (و گفتگوهایی جدی و محتوایی نیست) گفت: این خوب است که این گفتگوها سرآغاز تلاش برای دستیابی به نتیجه باشد. ما فعلا در آغاز راه هستیم. کار واقعی آن است که این گروه خلع سلاح شود نه فقط گفتگوهایی صورت بگیرد و چند تا عکس یادگاری گرفته شود. البته این گفتگوها در آغاز راه خود قرار دارد و امیدواریم با جمع آوری سلاح ها از همه مناطق لبنان به ویژه ضاحیه جنوب بیروت، حزب الله، طرابلس و همه ملت لبنان تکمیل شود و سلاح تنها در اختیار دولت و ارتش لبنان باشد. 

  برچسب ها :

  نظرات