آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ , Friday 29 May 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 107051
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ مهر, ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  توصیه‌های فنی برای مدیریت کنترل آفات کلزا/ از چه سمومی استفاده کنیم؟

  مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم مدیریت کنترل آفات اول فصل در مزارع کلزا تاکید کرد.

  آوای شمال/ عبدالرحمن زاغی با اشاره به اهمیت پیشگیری و کنترل آفات اول فصل در مزارع کلزا، درباره مراقبت دانه‌های روغنی، گفت: حلزون و راب یا لیسک‌ها از آفات مهم و قابل توجه در هنگام سبز شدن کلزا است که با تغذیه از برگ‌های لپه‌ای و برگ‌های اولیه عمدتاً از حاشیه مزارع شروع به خسارت می‌کند که در صورت مشاهده اولین علائم خسارت می‌توان از طعمه مسموم متالدهید به میزان ۵ تا ۶ کیلوگرم یا طعمه مسموم فریکول به میزان  ۵ گرم در مترمربع در حاشیه مزارع استفاده کرد.

  مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: در برخی از سال‌ها که هوا نسبتاً گرم و خشک باشد، جمعیت لاروهای برگخوار در اوایل پاییز در مزارع کلزا و برخی از سبزیجات برگی افزایش می یابد که در صورت عدم مدیریت، خسارت قابل توجه وارد می‌کند.

  زاغی گفت: ضمن حذف علف های هرز حاشیه مزارع در صورت مشاهده اولین علائم خسارت لاروهای سنین پایین آفت مبارزه شیمیایی با استفاده از سموم توصیه شده از جمله آوانت به میزان ۳۰۰ سی سی یا فوزالن ۳۵%EC و یا دورسبان به میزان دو لیتر در هکتار مورد تاکید است.

  وی با بیان اینکه حشرات کامل کک‌ها سوسک‌های جهنده به رنگ سیاه براق، قهوه‌ای یا آبی تیره هستند که از پارانشیم برگ‌های اولیه کلزا تغذیه کرده و برگ‌ها به صورت توری و سوراخ سوراخ دیده می‌شود، افزود: برای پیشگیری از این خسارت ، ضدعفونی بذور کلزا قبل از کاشت با حشره کش گاچو به میزان ۱۴ گرم یا حشره‌کش کروزر به میزان ۱۰ سی سی برای هر کیلو بذر توصیه و تاکید می‌شود.

  زاغی تصریح کرد: در صورت عدم ضدعفونی بذور پس از سبز شدن کلزا در صورت بالا بودن جمعیت و مشاهده خسارت، مبارزه شیمیایی با کک‌ها در حاشیه مزارع با حشره کش کنفیدور به میزان ۴۰۰ سی سی یا حشره کش مالاتیون به میزان یک لیتر در هکتار توصیه می‌شود.

  وی  رعایت تمامی توصیه‌های فنی برای کشت کلزا که از سوی مدیریت‌های ذیربط و محققین از جمله بسترسازی مناسب، استفاده از ردیف کارها برای رعایت میزان بذر مصرفی و کشت یکنواخت، تغذیه مناسب، رعایت زمان کاشت مناسب بذر و مشاوره و هماهنگی با کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاهپزشکی به منظور دریافت اطلاعات لازم برای مدیریت عوامل خسارت را ضروری دانست.

  برچسب ها :

  نظرات