آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ , Saturday 6 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 107020
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اقتصادی
 •   

  یارانه به صنعت مرغداری نمی‌رسد/بالا رفتن ولع واردات

  رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه یارانه‌هایی که دولت به صنعت مرغداری ارائه می‌کند به این صنعت نمی‌رسد، گفت: دولت باید تکلیف خود را در این بخش مشخص کند، بارها گفتیم این یارانه و این حمایت به تولید کننده نمی‌رسد.

  آوای شمال/ چرخه کامل تولید گوشت مرغ در مازندران وجود دارد که نمونه آن در خاورمیانه نیست و جز هفت کشوری هستیم که به واسطه مازندران چرخه کامل مرغ اجداد را داریم، امروز دولت ارز می‌دهد تا مرغ اجداد وارد کند اما از لاین بابلکنار مازندران که در سطح کشور نمونه است و چرخه کامل تولید مرغ را دارد حمایت نمی‌کند و لاین مرغ اجداد بابلکنار در گوشه‌ای از صنعت تولید مازندران خاک می‌خورد.

   دولت به اندازه نفس کشیدن این صنعت کمک می‌کند

  امروز باید به فکر بهبود ارتقای کیفیت لاین بابلکنار باشیم تا ارز هدر نرود اما واردات از خارج از کشور را به حمایت از توان داخلی ترجیح می‌دهند، امروز لاین بابلکنار به چرخه تولید گوشت مرغ استان وصل نیست و دولت به اندازه نفس کشیدن این صنعت کمک می‌کند.

  اوایل پاییز، فصل جوجه‌ریزی و پیش‌بینی تامین مرغ مورد نیاز بازار در صنعت مرغداری است، بحث افزایش قیمت گوشت مرغ که نیاز ضروری و از اقلام مورد احتیاج خانواده‌های طبقه متوسط جامعه است در یک سال اخیر، قیمت گوشت مرغ را در صدر اخبار رسانه‌های گروهی قرار داده است.

  بنا بر اعلام جهاد کشاورزی مازندران سهم این استان از تولید گوشت مرغ در کشور، سهم مهم و قابل توجهی است، این استان با دارا بودن ۴۲ واحد جوجه‌کشی با ظرفیت بیش از یک‌میلیارد قطعه در سال، رتبه اول  تولید جوجه کشور را در اختیار دارد.

  همچنین استان مازندران دارای ۲۱۱ واحد مرغ مادرگوشتی بوده که ظرفیت این واحدها بیش از ۶٫۳ میلیون قطعه است.

  در ۶ ماهه نخست امسال ۱۷۹ میلیون قطعه جوجه یک‌روزه در استان مازندران تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشت همچنین حدود ۶۷ میلیون قطعه از این تعداد جوجه در واحدهای مرغداری گوشتی در استان توزیع شده است.

  بنا بر گزارش این سازمان،  در ۶ ماهه نخست امسال ۱۷۹ میلیون قطعه جوجه یک‌روزه در استان مازندران تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشت همچنین حدود ۶۷ میلیون قطعه از این تعداد جوجه در واحدهای مرغداری گوشتی در استان توزیع شده است.

  با این حال در تضاد بودن و ناهمخوانی سیاست‌های دولتی با منافع و سیاست‌های بخش خصوصی موجب افزایش روز افزون قیمت مرغ در بازار می‌شود.

  تولیدکنندگان معتقدند آنچه دولت به عنوان حمایت از بخش تولیدی ارائه می‌کند آمار واقعی نیست یا اگر باشد به دست تولید کننده نمی‌رسد و این بخش در چالش با افزایش سرسام آور هزینه‌ها، ناچار به افزایش قیمت است، دولت سیاست‌های حمایتی خود را کافی می‌داند اما بازهم بازار بر وفق مراد مصرف کننده نیست.

  یارانه تولید مرغ چه می‌شود؟

  امیر میران آملی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران و نائب کمیسیون کشاورزی اتاق ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با اشاره به اینکه دولت‌ها در همه کشورها به وظایف خود در حوزه تولید عمل می‌کنند و بخش مهمی از آن را به بخش خصوصی واگذار کرده و دخالتی در امور نمی‌کنند، می‌گوید: نظارت دولت در این کشورها اهرمی است برای نظارت بر کیفیت و سلامت تولید اما در حوزه تولید و بازار دخالتی ندارند. در بازارهای روز دنیا، مرغدار به قیمت بازار کاری ندارد و نوسانات بازار ربطی به مرغدار نداشته و وی تنها دغدغه تولید و کیفیت را دارد.

  وی می‌افزاید: در یک چرخه مناسب، دولت به زنجیره‌ها بها می‌دهد، در شکل‌گیری زنجیره‌ها  نقش دارد اما در نهایت تنها به عنوان ناظر و مشاور در کنار تولید حضور دارد، به عنوان مثال امروز براساس جمعیت اعلامی مرکز آمار ایران به راحتی سرانه مصرف گوشت در کشور قابل برآورد است.

  سرانه مصرف گوشت در ایران، یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تن با تغییرات ۱۰ درصدی است و محاسبه تولید خطی گوشتی و مادر اجداد کار سختی نیست.

    با ۸۵۰ هزار مرغ مادر و ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در ماه کمک کند تا مصرف گوشت مورد نیاز کشور تامین شود؛ اما چون اقتصاد کشور دستوری است و اعلام می‌کند که ۱۲۵ میلیون قطعه باید جوجه‌ریزی صورت گیرد؛ بازار دچار مشکل می‌شود.

  سرانه مصرف گوشت در ایران، یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تن با تغییرات ۱۰ درصدی است و محاسبه تولید خطی گوشتی و مادر اجداد کار سختی نیست.

  بارها گفتیم دولت چگونه اعلام می‌کند که باید ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داشته باشیم در حالی که سرانه مصرف و تعداد جمعیت نیز افزایش نیافته است. این میزان جوجه‌ریزی میزان عرضه و تقاضای بازار را بر هم می‌زند.

  تلاش برای تنظیم بازار به ضرر تولید!

  میران در پاسخ به این سوال که دولت با افزایش عرضه تلاش می‌کند قیمت را در بازار کاهش دهد می‌گوید: دقیقا دولت با افزایش عرضه قیمت را کاهش می‌دهد و چون تقاضا ثابت است قیمت می‌شکند، اما این امر به ضرر تولید است.

  طی دو و سه سال گذشته به همین منوال جلوی صادرات را  به صورت چکشی گرفتند در حالی که ۶ ماه دوندگی کردیم که توان صادراتی در تولیدات گوشت مرغ کشور وجود دارد و کشورهای اطراف ایران به راحتی دو میلیون تن مرغ وارد می‌کنند و ایران که همجوار این کشورهاست تنها ۷۰ هزار تن صادرات به کشورهای همسایه دارد.

  رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران ادامه می‌دهد: با این شرایط اجازه صادرات گرفتیم اما در مقطعی مانند شب عید و ماه محرم که مصرف گوشت مرغ افزایش می‌یابد، به یک باره با امضای یک مدیرکل تمام برنامه‌ها بهم می‌ریزد، این تصمیم‌های شبانه و یهویی تولید را دچار مشکل می‌کند، اقتصاد و تولید برنامه‌ریزی می‌خواهد تا بتواند با ثبات باشد.

   یارانه‌های دولت به صنعت مرغداری ارائه می‌کند به این صنعت نمی‌رسد

  وی درباره میزان حمایت‌های دولت از تولید داخلی گوشت مرغ می‌گوید: امروز یارانه‌هایی که دولت به صنعت مرغداری ارائه می‌کند به این صنعت نمی‌رسد؛ اما دولت باید تکلیف خود را در این بخش مشخص کند؛ حرفی نداریم که دولت به مصرف کننده یارانه بدهد و تولید را آزاد بگذارد یا اینکه به صنعت مستقیما یارانه ارائه دهد اما امروز دولت به نهاده ها ارز می‌دهد به شرطی که قیمت مرغ هر کیلویی آنچه دولت می‌گوید باشد؛ اما بارها گفتیم این یارانه و این حمایت به تولید کننده نمی‌رسد.

  امیر میران‌آملی ادامه می‌دهد: امروز با دقت در واردات گمرک به خوبی مشخص است که چه افرادی ذرت وارد می‌کنند با ارز دولتی اما این ذرت در بازار آزاد فروخته می‌شود، تولید کننده بازهم از بازار آزاد خرید می‌کند چون هر تولیدکننده توان وارد کردن با ارز دولتی را ندارد.

  در کنار اینکه دولت به هزینه‌های جنبی دیگر تولید مانند حقوق و دستمزد، بیمه و مالیات و مسائلی از این دست توجه نکرده است، اینکه در یک سال ۴۰ درصد افزایش حقوق و دستمزد صورت می گیرد هزینه سنگینی بر دوش تولیدکننده است اما دولت این را محاسبه نمی‌کند.

  وی معتقد است یارانه مستقیم در حلقه‌های اطراف دولت گم می شود و چون حلقه‌های توزیع مشکل دارد، تولید کننده در نوسان بازار ضرر می کند.

  واردات به جای حمایت

  نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به اینکه مازندران رتبه خوبی در تولید گوشت مرغ در کشور دارد و در کیفیت و کمیت مثال زدنی است؛ می‌گوید: مازندران تامین کننده بیشترین درصد گوشت مرغ مورد نیاز استان تهران است و لاشه تولیدی این استان مثال زدنی است.

  مازندران رتبه خوبی در تولید گوشت مرغ در کشور دارد و در کیفیت و کمیت مثال‌زدنی است؛ می‌گوید: مازندران تامین کننده بیشترین درصد گوشت مرغ مورد نیاز استان تهران است و لاشه تولیدی این استان مثال‌زدنی است.

  وی می‌گوید: اخیرا این بخش نیز دچار ضررهای بسیاری شده است  مثلا در افزایش کرایه‌های حمل و نقل قیمت تمام شده مرغ در مازندران را افزایش داده و این امر سبب شده که نتواند خود را با رقبای دیگر هماهنگ کند.

  میران با اشاره به اینکه امروز چرخه کامل تولید گوشت مرغ در مازندران وجود دارد که نمونه آن در خاورمیانه نیست و جز هفت کشوری هستیم که به واسطه مازندران چرخه کامل مرغ اجداد را داریم، می‌افزاید:  امروز دولت ارز می‌دهد تا مرغ اجداد وارد کند اما از لاین بابل کنار مازندران که در سطح کشور نمونه است و چرخه کامل تولید مرغ را دارد حمایت نمی‌کند و لاین مرغ اجداد بابلکنار در گوشه ای از صنعت تولید مازندران خاک می‌خورد.

  وی تاکید می‌کند: امروز باید به فکر بهبود ارتقای کیفیت لاین بابلکنار باشیم تا ارز هدر نرود اما واردات از خارج از کشور را به حمایت از توان داخلی ترجیح می‌دهند.

  امروز لاین بابلکنار به چرخه تولید گوشت مرغ استان وصل نیست و دولت به اندازه نفس کشیدن کمک می‌کند به این صنعت.

  میران تصریح می‌کند: امروز تامین مرغ کشور با استفاده از نژاد داخلی می‌تواند صورت گیرد، هفته‌های گذشته دولت اعلام کرد برای تنظیم بازار مرغ ۷۰ هزار تن مرغ اجداد وارد می‌کند در حالی که می‌توانست این حمایت را از سایت بابلکنار داشته باشد تا بتوانیم با نژاد داخلی مرغ به بازار عرضه کنیم.

  وی در پایان یادآور می‌شود: امروز ولع واردات در کشور بسیار زیاد است و دولت عدم مدیریت در تنظیم بازار گوشت را با اهرم واردات جبران می‌کند.

  برچسب ها :

  نظرات