آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 20 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 10699
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اسفند, ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  کاخ سفید «توافق ۱۰ ساله هسته‌ای» با ایران را تکذیب کرد

  آوای شمال/ کاخ سفید با رد آنچه در روزهای گذشته درباره «حصول توافقی ۱۰ ساله» با ایران منتشر شده٬ اعلام کرده که آمریکا از توافقی که اعتبارش محدود به یک دهه باشد حمایت نکرده و ادعاهای پیرامون این توافق٬ دقیق نیست. به گزارش دویچه وله، در پی انتشار چندین گزارش در رسانه‌های جهانی پیرامون دست‌یابی […]

  آوای شمال/ کاخ سفید با رد آنچه در روزهای گذشته درباره «حصول توافقی ۱۰ ساله» با ایران منتشر شده٬ اعلام کرده که آمریکا از توافقی که اعتبارش محدود به یک دهه باشد حمایت نکرده و ادعاهای پیرامون این توافق٬ دقیق نیست.

  به گزارش دویچه وله، در پی انتشار چندین گزارش در رسانه‌های جهانی پیرامون دست‌یابی به توافقی ۱۰ ساله برای حل‌وفصل بحران هسته‌ای ایران٬ کاخ سفید روز سه‌شنبه (۵ اسفند٬ ۲۴ فوریه) صحت این گزارش‌ها را رد کرد و گفت آمریکا توافقی را که فقط برای ۱۰ سال آینده اعتبار داشته باشد، نمی‌پذیرد. منتقدان می‌گویند ۱۰ سال چارچوب زمانی مطلوبی برای پایان دادن به این بحران ۱۰ ساله نیست.

  کاخ سفید «توافق ۱۰ ساله هسته‌ای» با ایران را تکذیب کرد


  به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ جاش ارنست٬ سخنگوی کاخ سفید در این‌باره گفت: «این ادعا از سوی برخی افراد مطرح شده که ما از توافقی حمایت کرده‌ایم که تنها ۱۰ سال اعتبار خواهد داشت٬ اما این ادعاها دقیق نیست.» او افزود: «هدف از این مذاکرات نه فقط حصول توافق با طرف ایرانی٬ که دست‌یابی به توافقی است که بتوانیم پیش‌برد و پیاده‌سازی آن را به‌صورت پیوسته و بی‌وقفه بررسی و ارزیابی کنیم.»

  روز گذشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال و خبرگزاری آسوشیتدپرس در پایان دور دیگری از گفت‌وگوها میان ایران و شش قدرت جهانی در ژنو٬ از توافقی خبر داده بودند که بر اساس آن طی ۱۰ سال آینده ایران از ظرفیت غنی‌سازی خود می‌کاهد و اگر در پنج سال نخست به تعهدات خود پای‌بند بماند٬ محدودیت‌ها به تدریج رفع خواهند شد و ایران این امکان را خواهد داشت که برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد.

  آسوشیتدپرس همچنین به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به هیات‌های مذاکره‌کننده، گزارش داده بود که آمریکا در ابتدا خواستار اعمال محدودیت ۲۰ ساله برای برنامه هسته‌ای ایران بود و ایران روی محدودیتی کمتر از ۱۰ سال پافشاری داشت و حالا ممکن است روی یک حد وسط توافق شود.

  چشم‌انداز روشن مذاکرات؛ توافق در افق

  فدریکا موگرینی٬ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا٬ روز سه‌شنبه گفت که توافق با ایران «در مشت ما است» واز همه طرف‌های درگیر خواست که با نشان دادن اراده سیاسی خود در دور بعدی گفت‌وگوها «فرصت را از دست ندهند چون توافقی خوب در دسترس است و اگر همکاری‌ها به همین شکل ادامه یابد می‌توان به آن دست یافت.»

  او با اشاره به تنش‌های سیاسی در کنگره آمریکا٬ انتخابات اسرائیل٬ پیچیدگی‌های سپر سیاست در ایران و رقابت شیعه و سنی در خاورمیانه٬ گفت همه این چالش‌های سیاسی در حوزه سیاست داخلی کشورهای درگیر باید با احتیاط و دقت حل‌وفصل شوند تا زمینه دست‌یابی به توافق نهایی فراهم شود؛ توافقی که دست‌یابی به آن به اعتقاد او «به نفع همه طرف‌های درگیر است.»

  اگرچه هنوز هیچ خبر دقیقی درباره گفت‌وگوهای محرمانه و دوجانبه ایران و آمریکا در ژنو منتشر نشده٬ اما ارزیابی طرفین از گفت‌وگوها مثبت است و به گفته وزیران خارجه ایران و آمریکا٬ توافق بر سر کلیات حاصل شده و در دور آینده تلاش برای توافق بر سر جزئیات آغاز خواهد شد.

  دعوت کری از منتقدان توافق به صبر و خویشتن‌داری

  جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا که روز سه‌شنبه به واشنگتن بازگشت٬ در نشستی در کنگره از روند پیشرفت مذاکرات با ایران دفاع کرده و گفته گرچه هنوز توافق روشنی حاصل نشده٬ اما آمریکا به زودی خواهد دانست که ایران اراده و تمایل لازم برای دست‌یابی به توافق نهایی را دارد یا نه.

  اسرائیل که از مخالفان سرسخت دست‌یابی به هرگونه توافقی میان ایران و قدرت‌های جهانی است٬ در کنار برخی منتقدان در سیاست داخلی آمریکا٬ می‌گوید توافقی که اعتبارش محدود به یک دهه باشد٬ حتی اگر به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که با اجرای آن ایران دست‌کم فاصله‌ای یک ساله با تولید بمب هسته‌ای داشته باشد٬ راه را برای مسلح شدن جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای هموار خواهد کرد.

  کاخ سفید «توافق ۱۰ ساله هسته‌ای» با ایران را تکذیب کردجان کری در کنگره از روند پیشرفت مذاکرات با ایران دفاع کرده

  بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر اسرائیل٬ در آخرین اظهار نظر خود هرگونه توافقی با ایران را «توافق بد» خوانده و گفت هر کاری که بتواند برای ممانعت از تحقق آن انجام خواهد داد.

  به گزارش رویترز٬ جان کری در پاسخ به منتقدان و در راس آنها بنیامین نتانیاهو٬ نخست‌وزیر اسرائیل٬ گفت کسانی که توافق قریب‌الوقوع با ایران را به باد انتقاد می‌گیرند «نمی‌دانند از چه حرف می‌زنند.» او در نشست با نمایندگان کنگره٬ همچنین گفت: «هنوز توافقی حاصل نشده و توصیه من به منتقدان این است که صبر پیشه کنند و ببینند از دل مذاکرات ما چه چیزی درخواهد آمد.»

  دور بعدی گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی هفته آینده و باز هم در ژنو و این بار در حاشیه اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار خواهد شد. بر اساس ضرب‌الاجل از پیش تعیین‌شده٬ طرفین تا پایان مارس برای توافق بر سر کلیات٬ و تا پایان ژوئن برای حصول توافق جامع و پایدار نهایی فرصت دارند. 

  برچسب ها :

  نظرات