آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ , Sunday 7 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 106730
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  امارات یک کشتی نظامی حامل سلاح و سرباز به جنوب یمن فرستاد

  امارات در اقدامی مغایر با تصمیم اعلامی خود مبنی بر عقب‌نشینی از یمن و گواهی بر ادامه اشغالگری آن در جنوب این کشور، یک کشتی نظامی جدید حامل سلاح و مهمات به جزیره سقطری یمن فرستاد.

  امارات یک کشتی نظامی حامل سلاح و سرباز به جنوب یمن فرستاد

  آوای شمال/ وبگاه یمنی متابعات خبر داد، یک کشتی نظامی متعلق به امارات عربی متحده روز دوشنبه بندر نفت خیز «عدن» در جنوب یمن را ترک کرد و عازم جزیره «سقطری» یمن شد.

  این منابع تاکید کردند: کشتی اماراتی که به سمت سقطری حرکت کرده، علاوه بر مهمات و سرباز دارای تجهیزات نظامی سنگین و متوسط است و در چارچوب بخشی از طرح امارات برای اشغال کامل جزیره سقطری است و دیگر برای اینکه امارات از برخی از سقطرایی‌هایی که به آنها تابعیت اماراتی داده برای ایجاد آشوب و اغتشاش و خشونت علیه مقامات محلی وابسته به دولت منصور هادی استفاده کند که تحت رهبری «رمزی محروس»، استاندار این استان یمن هستند.

  منابع یمنی روز یکشنبه هم خبر دادند نیروهای سودانی پایگاه هوایی العند را ترک کرده و به بندر الزیت درعدن رسیدند تا از آنجا به سمت مقصد نامعلومی روند.

  استان سقطری طی ماه‌های گذشته شاهد ناآرامی‌های متعددی بوده است و یک بار نیروهای تحت امر خلفان المزروعی، نماینده امارات در سقطری با حمله به مقرهای امنیتی در این جزیره قصد کودتا علیه دولت منصور هادی در آنجا را داشتند، اما این تلاش آنها نافرجام ماند.

  دولت مستعفی یمن که در حمایت عربستان سعودی است بارها تاکید کرده که «اماراتی‌ها از سقطرا چه می‌خواهند در حالی که در آنجا نه حوثی‌ها و نه القاعده، داعش یا دیگر عناصر خرابکار حضور ندارند.

  در شرایطی که عربستان با شکست در جنگ علیه یمن و تحمل ضربات یمنی در عمق خاک خود مجبور به مذاکره با دولت صنعا می‌بیند امارات از بیم اینکه عربستان بدون هماهنگی با آن به توافقی با انصارالله دست یابد با تشدید جبهه‌های الحدیده، تعز و حالا سقطری قصد دارد دیگران را مجبور کند آن را در مذاکرات شریک کنند.

  سقطری جزیره‌ای در  دهانه خلیج عدن و در آب‌های جنوبی این کشور با جاذبه‌های طبیعی فراوان است که اکنون تحت اشغال کامل امارات قرار دارد. اواخر سال ۲۰۱۵ امارات کار سلطه بر مجمع‌الجزایر سقطرا را آغاز کرد. بعد از دو توفان «چابالا» و «میگ» که زیرساخت‌ها در جزیره را تخریب کرد، امارات تحت پوشش اقدامات خیرخواهانه وارد جزیره شد و با استفاده از ضعف دولت مرکزی در یمن، سلطه خود را بر آن محکم کرد.

  از دیرباز  اماراتی‌ها چشم طمع به سقطری دوخته‌اند. قبل از تشکیل جمهوری یمن، سفرهایی از سقطری به امارات و عمان و بالعکس برای غواصی و کشف مروارید انجام می‌شده است. برخی از این مردم محلی در سقطری مانده‌اند و برخی از مردم سقطرا و جنوب یمن به امارات رفته و مقیم شده‌اند. هم‌اکنون تعداد مردم سقطری که در امارات مقیم شده‌اند، حدود ۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که در امارت عجمان ساکنند.

  برچسب ها :

  نظرات