آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 3 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 106729
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  «بمب‌های آلوده» تهدیدی بالقوه در آسیای مرکزی

  تولید بمب اتم زیرساخت‌های علمی توسعه یافته‌ای را تقاضا می‌کند در حالی که برای تولید بمب آلوده ابزارهای معمولی کافی می‌باشد.

  «بمب‌های آلوده» تهدیدی بالقوه در آسیای مرکزی

  آوای شمال/ در بیشکک به نقل از «پلیت-آسیا»، آسیای مرکزی دارای مرزهای مشترک با روسیه، چین، ایران، افغانستان و پاکستان است. این مناطق دارای ذخایر هسته‌ای فراوان است.

  مواد هسته‌ای و رادیواکتیو در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت، کشاورزی، صنعت و برخی آزمایشات علمی استفاده می‌شود.

  این مواد در بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و معادن نگهداری می‌شوند و نظارت نهادهای امنیتی بر آنها ضعیف است.

  این مسئله در کشورهای آسیای مرکزی موضوع بسیار مهمی است زیرا زیرساخت‌های موجود ظرفیت کافی برای تأمین امنیت هسته‌ای را ندارند.

  همچنین استفاده از مواد هسته‌ای بدون تجهیزات ویژه منجر به ایجاد آسیب‌هایی می‌شود و در صورت عدم نظارت لازم آسیب‌هایی به مردم کشورهای منطقه وارد خواهد شد.

  تروریسم

  خطر جدی مربوط به ساخت «بمب آلوده» توسط سازمان‌های تروریستی وجود دارد بنابراین کشورهای منطقه باید به شدت مراقب ذخایر هسته‌ای خود باشند.

  تولید بمب اتم زیرساخت‌های علمی توسعه یافته‌ای را تقاضا می‌کند در حالی که برای تولید بمب آلوده ابزارهای معمولی کافی می‌باشد.

  رشد تهدیدات تروریستی همچنان ادامه دارد و نمایندگان آنان بارها برای خریداری مواد هسته‌ای جهت تولید بمب آلوده ابراز علاقه کردند.

  تروریست‌ها می‌توانند با استفاده از ضعیف بودن سیستم‌های دفاعی معادن مواد هسته در آسیای مرکزی به آن مواد دسترسی پیدا کنند.

  همکاری سازمان‌های تروریستی و گروه‌های مجرمین سازمان یافته در این پروسه مسئله خطرناکی است.

  انفجار بمب آلوده در مقایسه با انفجار بمب هسته‌ای منجر به کشته شدن تعداد زیادی نمی‌شود اما در صورت وقوع چنین اتفاقی دولت‌ها با هزینه میلیارد دلاری برای تخلیه مردم و پاکسازی مواجه خواهند شد.

  ورود به منطقه‌ای که در آن انفجار بمب آلوده صورت گرفته برای چندین سال غیرممکن خواهد بود.

  بمب آلوده را به عنوان «اسلحه کشتار جمعی اقتصادی» معرفی می‌کنند زیرا پس از وقوع یک انفجار سازمان‌های تروریستی مختلف ادعای داشتن این سلاح را مطرح خواهند کرد و هزینه‌های کشورها در زمینه تأمین امنیت افزایش می‌یابد.

  تأمین امنیت

  در آسیای مرکزی برنامه‌های جامعی مانند «پاک‌سازی زمین‌ها پس از استخراج اورانیوم» اجرا می‌شود و تقویت تعاملات در این زمینه تنها راه کاهش تهدیدات مشابه می‌باشد.

  در قالب اولین گام‌ها در چارچوب برنامه مذکور در منطقه موسوم به «کاجی سای» در استان «ایسیک کول» قرقیزستان زیرساخت معادن هسته‌ای توسط شرکت «روس اتم» ایجاد و نظارت نهادهای امنیتی بر این منطقه برقرار شده است.

  در دوره دوم این برنامه قرار است تا سال ۲۰۲۳ معادن هسته‌ای واقع در قلمروی قرقیزستان و تاجیکستان با استفاده از تجربیات روسیه و قزاقستان مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

  هدف این برنامه کاهش تهدیدات ناشی از آلودگی هسته‌ای در کشورهای آسیای مرکزی و ایجاد محیط زیستی امن برای زندگی افراد ساکن در نزدیکی معادن هسته‌ای می‌باشد.

  برچسب ها :

  نظرات